Sociálny plán s novým prístupom k podpore uchádzačov o zamestnanie: inšpiratívny príklad z mesta Aarhus (Dánsko)
Edited on
05 October 2020V meste Aarhus sa začína formovať nový model občianstva. Počas intenzívnej debaty o tom, ako by to mohlo vyzerať, sa mesto pripojilo do URBACT siete CHANGE!, ktorá poskytla priestor pre experimentovanie.
Kľúčové informácie:
Mesto: Aarhus (Dánsko)
Počet obyvateľov: 324 000
Zapojenie do siete URBACT: CHANGE!
Viac informácií: https://urbact.eu/change
Sila dôvery
Pred zapojením do OP URBACT mesto Aarhus experimentovalo s novým projektom na prehodnotenie vzťahu mesta k dlhodobo nezamestnaným osobám. Projekt „Dlhodobo nezamestnaní preberajú iniciatívu“ si otestovalo takmer 100 nezamestnaných, z ktorých každý obdržal 6 700 EUR na pomoc v ich procese hľadania zamestnania. Na rozdiel od existujúceho systému mohli príjemcovia voľne míňať finančné prostriedky akýmkoľvek spôsobom, ktorý považovali za užitočný. „Bola to veľmi zvláštna skúsenosť,“ pripúšťa Anne Marie Frederiksen, mestská konzultantka a jedna z tvorcov tejto iniciatívy.
Po zapojení do OP URBACT získal jej tím možnosť využívať vedomosti miest a odborníkov v rámci siete CHANGE!. „Zástupcovia holandského Eindhovenu nám veľmi pomohli tým, že nás naučili lepšie pracovať s ľuďmi na osobnej úrovni a veľmi prospešná pre nás bola výmena pracovníkov s týmto mestom. Vďaka tomu boli naši konzultanti menej manažérmi a viac sparingpartnermi. Ich hlavnou úlohou bolo poskytovať poradenstvo a inšpiráciu“.
Hodnotenie stále prebieha, avšak prvé výsledky sú povzbudivé. Z 97 poberateľov dávok je dnes už 32 mimo systému dávok a niekoľko jednotlivcov si našlo stabilné zamestnanie. Jedným z najviac prekvapujúcich zistení pre pani Frederiksenovú a jej tím bol počet príjemcov, ktorí použili prostriedky na rozbehnutie vlastného podnikania.
„Ako ľudia vo verejnom sektore sme to neočakávali, veľa ľudí použilo peniaze na splnenie snov. Okrem iného, podnikajú v oblastiach ako je móda, technika, prevádzkujú pekáreň alebo autoservis“. Vzhľadom na potenciálny vplyv na miestnu ekonomiku a jednotlivcov v nej bola táto iniciatíva v roku 2017 uznaná za príklad dobrej praxe URBACT. V súčasnosti sa považuje za model, ktorý sa má rozšíriť v Dánsku a vyvolala veľa diskusií v rámci siete CHANGE!.
Na základe týchto skúseností a diskusií v rámci siete, mesto Aarhus spolu s miestnymi zainteresovanými subjektami (miestna skupina URBACT) spoločne navrhli integrovaný akčný plán pre verejné služby. Na miestnej úrovni sa vytvorila Spoločnosť pre vrúcne prijatie (The Warm Welcom Society), orientačný program pre ľudí prichádzajúcich do mesta, a festival Aktivizmus (Rethink Activism), ktorý organizuje miestny aktivista a sociálny podnikateľ Paul Natorp, ktorý napríklad zviditeľnil hercov združujúcich sa v „Inštitúte pre X“. Ak bola miestna podporná skupina URBACT mostom medzi jednotlivými útvarmi mesta, tak tento rámec zabezpečil zjednotenie potenciálne odlišných aktivít v rámci tej istej ambície smerujúcej k spoločnému občianstvu.
„V našej miestnej skupine URBACT sa nám podarilo prejsť od slov k činom,“ hovorí Torben Glock, osobitný poradca pre služby občanom mesta a koordinátor miestnej skupiny URBACT. „Myslím si, že na základe úspechu takýchto iniciatív sme pripravení riskovať ešte viac.“
Práca v rôznych oblastiach vďaka OP URBACT
„Jedným z dôvodov, prečo sme sa zapojili do siete CHANGE! bola možnosť spoznávať mestá a ľudí, ktorí zvyčajne žijú inak a v inom svete. Mesto a občania sú predpokladom rozvoja mesta,“ hovorí Torben Glock. Paul Natorp mal pri vstupe do siete podobnú motiváciu. Hovorí: „Máme toľko interakcií s rôznymi oblasťami mesta, ale potrebujeme globálnejšiu víziu. Ak chceme vybudovať ekosystém spolutvorenia, musíme zjednotiť rôzne uhly pohľadu.“
Jedným konkrétnym krokom pri zavádzaní tejto filozofie bol návrh integrovaného akčného plánu pre mestské služby uprostred takejto rozmanitej miestnej skupiny. „Pre mesto Aarhus to bolo obzvlášť jasné,“ hovorí Ferenc Szigeti-Böröcz, lead expert siete CHANGE!. „Viac ako v ktoromkoľvek inom partnerskom meste použili rámec spolupráce ako spôsob štruktúrovania svojej práce.“
Submitted by Matus Zak on