You are here

Sociálna ekonomika navrhnutá mileniálmi: inšpiratívny príklad z mesta Toruń (Poľsko)

Edited on

21 August 2020
Read time: 4 minutes

Mesto Toruń zápasí so starnúcou populáciou a upadajúcim centrom mesta. Vďaka sieti GEN-Y City vzniklo sociálne hnutie, ktoré buduje novú kultúrnu infraštruktúru pre mladých profesionálov.

participants learning kit USU2016

Kľúčové informácie:
Miesto: Toruń (Poľsko)
Počet obyvateľov: cca 200 000
Zapojenie do siete URBACT: GEN-Y City
Viac informácií: http://urbact.eu/gen-y-city

Historické mesto Toruń je známe svojím starým mestom zapísaným do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a prestížnou Univerzitou Mikuláša Koperníka, ktorá každoročne privíta približne 30 000 študentov.

Rovnako ako väčšina mladých obavateľov mesta aj študenti po ukončení štúdia odísť z mesta. Hlavnou príčinou tejto migrácie je spojených s ekonomickými dôvodmi. Platy v meste Toruń sú v porovnaní s väčšími mestami relatívne nízke a existuje len málo veľkých alebo známych zamestnávateľov. V centre mesta navyše nie je dostatok priestorov orientovaných na budúcnosť, priestorov kde sa prirodzene združujú mladí ľudia. Dochádza teda k tomu, že mladí kreatívni podnikatelia pracujú sami a nemajú s kým spolupracovať alebo nespolupracujú a nevymieňajú si medzi sebou nápady.

Oživenie stredovekého centra
Mesto Torń sa v rámci siete GEN-Y City spojilo priamo s mileniálmi, aby navrhli a našli riešenia spomínanej výzvy. Mesto zriadilo miestnu skupinu URBACT tvorenú zástupcami mladých podnikateľov, mimovládnych organizácií a univerzity. Niektorí účastníci mali menej ako 30 rokov. Všetci sa zhodli na tom, že je potrebné urgentne oživiť staré mesto, ktoré považovali za cenné a bez energie. Využitím URBACT metódy skupina navrhla rôzne malé iniciatívy ako napríklad prehliadky mesta sprevádzané dobrovoľníkmi a pravidelné street food festivaly, ktoré mali priniesť do oblasti nový život. Rovnako identifikovali naliehavú potrebu vytvoriť co-workingové priestory a inkubátory s cieľom povzbudiť spoluprácu medzi odvetviami.

   
                                                       Miestna podporná skupina OP URBACT pomohla umelcom šíriť ich posolstvo

S cieľom rozšíriť dosah diskusíí vydalo mesto spolu s univerzitou dokument s názvom „Lexikón súčasného mesta“. Tento dokument je sprievodcom pre ľudí, ktorí nie sú oboznámení s novými urbanistickými konceptmi ako je udržateľná architektúra alebo zdieľanie jázd. Distribúcia prebehla na knižných festivaloch, v miestnych knižniciach a rôznych stretnutiach ako spôsob informovania verejnosti o inováciách v iných mestách EÚ, ktoré by sa mohli užitočne preniesť do mesta Toruń.

Hlavný zlom nastal v roku 2016 na Letnej univerzite URBACT v Rotterdame (Holandsko), keď zástupcovia miestnej skupiny objavili ďalšie modely spolupráce. Toruń bol prekvapený najmä príkladom z mesta Gdansk (Poľsko), kde komunitné centrá financovalo mesto, ale prevádzkovali ich občania. „Videli sme, ako otvorená a vyvážená je sieť,“ spomína Ewelina Rejs, projektová manažérka mesta a koordinátorka miestnej podpornej skupiny URBACT. „Stretli sme veľa inšpiratívnych ľudí a príručka bola tiež skvelá. Odvtedy ju používam na navrhovanie ďalších projektov.“ Mestský úradník Malgorzata Ptaszek bol rovnako prekvapený množstvom praktických nástrojov, s ktorými sa stretli. Išlo napríklad o stromy problémov či techniky mapovania záujmov zainteresovaných strán. „Bolo to pre náš tím ako odrazový mostík. Vďaka novým metódam ako sú tieto sme dokázali vykopať nápady ukryté v našich mysliach.“

    URBACT Summer University in Rotterdam (August 2016)
                                                                                                  Letná univerzita URBACT v Roterdame (Holandsko)

Po absolvovaní letnej univerzity vypracovala miestna podporná skupina URBACT dynamickejšiu víziu projektu. Na začiatku sa zaoberali reálnymi miestami a existujúcimi inštitúciami. Následne sa GEN-Y City stalo úplne novým hnutím. Miestna podporná skupina kládla čoraz väčší dôraz na intervencie, podujatia a aktivity. Vytvorili virálnu kampaň ohľadom historických odevov a vinylových platní, tetovaní a videohier. Projekt bol transformovaný do akéhosi meme prejavujúce sa v mnohých podobách – od pouličného umenia a poetických iniciatív až po nočné trhy a komunitný aktivizmus. Úspech tohto prístupu sa formálne potvrdil v júni 2017, keď Krzysztof Wachowiak, manažér nočného klubu NRD, získal oceneniu primátora mesta za zorganizovanie série vzdelávacích stretnutí pre mladých ľudí a hudobníkov.

"Vďaka novým metódam ako sú tieto sme dokázali vykopať nápady ukryte v našich mysliach."
Małgorzata Ptaszek

Inštitucionálne dedičstvo
Keď sa projekt GEN-Y City skončil, niektorí sa vrátili k myšlienke konkrétnej budovy, kde by mohli pokračovať v spolupráci rozvíjanej počas aktivít miestnej skupiny. Sedem najaktívnejších členov vytvorilo nadáciu Štúdio M6, ako formálnu odnož predchádzajúcej skupiny. Vďaka regionálnemu financovaniu mohla nadácia zrekonštruovať byt v starej budove v stredovekom meste. Vnútri otvorili sociálnu kaviareň PERS, ktorá sa stala archetypom takéhoto typu inkubátora, ktorý bol identifikovaný miestnou skupinou ako potrebný.


                                                                                                       Jednorázový trh usporiadaný kaviarňou PERS

„Odzrkadľuje to myšlienky, ktoré sú za projektom GEN-Y City, vysvetľuje Malgorzata Janas-Lawniczuk, predsedníčka predstavenstva nadácie Studio M6. „Sme sociálny podnik. Dávame prácu mladým ľuďom a študentom, ale aj ľuďom so zdravotným postihnutím a tým, ktorí si nevedia nájsť prácu.“ Okrem co-workingu PERS organizuje aj kultúrne podujatia, výstavy a trhy. „Podporujeme všetko, čo robí naše mesto výnimočným a odlišnám,“ hovorí pani Janas-Lawinczuk, „podporujeme miestnych podnikateľov, propagujeme miestnu kuchyňu a umenie a pravidelne prednášame o miestnej histórii.“ PERS nie je iba skvelým miestom, ale aj inštitúciou a ako centrum pre siťovanie by mohol byť príkladom aj pre iné mestá.