Ako vyzerá spolupráca, keď sa mestá nemôžu stretnúť?
Edited on
28 April 2020Príspevok sekretariátu URBACT o krátkodobých a dlhodobých dopadoch krízy COVID-19 na spoluprácu v mestách
Naša drahá európska komunita,
za posledných niekoľko mesiacov sme čelili neobyčajnej kríze, ktorá zasiahla nie len Európu, ale celý svet. Riešenie mimoriadnych udalostí v oblasti verejného zdravia nás prinútilo zastaviť sa a premýšľať o našich krokoch, dôsledkoch a našej úlohe v tomto svete. Táto kríza má zásadný vplyv aj na komunitu akou je URBACT, kde základ spočív vo vzdelávaní, získavaní poznatkov a výmene skúseností.
Ak ide o mestá zapojené do URBACT sietí, je pochopiteľné, že v niektorých mestách zapojených do OP URBACT sú zamestnanci momentálne preradení na výkon činností súvisiacich s vyporiadaním sa s touto mimoriadnou situáciou. Táto skutočnosť by sa mohla odzrkadliť na ohrození projektov a všetkých pratnerských miest, pretože rozpočty a zdroje sú momentálne smerované na riešenie aktuálnej situácie.
Všetko spomínané vyvoláva zásadnú otázku: keď je základ operačného programu URBACT založený na vzdelávaní, získavaní poznatkov, výmene skúsenosti, učení sa jeden od druhého, naprieč mestami a štátmi ... čo sa stane, keď sa táto nevyhnutná potreba sa zrazu odstráni ?
Odpovede a reakcie, ktoré sme videli od kolegov na sekretariáte URBACT, od našich národných kontaktných miest URBACT a od samotných miest, boli ohromne pozitívne. Európska solidarita je v súčasnosti potrebná viac ako kedykoľvek predtým. Zdieľanie vedomostí a skúseností je v súčasnosti je potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj keď nemôžeme pokračovať ďalej naplno tak ako predtým, musíme si strážiť náš bezpečný priestor, pretože teraz je potrebný viac ako kedykoľvek predtým.
Všetci vidíme ako mestá pružne reagujú na krízu. Prechod na digitálne technológie je momentálne veľmi dôležitý z dôvodu pokračovania v činnostiach (nadnárodné stretnutia prostredníctvom množstva online nástrojov). Mestá sa s týmito nástrojmi rýchlo zoznámili, využívajú ich a zdieľajú svoje skúsenosti na riešenie nových výziev. Je nám cťou vyzdvihnúť niektoré z týchto iniciatív, ktoré nájdete na interaktívnej mape.
Sekretariát URBACT bol tiež "vyhnaný" z kancelárských priestorov a musel prehodnotiť vykonávanie práce z domu. Či už čelíte ťažkostiam samoty alebo výzvam života a práce v uzavretom priestore a všetkému medzi tým. Reagujeme, prispôsobujeme sa, ale taktiež navrhujeme naším mestám využívať nové metódy, ktoré sa zhodujú s našimi hodnotami.
Upravili sme časové harmonogramy projektov, aby sme mestám poskytli viac času na ukončenie výmenných a vzdelávacích aktivít. Testujeme nové nástroje na spoluprácu online, stretnutia a diskusie. Prístup URBACT bol vždy dobrým príkladom k zmenám, ktoré by sme aj naďalej radi videli. Aj keď sme na rovnakej strmej krivke učenia sa, sme si istí, že spolu s mestami nájdeme nové a inovatívne spôsoby práce.
Sme si vedomí, že aj keď adrenalín z reakcie a reorganizácie začne klesať, veci sa tak skoro nevrátia do „normálu“. URBACT ako operačný porgram, ktorý je zameraný na lepšiu tvorbu politiky a prax v európských mestách by mal využiť túto priležitosť a prisipeť k procesu obnovy - integrovaným prístupom tvorby politiky, v rámci ktorého sú občania zapojení do plánovania a realizácie.
V nasledujúcich týždňoch spolu s expertmi sa zameriame na dlhodobejšie dôsledky na tvorbu politík a na to, aký vplyv má zdravotná kríza na environmentálne výzvy, potraviny, urbánnu chudobu a obnovenie ekonomiky.
Nasledujúce úvahy a myšlienky nám pomôžu pri príprave nového programového obdobia URBACT IV (2021 - 2027). Aké formy spolupráce budú mestá potrebovať? Ako môžu byť URBACT mestá a ďalšie mestské iniciatívy na európskej úrovni koherentnejšie, aby im pomohli riešiť problémy, ktorým všetci čelíme?
Cesta pred nami ešte nemusí byť jasná, ale je jasné, že mestá majú stále chuť na spoluprácu.URBACT bude na ich strane, podporovať zmeny a bude mestám pomáhať byť lepšími.
Submitted by Matus Zak on