You are here

Градски решения: Пет лесни урока по Проект URBACT от мрежите за трансфер на добри практики

Edited on

23 January 2020
Read time: 1 minute

През януари 2019 г. по Проект URBACT стартираха 23 мрежи за трансфери на добри практики. Година, след това има достатъчно отразени примери за напредъка им. Затова, повдигаме капака по пет важни урока от досегашната работа на мрежите

 

Градовете, където и да се намират в Европа, са изправени пред сходни предизвикателства. Въпросите за климатичните промени, жилищното настаняване, застаряването на населението присъстват в повечето програми на общините и кметствата. Добрата новина е, че градовете постоянно разработват и прилагат нови решения. Лошата е, че те все още не са толкова добри в споделянето им. Защо това е така и какво би могло да се направи по въпроса? За да се дадат отговори на тези въпроси, по Проект URBACT през януари 2019 г. стартираха 23 мрежи за трансфери на добри практики. Година, след това има достатъчно отразени примери за напредъка им. Затова, повдигаме капака по пет важни урока от досегашната работа на мрежите.

1. От самото начало се знае, как изглежда успехът:

Трансферът на добри практики не винаги е лесен и приложим. Само защото едно решение работи на дадено място, не означава, че то може да се приложи автоматично на друго място. Това не е въпрос на копиране и директно внедряване. Процесът на трансфериране понякога е сложен, особено когато въпросната добра практика е системна и специфична.

Как градовете от мрежата се справят с това? Един от начините е да се съсредоточат върху конкретните елементи на добрата практика, които всеки град може по-лесно да адаптира и приложи. Въпреки че оригиналния модел, не би могъл или не може да бъде възпроизведен в своята цялост, биха могли да се вземат отделни елементи от него, които имат силен потенциал за въвеждане без допълнително адаптиране.

2. Идентифициране на бързи резултати

Концепции, трансферирани от други места, могат са се окажат неприложими на местно ниво. В случай на широкомащабни стратегически решения може да е трудно да се разпознаят потенциалните резултати. За да се справят с това мрежите са намерили  по-лесен начин, като идентифицират осезаеми бързи резултати, които могат да се прехвърлят във всеки един участващ град.

Мрежата по климатични промени „С-Change, ръководена от гр. Манчестър, е добър пример за това. Основна е ролята й в града, в сектора на културата и творческата промишленост за намаляване на въглеродните емисии. Във водещия град, това е отнело години, за да достигне той сегашния си статус. Въпреки това, за да се ускори трансферът към други градове мрежата „C-Change“ установява елементи, които могат да бъдат бързо адаптирани и приложени.

Една от тях е концепцията за обучение по въглеродна грамотност, която създава мрежата за информирано намаляване на въглеродните емисии в ключови местни организации, като болници, училища и предприятия. Персоналът вече е обучен във всеки град, създавайки непосредствен актив, работещ по отношение на  дългосрочната цел.

3. Стартирайки, мислете за крайния резултат и използвайте инструменти за постигане на напредък в тази посока

Във всеки от посочените случаи, партньорите се споразумяват в началото, какво би било минималното ниво на трансфера. Всяка URBACT мрежа изготвя план за прехвърляне на практиката, който всеки град партньор допълва със свое собствено заявление за очакван напредък при трансферирането. Тук би трябвало да се следва модела на Stephen Covey за старт, с мисъл за крайния резултат.

Като се има предвид, че малцина партньори прехвърлят първоначалната добра практика в нейната цялост, важно е да се разбере, как ще изглежда крайният резултат и как градовете да знаят, че се движат в правилната посока.

https://urbact.eu/sites/default/files/media/article.png

https://urbact.eu/sites/default/files/media/picture3c.png

Няколко мрежи са проектирали интелигентни инструменти за проследяване и наблюдение на напредъка. Един пример е мрежата Biocanteens, ръководена от малкия френски град Моан Сарту с партньор община Троян, България. Тази мрежа се стреми да възпроизведе модела на града за осигуряване на достъпни, местни биологични храни в обществени места за хранене. Всеки партньор е създал визуален модул за прехвърляне, описващ подробно тяхното приоритетно прехвърляне на компоненти (вж. по-горе). 

В Средиземно море, мрежата BluAct, ръководена от Пирея, с парньори от община Бургас, България, се фокусира върху развитието на Синята икономика. Те са разработили своеобразно табло за своите градове, за да проверят напредъка си с един поглед, насърчавайки текущия обмен на партньорска проверка (вж. по-горе). Визуалните инструменти, като тези държат всички в течение, като подчертават заявените цели на всеки град.

4. Преминаване към експериментиране в малък мащаб

URBACT, дава възможност на градовете пространство за учение, обмяна на знания, иновации и експериментиране

Въпреки, че всяка мрежа за трансфер има ръководещ град партньор с добра практика за споделяне, можем да видим, че ученето върви във всички посоки. Това не е просто случай на партньорски градове, идващи като празни плавателни съдове, за да бъдат изпълнени със знание! Всеки град, носи собствен опит и перспективи, а градовете с добрите практики ги усвояват и подобряват оригиналните им концепции.

Прототипирането на нови подходи е важно и някои мрежи имат специфична рамка за подпомагане на експериментирането в малък мащаб. Добър пример за това е мрежата On Board, която се фокусира върху иновациите и образователната система. В рамките на проекта всички партньори са поели ангажимент за пилотна интервенция, разработена от друг град на On Board мрежата. Това включва водещия партньор, Viladecans (ES), който проучва концепция за любителска радио космическа станция създадена от Poznan (PL).

5. Убедете се, че разбирате какво се случва и опитайте по различни начини да разкажете историята

Времето за трансфер на URBACT мрежата e кратко и интензивно. След осемнадесет месечна дейност, втората половина на 2020 г. предоставя платформа за споделяне и може би дори по-нататъшните каскади на прехвърлянето на опит. При подготовката за това, участващите градове проследяват своето обучение, така че другите да могат да се възползват от техния опит.

Градовете на мрежите за трансфер правят това, чрез различни канали, включително трансферни дневници и кратки видеоклипове. Благодарение на URBAC, са определени различни заинтересовани страни, за улавяне на богатството и многообразието на получения опит. В края на 2019 г. вече, можем да видим разнообразието от свежи лични споделяния, в които се улавят историите на участниците за пътя на трансфериране.

https://urbact.eu/sites/default/files/media/article4_0.jpg

Какво следва след това?

По-късно тази година тези истории на трансфери ще бъдат поставени на пътна карта. Националните контактни звена по УРБАКТ ще работят с тези градове на мрежата за трансфери за да разпространят опита им в цяла Европа. Това ще бъде шанс да се свържете с участващите градове и да видите как тези добри практики могат да бъдат адаптирани, за да отговарят на нуждите на вашия град. В най-скоро време, очакваме да получим и повече подробности.