URBACT programos 2019 metų akcentai
Edited on
01 January 2020Lyčių lygybei palankūs miestai, nauji veiksmų planavimo tinklai, indėlis į atnaujintą Leipcigo chartiją – tai tik keletas iš URBACT programos 2019 metais rezultatų.
Be įprastų programos įgyvendinimo miestų bendradarbiavimo tinklų pradžios ir uždarymo ciklų, URBACT ir toliau padeda miestams generuoti idėjas ir skatinti pokyčius vietos, nacionaliniu ir Europos Sąjungos lygiais.
Nuo žinių iki veiksmų
„URBACT žinių centras“ veiklą pradėjo 2019 m. bendradarbiaujant su Europos miestų ir regionų taryba (CEMR) įgyvendindamas Lyčių lygybės miestų iniciatyvą. Įvertindama aktyvių moterų iš URBACT bendruomenės ir kitų dalyvių patirtimi, URBACT programa sukūrė erdvę, skirtą informuoti apie lyčių nelygybę vietos lygmeniu, ir pasiūlė būdus, kaip miestai gali imtis veiksmų šioje srityje.
2019 m. kovo 7 d., Tarptautinės moterų dienos išvakarėse, apskritojo stalo diskusijos Briuselyje metu buvo pristatyta lyčių lygybės miestuose ataskaita, kurioje dalyvavo Europos Komisijos ir Jungtinių Tautų organizacijos Habitat iniciatyvos atstovai. Tai buvo pirmas iš visos eilės pristatymų šia tema, kurie be kita ko apėmė pristatymus Miestų ir regionų savaitėje Briuselyje spalio mėnesį ir interaktyvius mokymus nuotoliniu būdu.
Be lyčių lygybės, „URBACT žinių centro“ veikla 2020 metais apims teisės į būstą, mažesnių miestų gyvybingumo skatinimo ir viešųjų pirkimų klausimus.
Miestų prisidėjimas prie ES politikos formavimo
2020 metų liepą Vokietija perims pirmininkavimą Europos Vadovų Tarybai. URBACT programa ir toliau bendradarbiaus su Vokietijos federaline miestų reikalų ministerija ir prisidės prie Leipcigo chartijos atnaujinimo. 2007 m. priimtame dokumente buvo pabrėžiami tvarumo, integracijos ir dalyvavimo principai – juos miestų plėtros politikos formuotojai dabar laiko savaime suprantamais. Nuo 2018 m. pabaigos iki 2020 m. gegužės mėnesio URBACT programa organizuoja miestų diskusijų („City Lab“) ciklą. Šiomis diskusijomis siekiama aptarti kaip šie principai miestuose suprantami dabartiniu metu ir ką dar turėtų apimti atnaujinta Leipcigo chartija.
Diskusijų Lisabonoje (PT), Briuselyje (BE) ir Varšuvoje (PL) metu jų dalyviai pabrėžė naujų globalių iššūkių poveikį miestams. Buvo akcentuojama, kad klimato krizė, migracijos srautai, didėjanti nelygybė ir nepasitikėjimas valdžia suponuoja ne tik naujų principų, įtvirtintų dokumentuose, poreikį, bet ir iškelia būtinybę taikyti naujus veiklos, artimesnės piliečiams, ypač pažeidžiamiausiems, būdus.
Kitos diskusijos, įvyksiančios 2010 m. sausio pabaigoje kartu su Miestų forumu 2020 Porte (PT) bus nagrinėjama subalansuotos teritorinės plėtros koncepcija. Baigiamasis renginys numatomas 2020 m. pavasarį.
Veiksmų planavimo tinklai
Paskutiniame URBACT III programos kvietime iš pateiktų buvo patvirtinti 23 nauji veiksmų planavimo tinklai. Tinklai, 2020 m. tęs savo veiksmų planavimą spręsdami tokias problemas kaip benamystė, klimato pokyčiai ir miesto saugumas.
Be įprastų tarptautinių susitikimų, miestų administracijų specialistai ir kiti suinteresuotieji atstovai susitiks URBACT vasaros universitete. Suburdamas daugiau nei 500 miestų atstovų, šis unikalus URBACT renginys suteiks URBACT programos tinklams tinkamas priemones kurti savo integruotus veiksmų planus, kartu motyvuojant juos imtis veiksmų įgyvendinimo.
Nagrinėdama 36 miestų pavyzdžius, URBACT programa nustatė bendrus iššūkius, su kuriais susiduria miestai, įgyvendindami integruotas ir tvarias miesto plėtros strategijas, tokius kaip dalyvavimas, veiklos rezultatų vertinimas ir viešieji pirkimai. Kiekvienam iššūkiui URBACT parengė gairių ir kitų įrankių, kuriais miestai gali naudotis, norėdami sėkmingai įgyvendinti projektą, seriją.
Paminėti įrankiai yra tik keletas iš būsimo „URBACT TOOLBOX“ rinkinio, kurį bus galima rasti mūsų svetainėje 2020 m. pradžioje. Miestams skirtame „vieno langelio“ principu veikiančiame portale bus kaupiami visi išbandyti gerai žinomi URBACT metodo įrankiai.
Submitted by Gediminas Cesonis on