Jak veřejné zakázky posilují přístup s nulovým odpadem v Schaerbeeku
Edited on
29 November 2019Schaerbeek je součástí sítě OP URBACT Making Spend Matter, která obci umožňuje výměnu příkladů dobré praxe, které se týkají veřejných zakázek, s ostatními městy napříč Evropou.
V návaznosti na šestou státní reformu (2014) došlo k rozšíření kompetencí belgických obcí: staly se institucemi s průřezovými kompetencemi a současně disponují pravomocemi, které mají nejblíž k občanům. Je důležité poznamenat, že podle zprávy předložené na konferenci starostů v roce 2014, jsou obce jsou největšími investory v Belgii, investující více než Federální vláda a Regiony.
V rámci zadávání veřejných zakázek musí především obce dodržovat právní předpisy a ručit za to, že celý proces bude konkurenční a transparentní. Cílem je docházet k rozhodnutím na základě nejlepšího poměru ceny a kvality produktů a služeb. Schaerbeek si zároveň uvědomuje dopad veřejných výdajů na život místních občanů a chce účinně a soudržně reagovat na hospodářské, sociální a environmentální výzvy.
To je důležité zejména pro Schaerbeek. U veřejných zakázek se má za to, že mají významný vliv na udržitelnou, ekologicky šetrnou a sociálně odpovědnou ekonomiku. Hlavní motivací k zapojení se do sítě „Making Spend Matter“ proto byla možnost podporovat práci obce na sladění efektivity veřejných výdajů s vysokými sociálními a environmentálními kvalitami.
Obec se chová jako tzv. odpovědný spotřebitel, například začleňuje environmentální a/nebo sociální kritéria do nabídek, a tímto způsobem vědomě rozhoduje o nákupu výrobků a služeb, které mají pozitivní dopad na životní prostředí i na místní ekonomiku.
V tomto případě tedy obec pracuje pro a také se svými občany.
Pro své občany přijala v září 2019 městská rada Schearbeeku návrh na zavedení politiky „nulového odpadu“ a tzv. „nulové plastové produkce“. Rozhodnutí vyplývá z faktu, že obec coby veřejný činitel, je odhodlaná se aktivně zapojovat do boje proti šíření odpadu a používání plastů na jedno použití. V tomto ohledu chce být obec vzorným příkladem.
Tento návrh podporuje zejména to, že do specifikací veřejných zakázek se připojí ustanovení týkající se „omezování používání obalů“, „používání recyklovaných materiálů“, „přístup od kolébky ke kolébce“, „ekodesign“ a také ustanovení týkající se povinnosti každého uchazeče upřednostňovat ekologicky odpovědné řešení co se týče výrobní metody a životnosti.
Ve spolupráci se svými občany plánuje obec od roku 2020 tzv. „startovací sadu s nulovým odpadem“ pro nové obyvatele, kteří se registrují v Schaerbeeku. Tato souprava může obsahovat například opakovaně použitelné nákupní tašky, menší tašky na nákup potravin ve velkém, opakovaně použitelné obaly pro balení svačin, mapy všech místních iniciativ s nulovým odpadem a nálepku, která má být umístěna na poštovní schránku, která signalizuje, že si občan nepřeje dostávat reklamní letáky. Cílem je poskytnout konkrétní nástroje k prevenci a snížení produkce odpadu a také zvyšování povědomí místních občanů o této tématice. Bude zadána veřejná zakázka, jejíž cílem bude pořízení většiny součástí této soupravy. Bude to konkrétní příklad toho, jak mohou mít veřejné nákupy pozitivní a dlouho trvající dopad na společnost a životní prostředí.
Veřejné zakázky se musí stát prostředkem, pomocí kterého místní občané spolu s místními podniky vybudují spravedlivější a zdravější životní prostředí pro budoucí generace. To je cílem Schearbeeku.
Submitted by Eliska Pilna on