Skúsenosti, ktoré zjednocujú komunity
Edited on
12 June 2019Julianna Libárdi vstúpila do projektu URBACT projektu BUDAPEST100 (víkend otvorených domov) ako dobrovoľníčka. Tento projekt ju natoľko očaril, že už 4 roky vykonáva funkciu vedúcej projektu. Podľa nej, projekt podnecuje rozvoj komunitného života v mestskom prostredí.
Kedy a ako ste sa stali súčasťou projektu BUDAPEST100?
Od roku 2013 som študovala Fakultu histórie a kultúry na Univerzite Moholy-Nagy v Budapešti. Súčasťou štúdia bola povinná stáž, vďaka ktorej som spoznala tento projekt.
Akým úloham sa venujete v rámci projektu?
Na začiatku som bola koordinátorom dobrovoľníkov a neskôr projektovým manažérom. Každý rok je do projektu zapojených viac ako 150 dobrovoľníkov. Sú to nadšení obyvatelia Budapešti, organizátori programu, majitelia jednotlivých tém, ktoré sa prezentujú v jednotlivých obydliach a ľudia zodpovední za úlohy, ktoré súvisia s komunikáciou, výskumom a inými projektovými aktivitami.
Projekt BUDAPEST100 získal popularitu najmä vďaka oceneniu, ktoré získal od OP URBACT, t. j. titul mesta s dobrou praxou v rámci siete pre transfer s názvom Come in!, ktorá sa zaoberá znižovaním sociálnej izolácie v mestách. Prečo ste sa rozhodli pomôcť so šírením myšlienky projektu?
Po úspechu projektu v meste Budapešť, sme chceli aby sa o tom dozvedeli aj iné mestá , ktoré sa nenachádzajú na území Maďarska. Preto sme oslovili OP URBACT a mestskú časť Újbúda.
Ako by ste opísali podstatu projektu BUDAPEST100? Prečo by mal mať niekto iný záujem o projekt?
Prioritou projektu je podporiť proces socializácie občanov v mestách. Projekt BP100 poukazuje na fakty, že nielen odborníci sú schopní vyzdvihnúť dôležitosť ochrany vybudovaného prostredia v mestách ale aj obyvatelia, ktorí zdieľajú s ostatnými ich vlastné príbehy a najmä príbehy svojich príbytkov. Táto aktivita podporuje tvorbu komunitného života v mestách.
URBACT príklad dobrej praxe MČ Újbúda - projekt BUDAPEST100
Sieť pre transfer príkladu dobrej praxe - Come in!
Submitted by Richard Szaraz on