Com.Unity.Lab: Osnaživanje lokalnih zajednica u prioritetnim četvrtima
Edited on
23 April 2019Daniela Patti prikazuje primjere održivog urbanog razvoja u siromašnim naseljima u Lisabonu (Portugal) i objašnjava kako lisabonsko iskustvo lokalnog razvoja inspirira druge europske gradove koji se pridružuju mreži za transfer Com.Unity.Lab.
Zamislite scenu: u slikovitoj faveli sa živahnom glazbom mladi plešu uz repera - to je glamurizacija siromaštva na televiziji. Legende o siromašnim, šarmantnim susjedstvima i priče o uspjehu zahvaljujući talentu su uobičajeni romantični narativi koji skrivaju tužnu istinu: siromaštvo slijedi mehanizme samo-generiranja. Djeca koja odrastaju u siromašnim četvrtima vjerojatno će zadržati nisku razinu obrazovanja, imati poteškoća u pronalaženju zaposlenja i naposljetku biti više izložena rizicima delinkvencije i ovisnosti o drogama. No dobra je vijest da nitko nije osuđen na propast, a investiranjem financijskih sredstava, obrazovanja, psihološke podrške i stručnog usavršavanja može se postići snažan pozitivan učinak.
Napori na europskoj razini za borbu protiv urbanog siromaštva i deprivacije
Takve politike nisu nove u našoj tradiciji socijalne skrbi, ali kao rezultat smanjenja javnih investicija i gospodarske krize u proteklom desetljeću, u mnogim gradovima diljem Europe i izvan nje, siromaštvo je naraslo. Na europskoj razini ulažu se napori; partnerstvo EU-a za urbanu agendu fokusirano je na urbano siromaštvo, ali i srodne teme kao što su pristupačno stanovanje i uključivanje migranata i izbjeglica. Nadalje, strukturna ulaganja Europskog socijalnog fonda i Europskog fonda za regionalni razvoj u velikoj mjeri podupiru projekte koji se bave uključivanjem ugroženog stanovništva i izgradnjom socio-kulturne infrastrukture u ciljanim susjedstvima. Europa, kao i mnogi nacionalni programi, bave se pitanjima siromaštva, od čega je velik dio koncentriran u gradovima gdje također potiče mnoge sukobe s kojima smo danas upoznati. Zbog toga gradske uprave igraju ključnu ulogu u razvoju lokalnih strategija za rješavanje takvih problema.
Promicanje održivog urbanog razvoja na lokalnoj razini
Ova karta identificira područje grada, s približno 6% gradske površine, ali jednom trećinom stanovništva Lisabona, koji žive u nepovoljnim uvjetima. Drugi alat je shema za dodjelu bespovratnih sredstava koja pokreće projekte lokalne zajednice s ciljem odgovora na lokalne potrebe, promicanje partnerstava lokalnih organizacija i osnaživanje stanovništva za održivi urbani razvoj. Svaka potpora ima iznos do 50.000 EUR za projekt za koji se moraju prijaviti najmanje dvije lokalne organizacije. Do danas je više od 150 projekata financirano putem više od 500 subjekata koji su razvili više od 1.500 aktivnosti.
Vaš sljedeći boravak u Lisabonu može podržati socijalno uključivanje
Jedan od podržanih projekata je Largo Residências, hostel, hotel, rezidencija i kafić u četvrti Intendente. Largo vodi zadruga koja razvija projekte za potporu kulturnog i socijalnog uključivanja prekarnih stanovnika susjedstva. Osnivanje tvrtke Largo pomogao je program BIP / ZIP Grada Lisabona u 2011. godini i danas još uvijek zapošljava 15 ljudi koji se ne bi lako zaposlili negdje drugdje. Predlažemo da ovdje rezervirate sobu za svoj sljedeći odmor u Lisabonu!
Jedite jeftinu hranu i borite se protiv dugoročne nezaposlenosti
Još jedan projekt kojega je podržao Bip / Zip je Cozinha Popular da Mouraria (Pučka kuhinja Mouraria) gdje se lokalno stanovništvo može okupiti i posjetitelji se mogu pridružiti i pojesti jeftin obrok koji kuhaju lokalni zaposlenici, koji su prethodno bili dugotrajno nezaposleni, te u u nekim slučajevima imali problema s ovisnošću o drogama. Kuhinja je živahno mjesto koje pokreće niz novih suradnji i projekata, kao što je Muita Fruta (puno voća) koja proizvodi pekmez s voćem prikupljenim s drveća u susjedstvu.
Otkrijte zajedničke lokalne urede: Gabip
Takozvani Gabip su lokalni uredi koji razvijaju okvir za zajedničko upravljanje koji uključuje Grad, lokalne okruge i sve relevantne dionike i organizacije građana na određenom području. Oni promiču artikuliranu reakciju među političkim, administrativnim i tehničkim dimenzijama s lokalnim organizacijama i zajednicom. Trenutno u gradu djeluje šest Gabipova - oni su neslužbene strukture koje imenuje zamjenik gradonačelnika za rješavanje lokalnih problema koji zahtijevaju suradnju između institucija i građanskih organizacija, kao što su projekti za obnovu stambenih naselja. Jedan od Gabipova uspostavljen je u okviru USER projekta financiranog od strane URBACT-a II, što je bila važna prilika za praćenje legalizacije mnogih neformalnih stambenih područja.
Uspjeh lokalnog razvoja vođenog u zajednici u Lisabonu
Naposljetku, Europska unija podupire lokalni razvoj pod okriljem zajednice (CLLD) putem jednog od uspostavljenih instrumenata u razdoblju financiranja od 2014. do 2020. godine. To je mreža za zajedničko upravljanje odozdo koja razvija globalnu strategiju za BIP / ZIP područja i promiče dijeljenje iskustva kako bi se poboljšale vještine lokalnih partnera. Cilj CLLD-a je povećanje razine zaposlenosti i poticanje lokalnih ekonomskih tkiva, podržavanje viših razina školske kvalifikacije i smanjenje generacijskog siromaštva. Danas postoje 173 organizacije, a to su lokalne udruge (51%), župna vijeća (10%), nacionalne organizacije (24%), zaklade (6%) i visokoškolske ili istraživačke ustanove, uglavnom sveučilišta (6%). Ovu CLLD udrugu vodi općina Lisabon, a odbor biraju članovi. Zajedno, oni upravljaju s 3 milijuna eura za razvoj lokalnih projekata vezanih za zapošljavanje i 5 milijuna eura kao troškove upravljanja.
Mreža za transfer Com.Unity.Lab
Prvotno partnerstvo u prvoj fazi sastojalo se od Grada Lisabona kao vodećeg partnera, Barija (Italija) i Aalborga (Danska).
Ta dva transferna grada, koji zadržavaju URBACT-ovu dobru praksu koja se odnosi na participativni razvoj i socijalnu uključenost, bila su vrlo aktivna u razvoju faze 1 i proširenja partnerstva. Novi gradovi partneri su: Ostrava (Češka), Lublin (Poljska), Sofija (Bugarska), Lille MEL (Francuska) i Den Haag (Nizozemska).
Svi ovi gradovi imaju relevantno dosadašnje iskustvo u rješavanju problema urbanog siromaštva s alatima koji su, u određenoj mjeri, usporedivi s lisabonskim, ali ne nužno ugrađeni u sveobuhvatnu strategiju kao Bip / Zip, što se smatra važnim uvjetom za prenosivost bez obzira na to što navedeni gradovi imaju različite uvjete prijenosa.
Piše: Daniela Patti
Submitted by emarko on