You are here

Isplaniraj svoje putovanje prema privremenoj upotrebi!

Edited on

03 December 2018
Read time: 4 minutes

Marcelline Bonneau predstavlja koncept privremene upotrebe i postignuća URBACT-ove REFILL mreže u zadnje 2 i pol godine.

temp

Posjeta gradu privremene upotrebe

Tko se još može sjetiti praznih prostora i zgrada koje su nekad bile prostori bez pravila, mjesta za plodno eksperimentiranje, individualno osnaživanje i razvoj kreativnosti? Možemo rasti i osnažiti se, kao što se sjećamo iz filma iz pedesetih, „Le chantier des gosses“, gdje su djeca provodila svoje slobodno vrijeme na napuštenom zemljištu namijenjenom za izgradnju u samom centru Brisela, i gdje je nećak Tatijevog „Mog strica“ jeo krafne i zviždao prolaznicima kako bi ovi udarili u uličnu svjetiljku.

Prazni prostori (napuštena mjesta, urbane pustoši, napuštena zemljišta, degradirana zemljišta i zgrade) svejedno mogu poticati kreativnost i eksperimentiranje u gradu, i mogu imati koristi od privremene upotrebe. Mnogi gradovi eksperimentirali su s njima tijekom posljednjih nekoliko desteljeća, postavljajući izvor inspiracije za inovaciju i promjenu i time pružajući novi inkubator za urbani razvoj.

Tijekom dvije i pol godine, URBACT-ova REFILL mreža nastojala je identificirati načine na koje se može pristupiti privremenoj upotrebi, bez obzira na fazu implementacije projekata u sklopu privremene upotrebe. Ti su načini sastavljeni u REFILL-ovoj Karti privremene upotrebe. „Postoji mnogo unosa u privremenoj upotrebi praznih prostora i zgrada. Oni nisu linearni te ovise o polaznoj točki svakog od gradova, no također i interesima i potrebama“, objašnjavaju Francois Jegou i Marcelline Bonneau, vodeći stručnjaci REFILL mreže.

Pozivam vas da se uputite u pet gradskih četvrti privremene upotrebe dok istražujete neke vodeće inicijative.

temp

Podizanje svijesti putem videa i kioska

Kako možete raditi na privremenoj upotrebi ako ne znate o čemu se točno radi? Ako ne znate kako ona izgleda? Ako ne znate kakve koristi grad može imati od nje? Mnoge općine koje nastoje promovirati privremenu upotrebu primijetile su teškoću s komunikacijom: kako ju učiniti jednostavnom, razumljivom, ali potom i uvjerljivom različitim dionicima koji bi se potencijalno mogli uključiti. URBACT-ova REFILL mreža je stoga kreirala pristupačan video, besplatan i dostupan online: „Privremena upotreba za početnike“. U 4 minute daje pregled korijena, kvaliteta i mogućih okvira za razvoj privremene upotrebe u vašim gradovima.

Pristup grada Atene bio je učiniti privremenu upotrebu vidljivim, pristupačnim i lakim načinom jačanja lokalne kohezije. Za tu svrhu, upotrijebljen je mali kiosk, Synathina, ispred Središnje tržnice, simboličnog i vidljivog mjesta, za održavanje aktivnosti i događaja. Sistem je jednostavan: zaintersirani građani prethodno rezerviraju mjesto i podignu ključeve iz obližnjeg općinskog ureda. Ovaj pristup ima relativno mali rizik, a zahtijeva i malo resursa od općine. Čini se da je to način da se promiču inicijative građana na mjestu okruženog trgom u gradskom središtu, što ga čini omiljenim  mjestom za takva okupljanja.

Rješavanje problema ponude i potražnje istraživanjem mogućnosti i ispunjavanjem potreba

Kako možete identificirati kakve su privremene upotrebe moguće u vašem gradu? Koji su dionici uključeni? Kako ih možete spojiti? Može biti presudno evaluirati potencijal vašeg grada za privremenu upotrebu radeći karte praznih prostora, ocrtavajući djelokrug, zahtijeve prostora, nivo autonomije i vrijednost svake incijative i određujući stanje praznih prostora. U Ostravi (Češka), grad je proveo kvalitativnu studiju kako bi isprobao bi li privremena upotreba mogla biti solucija za prazne zgrade i zemljišta. Provela je anketu među vlasnicima i korisnicima projekata u sklopu privremene upotrebe i iskoristila rezultate kao dokaze za donositelje odluka u upravi. Kroz istraživanje, općina je također učinila svoje aktivnosti vidljivima i zainteresirala građane za privremenu upotrebu, i omogućila razmjenu mišljenja među dionicima… Alat razvijen u mreži, metodologija udruživanja, omogućio je lokalnoj samoupravi da okupi one koji imaju prostor s onima koji trebaju prostor i obratno: to je značilo da idu dalje od tradicionalnih silosa administracije, garantirajući da se svi partneri mogu međusobno upoznati.

Uključivanje privremene upotrebe u gradske planove izradom ciljane strategije

Kako možete garantirati da su mogućnosti privremene upotrebe integrirane u urbano planiranje, ali i u drugim lokalnim strategijama? Kako možete premostiti jaz između rigidnih pravnih okvira i fleksibilnosti privremene upotrebe? Kako možete potaknuti interes za privremenu upotrebu u svojem gradu? Gradovi nastoje poduprijeti privremenu upotrebu postavljajuči zajedničke ciljeve i stvarajući postepene planove za razvoj grada, ekonomske aktivnosti i društvene ciljeve. Pokušavaju naći načine da rade unutar pravnog okvira, no ostavljajući prostor za fleksibilnost. Surađuju sa zastupnicima, zakonodavcima u gradskoj upravi i moćnim vanjskim dionicima kako bi raspravili kako im privremena upotreba može pomoći riješiti problem. U Ghentu (Belgija) Fond za privremenu upotrebu koristi se kao financijski poticaj za nove ideje i inicijative povezane s privremenom upotrebom još od 2014. Putem jednostavnog poziva za projekte, Fond dijeli 300 000 eura godišnje, koji se koriste za infrastrukturu, sigurnosne mjere i zvučnu izolaciju, osiguranje, održavanje i, u nekim slučajevima, komunikaciju. Takva je strategija podržala procvat manjih projekata odozdo u sklopu privremene upotrebe u četvrtima Ghenta.

Prikupljanje alata za pokretanje projekata i procjenu njihove vrijednosti

Kako i vlasnik i korisnik mogu pokrenuti svoj projekt? Kako možete razmišljati o potencijalnoj evoluciji svog projekta? Kako možete garantirati jasno uzajamno razumijevanje uvjeta i odredbi? Tijekom URBACT-ove REFILL mreže gradovima partnerima postalo je jasno da moraju otvoreno razjasniti uvjete svoje suradnje kada promoviraju privremenu upotrebu praznih prostora. Jedna takva potreba dovela je do stvaranja Plana za stvaranje vrijednosti privremene upotrebe: neformalnog ugovora i adaptacije poslovnog modela koji postavlja ključna pitanja za vlasnika i korisnika u smislu ciljeva, vrijednosti, koristi, planova, itd.

Kako bi se odgovorilo na potrebe dionika, grad Poznan (Poljska) sakupio je alate koji su dostupni i online i offline. Pokrivaju praktične savjete, uspješna rješenja za medijaciju i društvene sporazume, popis korisnih lokalnih kontakata i preporuke za sporazume u sklopu privremene upotrebe.

Normalizirati privremenu upotrebu posredujući između vlasnika i privremenih korisnika

Kako garantirati da sve ide po planu? Kako standardizirati uslugu privremene upotrebe? Gradovi su razvili niz akcija da bi ostali u doticaju sve dok se projekti u sklopu privremene upotrebe provode, da bi garantirali integrirani društveni, ekološki i ekonomski pristup projekta, i da bi analizirali feedback dionika te da bi poduprijeli prijenos kvaliteta i relokaciju inicijative. Drugi su organizirali tehničke, administrativne i financijske usluge, i koje god su druge potrebne. Kako bi se osiguralo stalno praćenje projekta, grad Bremen (Njemačka) uspostavio je agenciju za privremenu upotrebu: ZZZ (ZwischenZeitZentrale Bremen). Agencija, kojom upravlja privatna tvrtka, podupire, inicira i nadgleda projekte privremene upotrebe po cijelom Bremenu: igra posredničku ulogu između vlasnika i stanara s jedne strane, i administracije s druge.

Što smo naučili kroz privremenu upotrebu

Evo samo nekoliko primjera i slučajeva iz URBACT-ove REFILL mreže.

Bilo je mnogo zapreka i izazova, raznolikih pouka i još većih konstruktivnih evolucija. Ovako možemo sažeti ono što smo naučili iz projekta:

    • Privremena upotreba upletena je u mrežu složenih (privatnih, javnih, društvenih) interesa i pitanja
    • Zbog dihotomije između nekih od tih motiva, no posebno nezrelosti ove teme u političkoj agendi, gradska uprava mora propitivati sebe, svoje urbano planiranje i način na koji mogu okupiti interese (koji se na prvi pogled razilaze) kako bi doprinijeli razvoju integriranijeg urbanog planiranja
    • Fokusiranje na ovo pitanje može imati snažan ekonomski, društveni, ekološki i kulturni potencijal za razvoj grada, i,
    • Privremena upotreba propituje način na koji se upravlja gradovima i ulogu koju gradska uprava može igrati u posredovanju između različitih dionika.

Projekt REFILL imao je mogućnost predstaviti svoju autokartu tijekom URBACT-ovog City festivala u Lisabonu u rujnu 2018. Činilo se jasno da su mnoga od pitanja koja su mučila sudionike imala rješenja u radu kojeg je mreža provela tijekom dvije i pol godine.

Pogledajte pozadinu REFILL-ove automape privremene upotrebe i identificirajte daljnje informacije, sredstva i kontakte koji bi vam mogli biti korisni u vašem putovanju prema privremenoj upotrebi!

temp

Pojavile su se nove vrste praznog prostora

Europski gradovi su se razvili; vidimo sve manje mjesta koja se tek trebaju pretvoriti u modernizirane gradske četvrti.

Međutim, pojavile su se nove vrste praznih prostora: u pitanju su zgrade koje su napuštene jer se ne uklapaju u potrebe tvrtki i radne prakse, to su mjesta zagađena teškom industrijom što komercijalizaciju tih prostora čini nemogućom, to su ostaci snažne industrijske prošlosti nekih regija – u obliku zgrada ili napuštenih prostora, nekadašnjih pristaništa… Sve to daje novo lice europskim gradovima i stvara potencijal za promjenu dinamike kroz polje privremenih aktivnosti koje se mogu održati na njima.

Međutim, uzimanje takvih mjesta u obzir od strane gradske uprave još uvijek ne postoji u nekim gradovima. Jedinice lokalne samouprave tek trebaju razviti strukture i okvire koji mogu iskoristiti njihove potencijale. Kao što je bilo zapaženo u mnogim gradovima, takve inicijative vode građani i kreativni poduzetnici. Društvo i gradovi se mijenjaju. Građani se žele više uključiti u razvoj grada. Preuzimaju sve važniju ulogu u gradskoj upravi, što dovodi u pitanje način na koji se gradovima trenutno upravlja. Privremena upotreba praznih prostora može biti ulazna točka za tranzicijski organizacijski pomak u upravljanju, dajući građanima sve više prostora za manevriranje.

Piše: Marcelline Bonneau

Prijevod: Dora Pavković