Eiropas pilsētas pārņem Rīgas labo praksi sadarbībai ar nevalstiskajām organizācijām
Edited on
21 November 2018Rīgas NVO nams ir ieguvis URBACT Labās prakses statusu, un pašlaik vairākas Eiropas pilsētas pārņem Rīgas NVO nama labo praksi URBACT projektā ACTive NGOs. Tas ir pirmais URBACT projekts, kurā Latvijas pilsēta ir vadošais partneris. Intervija ar URBACT projekta ACTiveNGOs pārstāvēm – par projektu stāsta ACTiveNGOs projekta vadītāja Irina Vasiļjeva no Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un NVO atbalsta sektora koordinatore Zinta Gugane no Rīgas NVO nama.
Rīgas NVO (NVO – nevalstiskās organizācijas) nams ir dibināts 2013.gadā, un jau 5 gadus nodrošina bezmaksas telpas un atbalsta seminārus nevalstisko organizāciju pasākumiem un sanāksmēm.
Kā NVO nams ieguva labās prakses statusu? URBACT Labās prakses konkurss fokusējās uz ilgtspējīgiem, izmaksu ziņā pieejamiem risinājumiem, kurus citas pilsētas var viegli piemērot savam vietējam kontekstam. Bija 4 būtiski kritēriji, pēc kuriem notika vērtēšana: aktualitāte, atbilstība URBACT principiem, dati par pozitīvo ietekmi un pārneses iespējas. Eksperti, kas vērtēja pieteikumus URBACT Labās prakses konkursā, atzina, ka NVO nama pieredze ir interesanta daudzām Eiropas pilsētām, kuras meklē veidus, kā labāk atbalstīt un attīstīt savu nevalstisko sektoru. NVO nama darbā tiek izmantota integrēta pieeja attīstībai un līdzdalības pieeja, iesaistot NVO pārstāvjus.
Zinta Gugane un Ilze Meilande (Rīgas dome) URBACT City Festival Tallinā 2017.gadā, saņemot URBACT labās prakses sertifikātu.
NVO nams atrodas bijušajā skolas ēkā, un pirmo 4 darbības gadu laikā tur notikuši 5520 NVO pasākumi, kuros piedalījās 81280 apmeklētāji
Kādos vēl URBACT projektos esat piedalījušies? Kādi bija galvenie rezultāti?
Mēs - Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāvji - kā sadarbības partneri iesaistījāmies URBACT programmas projektā “Uzņemošās pilsētas” (Arrival Cities), kura mērķis bija apzināt situāciju migrācijas un integrācijas jomā projekta partneru dalībvalstīs un sagatavot rīcības plānu jauniebraucēju iekļaušanai sabiedrībā. Šī projekta ietvaros kopā ar nevalstisko organizāciju, pašvaldības, valsts iestāžu pārstāvjiem izveidojām vietējās rīcības plānu imigrācijas jautājumos. Projektā iepazinām vēl septiņu pašvaldību Eiropā – Amadoras Portugālē, Saloniku Grieķijā, Mesīnas Itālijā, Roketas de Mar Spānijā, Vantas Somijā, Valdemarnas Francijā, Patras Grieķijā, Drēzdenes un Oldenburgas Vācijā - pieredzi šajā jomā.
Plašāka informācija par projektu pieejama – http://urbact.eu/arrival-cities.
Kā Jūs raksturotu savu pieredzi, strādājot kā URBACT projekta Active NGOs vadošajam partnerim?
Rīgas pašvaldība URBACT programmas projektā ACTive NGOs pirmo reizi startē kā vadošais partneris. Tas ir milzīgs izaicinājums un reizē arī – atbildība. Tā ir gan vērtīga prakse visai projekta darba grupai, gan iespēja iepazīt mūsu partnerpilsētas un to pieredzi citu projektu īstenošanā. Esam gandarīti, ka ACTive NGOs ietvaros ir izveidojusies tiešām laba sadarbība un uzticama partnerība. Katram mūsu partnerim ir bagāts zināšanu un pieredzes pūrs, kuru vērts izpētīt, apgūt, apzināt. Visi projekta partneri ir pieredzējuši un zinoši, - arī no viņiem gūsim vērtīgas mācības un piemērus. Projektā mūs atbalsta URBACT eksperts Levente Poļaks (Levente Polyak), kas palīdzēs attīstīt idejas, kas svarīgas visām pilsētām.
Rīgas domes pārstāves kopā ar URBACT sekretariāta vadītāju Emanuelu Mulēnu Parīzē, labās prakses pārneses projektu koordinācijas sanāksmē.
Turklāt dalība šajā projektā ir ļoti vērtīga NVO nama kolektīvam, jo sniegs iespēju izzināt dažādus pašvaldību un NVO sadarbības veidus, kopīgas aktivitātes, iniciatīvas. Partnerpilsētas atrodas atšķirīgās situācijās šajā jomā, taču katrā jau tagad atrodami un vērojami interesanti risinājumi iedzīvotāju iesaistes jautājumos, dažādu iniciatīvu atbalstīšanā.
Kā Jums izdevās izveidot projekta partnerību?
Pirmos sadarbības partnerus – Sirakūzas Itālijā un Santa Polu Spānijā - ieguvām jau pērn. Abas pilsētas uzrunāja mūs tūlīt pēc URBACT pilsētu festivāla Tallinā, kurā Rīgas NVO nams saņēma starptautisko atzinību – Labās prakses piemēra sertifikātu. Sirakūzu un Santa Polas pārstāvji bija patiesi ieinteresēti iepazīt NVO nama darbības modeli un pilnveidot sadarbību ar nevalstisko sektoru savās pilsētās. Šī interese arī nostiprināja pārliecību par dalību URBACT Labās prakses pārneses tīklu projektu konkursā.
Aprīlī, uzsākot projektu, viens no svarīgākajiem uzdevumiem bija paplašināt partnerību. Tas mums arī izdevās – pievienojās vēl 3 lieliskas sadarbības pilsētas - Braitona Lielbritānijā, Dubrovnika Horvātijā un Espo Somijā.
Ar informācijas izplatīšanu un aicinājumu iesaistīties mūsu Labās prakses pārneses tīklā palīdzēja gan Sirakūzu un Santa Polas pārstāvji, gan projekta vadošais eksperts, gan URBACT sekretariāta Francijā un URBACT Nacionālā kontaktpunkta Latvijā darbinieki.
Kopā ar projekta ActiveNGOs partnerpilsētu pārstāvjiem pie Rīgas NVO nama.
Interesants un vienojošs ir fakts, ka visas 6 sadarbības tīklā ACTive NGOs iesaistītās pilsētas atrodas pie jūras!
Ko Jūs ieteiktu citām pašvaldībām, lai nodrošinātu efektīvu pārrobežu partnerības izveidi un vadību?
Būt atvērtiem izaicinājumiem! Nebaidīties, savā ziņā – riskēt, izmantot iespējas un iesaistīties šādos starptautiskos pasākumos. Būt gataviem, strādājot nemitīgi papildināt savas zināšanas. Ieguvumi būs vērtīga pieredze un sadarbības partneri citās Eiropas valstīs. Iesakām interesēties par jaunākajām tendencēm un sasniegumiem
citās valstīs, pilsētās un pašvaldībās, jo šie piemēri paplašina redzesloku, dod iespēju novērtēt vietējo situāciju un rosina jaunas idejas uzlabojumiem.
Ļoti svarīgi ir ieklausīties partneros un veidot ciešu sadarbību - lai ikviens justos piederīgs, tiktu novērtēts un dotu savu pienesumu projektam.
Kādas partnerpilsētu pieredzi jau esat pētījušas ACTive NGOs projekta ietvaros, un kādas ir galvenās atziņas no pirmajām izpētes vizītēm?
Šī gada vasarā kopā ar projekta vadošo ekspertu apmeklējām visas piecas sadarbības pilsētas, lai iepazītu situāciju tur. Katrā iesaistītajā pašvaldībā ir vieta vai telpas, kurās darbojas NVO, taču tās nesaņem tik lielu atbalstu kā Rīgas organizācijas NVO namā - bezmaksas telpas un tehnisko aprīkojumu, bezmaksas seminārus un pasākumus, konsultācijas un atbalstu dažādām aktivitātēm. Sadarbības pilsētām projektā ir iespēja pārvērtēt pieeju sadarbībai ar nevalstisko sektoru, vēlams nodrošināt lielāku atbalstu, pārņemot Rīgas NVO nama labo praksi.
Redzam, ka salīdzinot ar situāciju citur, Rīgas NVO var justies novērtētas un atbalstītas – ne tikai caur NVO namu kā atbalsta platformu, bet arī caur projektu konkursiem un citām iespējām iesaistīties. Vēl ir virkne veidu un sadarbības formu kā Rīgas pašvaldība stiprina nevalstiskā sektora un aktīvo rīdzinieku iniciatīvas.
Kā noritēja partnerpilsētu mācību vizīte Rīgā, NVO namā? Kādus NVO nama darba aspektus visvairāk novērtēja sadarbības partneri no citām pilsētām?
Projekta ACTive NGOs pirmajā posmā Rīgā notikušas jau 2 partneru mācību vizītes. Tās izvērtās par auglīgiem darba cēlieniem un savstarpēju domu apmaiņu, iepazīstot projekta partnerus. Neiztrūkstoši stāstījām par šī projekta galveno “vaininieku” – NVO namu, tā darbības modeli, par biedrībām un nodibinājumiem, kas iesaistās nama dalībnieku lokā. Viesi atzinīgi novērtēja NVO piedāvātās iespējas – telpu pieejamību organizāciju visdažādāko veidu aktivitātēm, izglītojošu semināru piedāvājumu, informatīvo atbalstu.
Irina Vasiļjeva ActiveNGOs partnerpilsētu vizītē Rīgā.
Kādus rezultātus plānojat sasniegt projektā ActiveNGOs?
Būsim gandarīti dalīties ar savām zināšanām un pieredzi, kā arī apzināt citus veiksmīgos piemērus pašvaldību un NVO sektora sadarbībai. Ceram, ka projekta gaitā sadarbības pilsētās dzims un augs NVO nama “jaunākie brāļi”. Jau tagad ir skaidrs ka tās nebūs nama kopijas 1:1, bet, ņemot vērā vietējo kontekstu, katrā pilsētā veidosies stabila NVO atbalsta platforma ar atšķirīgu veidolu un akcentiem. Katrs partneris izkals citu sadarbības atslēgu!
Vērtīgas būs arī starptautiskās mācību vizītes un semināri, savstarpēji apzinot labās prakses un praktiskos piemērus, mācoties vienam no otra.
Arī Labās prakses piemērs – NVO nams būs ieguvējs, jo kopā ar vietējās atbalsta grupas dalībniekiem – NVO, pašvaldības departamentu un citu iestāžu pārstāvjiem liksim kopā labās idejas un priekšlikumus, lai pilnveidotu NVO nama darbību. Iecerēts, ka turpmāko divu gadu laikā Rīgā tiks atvērtas NVO nama filiāles.
Ko vēl Jūs gribētu pateikt citām pilsētām par ACTive NGOs projektu vai pieredzi URBACT?
Mūsu projekta ACTive NGOs sauklis vēsta – “Aktīvas NVO – spārni, kas stiprina un iedvesmo iedzīvotājus!”. Ceram, ka projekta gaitā iedvesmu gūs sadarbības partneri un visi projektā iesaistītie.
URBACT programmas projekti un pasākumi izceļas ar radošu gaisotni un inovatīvu risinājumu meklēšanu un akcentēšanu. Dalība URBACT atbalsta pasākumos vienmēr sagādā pozitīvas emocijas un rosina jaunas idejas. Vēl viena šīs programmas priekšrocība ir iespējas atrast domubiedrus visā Eiropā, mācīties vienam no otra, apmainīties ar sekmīgiem piemēriem. Aicinām iesaistīties URBACT programmas pasākumos!
Papildu informācija par
ACTive NGOs projektu:
https://www.facebook.com/ACTiveNGOs/
https://twitter.com/ACTiveNGOs http://integracija.riga.lv/lv/integracija?target=news_item&news_item=projekta-active-ngos-partneri-plano-turpmako-sadarbibu-959
Rīgas NVO namu:
https://www.riga.lv/lv/news/rigas-nvo-nams-viss-kas-par-to-jazina?13156 ; https://www.facebook.com/RigasNVOnams/;
https://twitter.com/nvonams; http://urbact.eu/ngo-house (angļu valodā)
Par URBACT programmu: http://urbact.eu/urbact-latvija URBACT ir Eiropas Savienības mācību un pieredzes apmaiņas programma pašvaldībām par pilsētu attīstības jautājumiem. URBACT nacionālais kontaktpunkts Latvijā - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kontaktpersona Laura Cunska-Āboma (Laura.Cunska-Aboma@varam.gov.lv).
Submitted by adyakova on