You are here

Praktični vodič za poticanje revitalizacije i modernizacije malih trgovaca iz sektora maloprodaje

Edited on

14 November 2018
Read time: 1 minute

Europska komisija ove je godine izdala vodič “Suočavanje s budućim izazovima”, namijenjen lokalnim tijelima vlasti, s praktičnim prijedlozima za pomaganje i potporu malim trgovcima u modernizaciji i revitalizaciji. Vodič nudi rješenja koja se protežu od općenitih do specifičnih, a opisuje i primjere uspješne prakse u implementaciji pojedinih rješenja.

vodic

Kako bi vodič lokalnim tijelima pomogao utvrditi koja su im rješenja najvažnija, predložena su četiri koraka samoprocjene: upoznavanje, procjena i definiranje lokalnog okruženja, definiranje problema, procjena odnosa s lokalnim malim trgovcima i koliko su ti trgovci otvoreni prema promjeni, te razmatranje i odabir rješenja iz paketa instrumenata uzimajući u obzir lokalni kontekst.

Prvo rješenje je nadograđivanje digitalne i javne infrastrukture radi usvajanja digitalnih tehnologija i povećavanja privlačnosti maloprodajnih područja. Kako bi se male trgovce potaklo na to da prihvate digitalne alate, predloženo je uvođenje prikladne digitalne infrastrukture. Potpora infrastrukturi može se sastojati od uvođenja bolje pokrivenosti 4G mrežom ili dostupnosti Wi-Fi mreža ili pak uspostavljanja internetskih adresara trgovina za nedovoljno zastupljena maloprodajna područja. Drugo rješenje je da se trgovcima, kako bi bili informiraniji i lakše donosili bolje odluke, pruže odgovarajuće informacije o trendovima u sektoru maloprodaje i kretanjima na tržištu. Treće rješenje je surađivanje s dionicima u izgradnji snažne maloprodajne zajednice. Većini malih trgovaca nedostaju resursi ili znanje za samostalno umrežavanje. Lokalne vlasti mogu im pomoći tako što će organizirati redovita događanja (kao što su radionice i seminari) na kojima mogu upoznati svoje kolege. Četvrto rješenje je pomaganje trgovcima u usvajanju odgovarajućih digitalnih tehnologija i digitalizaciji poslovanja, npr. uvođenje digitalnih poslovnih alata (kao što je elektroničko knjigovodstvo) ili sustava kartičnog plaćanja. Peto rješenje je podupiranje digitalnih vještina i vještina kojima se poboljšavaju potrošačka iskustva. Šesto rješenje je pomaganje malim trgovcima u marketingu, brendiranju i promociji. Tri su načina na koje mali trgovci mogu informirati kupce i povećati vidljivost te se time uočljivije pozicionirati na tržištu: putem internetskih tražilica i platforma, komunikacijom i promocijom (uključujući društvene medije) te ostalim promotivnim aktivnostima kao što su događanja i sajmovi.

Praćenje napretka inicijativa može lokalnim vlastima pružiti informacije koje se mogu upotrijebiti za procjenu uspješnosti pojedine inicijative. Na temelju šest rješenja opisanih u vodiču, lokalne vlasti bi mogle usvojiti specifične lokalne strategije i ohrabriti lokalne trgovce da osmisle vlastite inicijative.

Vodič na hrvatskom jeziku možete preuzeti s ove poveznice, a za dodatne ideje predlažemo iskustvo grada Šibenika u URBACT mreži RetaiLink I njihov akcijski plan za revitalizaciju maloprodaje u gradskim centrima.

Piše: Dora Pavković