Intervju s Majom Čeko
Edited on
28 September 2018Tijekom URBACT City Festivala, koji se 13. i 14. rujna ove godine održavao u Lisabonu, razgovarali smo s Majom Čeko, voditeljicom URBACT-ove mreže za planiranje “VITAL CITIES“ ispred Grada Šibenika. Mreža je završila s radom pa smo pažnju posvetili rezultatima tog rada, a dotakli smo se i dojmova oko City Festivala s obzirom na to da je Maja ove godine prvi puta sudjelovala.

Vodeći partner ove mreže bio je Grad Loule iz Portugala, a osim Šibenika sudjelovali su i Rieti (ITA), Burgas (BUG), Budimpešta (MAĐ), Krakow (POLJ), Usti Nad Labem (ČEŠ), Liepaja (LAT), pokrajina Vestfold (NOR) i BIRMINGHAM (UK).
Čime se bavila mreža VITAL CITIES? Kako ste saznali za URBACT i zašto ste se uključili?
Mreža se bavila redizajnom javnih prostora i boljim pružanjem usluga, a sve u svrhu podizanja razine rekreativnih aktivnosti na području grada. Osim toga, projekt se bavio i promocijom socijalne inkluzije te zdravog i aktivnog života. U projekt smo bili pozvani od strane jedne mađarske tvrtke koja je pripremala projektnu aplikaciju i provodila projekt u prvoj fazi za vodećeg partnera. Ta tvrtka već je radila za jednog od projektnih partnera Grada Šibenika tijekom provedbe projekta Barone te je bila upoznata s našim radom pa su nas odlučili pozvati da se priključimo projektu. Poziv smo prihvatili, s obzirom da nam je tema bila jako zanimljiva.
Kojim izazovima se ta mreža konkretno bavila u Šibeniku? Koji su rezultati i predložene mjere?
Projekt smo odlučili bazirati na Park šumi Šubićevac – prostoru koji je prije 20-ak godina bio poznat kao rekreacijsko središte u gradu i kao takvo je ostalo u pamćenju građana Šibenika. Smatrali smo da takvo područje, koje je urezano u kolektivnu svijest naših građana, dobra početna točka za komunikaciju s budućim članovima ULG grupe. Moram ipak naglasiti da, iako je projektom predviđeno definiranje pilot područja koje je u našem slučaju bio Šubićevac, odlučili smo projekt proširiti na cijelo područje grada Šibenika. Ciljevi koje je naš projektni tim u suradnji s ULG grupom postavio su sljedeći: osmišljavanje smjernica za redizajn javnih površina; stvaranje konkretnog i realnog Integriranog akcijskog plana koji će se temeljiti na potrebama svih dionika; približavanje problema upravljanja javnim površinama građanima.
Neke od aktivnosti kojima bi se implementirao naš Integrirani akcijski plan tako uključuju postavljanje nove i uređivanje postojeće javne rasvjete u rekreacijskim područjima, izgradnju novih i uređivanje postojećih trim staza s funkcionalnim spravama za vježbanje na otvorenom, izgradnju novih i uređivanje postojećih biciklističkih staza s naglaskom na brdski biciklizam, izgradnju prostora namijenjenih rekreaciji s kućnim ljubimcima te postavljanje izvora pitke vode u blizini rekreacijskih područja.
Kakva su iskustva s ULG-om? Koji profil ljudi je bio uključen? Koliko su prijedlozi ULG-a uzeti u obzir prilikom kreiranja IAP-a?
Iako je početak rada s ULG grupom bio veliki izazov, mislim da smo do kraja projekta ostvarili vrlo dobru komunikaciju čiji je rezultat i sam Integrirani akcijski plan. ULG grupa je zapravo i autor samog plana, a Grad je bio posrednik i savjetodavac u njegovoj izradi. Iznimno smo ponosni što je u cijeloj mreži samo Grad Šibenik imao članove ULG-a kao isključive autore Integriranog akcijskog plana.
U Lisabonu ste prvi puta sudjelovali na URBACT City Festivalu. Kakav je generalni dojam? Koliko je tako nešto potrebno?
Rekla bi da je cjelokupno URBACT iskustvo jako vrijedno zbog umrežavanja i dijeljenja iskustva s drugim gradovima. Atmosfera je jako poticajna i osjeća se posebno zajedništvo nakon kojeg je svakako puno lakše nastaviti raditi na ovakvim projektima.
Što je, po Vašem mišljenju, bilo najkorisnije na Festivalu? Što bi izdvojili?
Svakako je najkorisnije umrežavanje i dijeljenje iskustva s ostalima. Osobno, najdraži dio City festivala mi je bilo zajedničko druženje s ostalim sudionicima u programu URBACT iz Hrvatske i razmjena dojmova o našim projektima.
Kako Vam se sviđa koncept? Jeste li upoznali predstavnike drugih gradova? Je li dogovorena neka suradnja u budućnosti?
Mislim da je koncept festivala jako dobro razrađen i da svatko može naći neku radionicu ili predavanje koje mu kasnije u radu može biti od pomoći. Imala sam priliku poslušati dobre prakse drugih mreža i gradova te upoznati te iste ljude i s njima podijeliti određena iskustva. Ono što je svakako zajedničko svima jest problematika u radu s ULG grupom i bilo je zanimljivo poslušati kako su različiti gradovi došli do rješenja i uspješnog privođenja projekta kraju. Grad Šibenik već je dogovorio suradnju s Manchesterom za idući URBACT projekt, ali ne isključujemo mogućnost suradnje i s još nekim gradovima s kojima smo pronašli dodirne točke.
Koliko općenito znači/pomaže suradnja s drugim gradovima? Što ona znači za Šibenik?
Smatram da je suradnja s drugim gradovima najbolja dodana vrijednost ovakvih projekata. Svaka prilika koja se pruži za stjecanje novih znanja je od iznimne važnost i za pojedinačni napredak kao i za napredak našeg grada. Kroz URBACT smo imali priliku ugostiti, ali i posjetiti druge gradove te prenijeti njihove dobre prakse i u naš grad. Najljepši rezultat je nakon ovog iskustva doći na City Festival i čuti od kolega da znaju za naš grad i za dobre planove koje smo odradili u posljednje dvije godine.
Submitted by emarko on