Viena karte visiem pakalpojumiem – pilsēta tavā kabatā
Edited on
07 September 2018Projektā Card4All Jūrmala pārņem Hihonas (Spānija) labo praksi par iedzīvotāju karšu izmantošanu pašvaldības pakalpojumu nodrošināšanai. Kāda ir Hihonas iedzīvotāja karte? Kādas ir tās priekšrocības? Ko Hihonas pašvaldība ar 16 gadu pieredzi karšu izmantošanā iesaka citām pašvaldībām?
Šogad vairākas Latvijas pašvaldības bija izteikušas vēlmi piedalīties URBACT projektā Card4All, lai pārņemtu Hihonas pilsētas (Gijon, Spānija) pieredzi iedzīvotāju karšu lietošanā pašvaldības pakalpojumu nodrošināšanā, un attīstītu savas iedzīvotāju kartes un ar tām saistītos pakalpojumus. Tomēr, atbilstoši URBACT programmas nosacījumiem, katrā projektā var piedalīties tikai viena pilsēta no katras valsts. Līdz ar to, no Latvijas projektā piedalās vienīgi Jūrmala, kaut arī interese par iedzīvotāja karšu tēmu ir krietni plašāka.
Hihonas pilsēta ar savu iedzīvotāju karti 2017.gadā ieguva URBACT labās prakses statusu. Par inovatīvo pieeju iedzīvotāju karšu lietošanai 2013.gadā Hihona ieguva EURO CITIES balvu „Smart Governance Initiative Award”.
Pašlaik tiek īstenots URBACT projekts Card4All – šī projekta ietvaros notiek Hihonas labās prakses pārnese atkārtotai pielietošanai citās Eiropas pilsētās. Projektā piedalās šādas partnerpilsētas: Jūrmala, Sučava (Rumānija), Antverpene (Beļģija), Aveiro (Portugāle), Sasari (Itālija), Klermonta – Overņa (Francijas reģions). Dalībai projektā pilsētas izvēlētas tā, lai būtu ģeogrāfiskā dažādība un piedalītos gan tādas pilsētas, kas savu ceļu uz iedzīvotāju karšu ieviešanu uzsākušas pavisam nesen, gan tādas, kuras var lepoties ar līdzīgu pieredzi kā Hihona, un dalīties pieredzē par dažādiem tehniskiem risinājumiem.
Piemēram, Antverpenei ir ievērojama pieredze ar pilsētas iedzīvotāja karti A-Kart. Kartes darbība uzsākta 2009.gadā. Līdz tam bija maznodrošinātā iedzīvotāja karte, bet šāda pieeja stigmatizēja vienu iedzīvotāju grupu. Pašlaik cenšas izveidot vienu karti visiem pakalpojumiem - vienādu visiem iedzīvotājiem. Pašlaik karte ir papildinata ar šādiem pakalpojumiem: lojalitātes programmas, jauniešu nometnes, atkritumu šķirošanas pieeja, pelbaseins. Tuvākajā nakotnē kartei pievienos jaunu pakalpojumu – velosipēdu noma. Plānots izveidot vienu pieejas profilu visiem pakalpojumiem. Noteik darbs, lai pakalpojumi būtu pieejami ne tikai caur karti, bet arī caur mobilo aplikāciju. Karte darbojas arī kā iedzīvotāja identifikācijas karte.
Arī Klermontai-Overņai ir plaša pieredze karšu pielietošanā pieejai pašvaldības pakalpojumiem. Reģions var dalīties ar pieredzi par dažādiem tehniskiem risinājumiem.
Kāda tad īsti ir Hihonas iedzīvotāja karte?
Hihonas iedzīvotāju karte ir veids kā nodrošināt iedzīvotājiem inovatīvus pakalpojumus un tehnoloģijas. Tā ir viedkarte, kas nodrošina klienta identifikāciju pakalpojumu saņemšanai, kā arī apmaksas metode. Karte sniedz iespēju apkopot informāciju pakalpojumu uzlabošanai un līdzdalības iespēju veicināšanai. Karti var pielietot lai uzlabotu sociālo iekļaušanu, atbalstītu vietējo tirdzniecību, mobilitāti pilsētā un ilgtspējīgu dzīvesveidu, tādējādi attīstot viedās pilsētas risinājumus Hihonā. Izmantota tehnoloģija ir viegli pārnesama un atkārtoti pielietojama citās pilsētās.
Iedzīvotaja karte ir kļuvusi par būtisku instrumentu dzīves kvalitātes nodrošināšānā. Tās moto ir „Hihona tavā kabatā”. Karte dod iespēju iedzīvotājiem, uzņēmumiem un pilsētas viesiem piekļūt pašvaldības pakalpojumiem, tādējadi mazinot birokrātiju, ietaupot laiku un atbalstot pašvaldības politiku socialās iekļaušanas, ilgtspējīguma, viedas izaugsmes un ilgtspējīga transporta jomā.
Iedzīvotāja karte ir viens no pamatelementiem Hihonas viedās pilsētas stratēģijā, un karte ļaus ieviest jaunus viedās pilsētas risinājumus nākotnē.
Pašlaik ir izdotas vairāk kā 300 000 Hihonas iedzīvotāju kartes (vairāk kā iedzīvotāju skaits, jo karte tiek piešķirta visiem interesentiem - arī blakus pašvaldību iedzīvotājiem, tūristiem un pat uzņēmumiem). Kartes tiek lietotas vidēji 32 000 reižu diena un vidēji 1 miljons reižu mēnesī.
Galvenie pakalpojumi, kuriem pašlaik tiek nodrošināta pieeja ar Hihonas iedzīvotāja karti:
- Pilsētas sabiedriskais transports
- Bibliotēkas
- Peldbaseini
- Autostāvvietas
- Hihonas bezmaksas velosipēdi
- Wi-Fi
- Telpu rezervācijas/piekļuve
- Sabiedriskās tualetes
- Konsultatīvie tālruņi
- Muzeji
- Reģistrācija kursiem.
- Pašvaldības auto izmantošana
- Elektroauto uzlāde un stāvvietas
Tuvākajā nākotnē plānotie pakalpojumi:
- Mazā biznesa atbalsts
- Atkritumu šķirošanas veicināšana
Kartes ir visiem iedzīvotājiem vienādas, bet tā kā pakalpojumus saņēmējs ir identificējams, katram tiek piedāvāti atšķirīgi pakalpojumi un atšķirīgas pakalpojumu cenas atbilstoši pašvaldības politikai. Tai pat laikā neviens nezina, vai blakus stāvošais cilvēks pirka pilnu biļeti vai biļeti ar atlaidi. Karte ir bezkontakta, tikai autostāvvietām tiek izmantota magnētiskā josla.
Kartes ir par brīvu (jāmaksā tikai par nomaiņu), pieejamas visiem, tām nav derīguma termiņa.
Visbiezāk lietotais pakalpojums ir sabiedriskais transports, bet pārējie pakalpojumi ir tikpat nozīmīgi.
Tā kā visvairāk naudas līdzekļu, kas uzskaitīti uz kartēm, gala rezultātā nonāk uzņēmumā, kas nodrošina autobusu pakalpojumus, kartes biznesa modelis veidots tā, ka sākotnēji nauda nonāk autobusu kompānijā (pašvaldības uzņēmums), un pēc tam pārējie pakalpojumu sniedzēji mēneša beigās pieprasa līdzekļus atbilstoši sniegtajiem pakalpojumiem.
Ir arī gadījumi, kad naudas plūsma notiek otrā virzienā – gadījumā ar autobusu biļešu atlaidēm noteiktām sociālām grupām, pašvaldības Sociālo pakalpojumu departaments pārskaita naudu autobusu kompānijai.
Kartes izdošanu un uzturēšanu veic pašvaldības Komunikācijas departaments sadarbībā ar IT departamentu. Arī citām pilsētām Hihona iesaka kartes izveidi un uzturēšanu veikt pašu spēkiem. Ārpakalpojumi tiek piesaistīti pēc nepieciešamības, piemēram, lai integrētu jaunu pakalpojumu. Kopumā arī tehnisko kartes uzturēšanu veic pašvaldības darbinieki. Tas ir lētāk, pašvaldība saglabā kontroli pār pakalpojumiem un iedzīvotāju datiem. Hihona izvēlējās karšu ieviešanā nesadarboties ar bankām, jo tas radītu papildu izmakas lietotājiem un nodotu iedzīvotāju datus trešajai pusei. Turklāt, banka nav ieinteresēta karti attīstīt pievienojot jaunus pakalpojumus atbilstoši pašvaldības politikai.
Hihona ir izskatījusi un turpina izskatīt dažādus citus tehnoloģiskus risinājumus, kā piemēram, mobilās aplikācijas, QR kodi un tamlīdzīgi, bet līdz šim karte darbojas vislabāk. Vecākā paaudze, kas ir liela daļa no kartes lietotājiem, nevēlas lietot tehnoloģiski sarežgītākus risinājumus.
Pilsētā ir arī īpaši pieejas punkti, līdzīgi bankomātiem, kur iedzīvotāji var uzskaitīt uz kartes naudu un saņemt atsevišķus pakalpojumus. Pagaidām šie pieejas punkti tiek saglabāti, jo dažas iedzīvotāju grupas turpina tos izmantot. Tomēr nākotnē varētu no šī risinājuma atteikties, jo tas ir salīdzinoši dārgi, un arvien vairāk cilvēkiem ir pastāvīgi pieejams internets.
URBACT programmas projekta Card4All ietvaros Jūrmala turpmāko 2 gadu laikā pētīs Hihonas un pārējo projekta partnerpilsētu pieredzi iedzīvotāju karšu pielietošanā ar mērķi attīstīt Jūrmalas iedzīvotāja karti. Jūrmalā jau pašlaik ir izsniegtas 17 000 kartes, kas nodrošina sabiedriskā transporta biļetes senioriem un pieeju skolu telpām skolēniem. Nākotnē karti plānots attīstīt, piedāvājot plašu pakalpojumu klāstu. Kā norāda Hihonas kartes veidotāji: "Iedzīvotāja kartes veidošana ir pakāpenisks process - mums tas paņēma 15 gadus, lai izveidotu šī brīža pakalpojumu piedāvājumu. Un karti turpinām pastāvīgi attīstīt atbilstoši pašvaldības politikai.".
2018.gada 25.-26.jūlijā projekta Card4All partnerpilsētas tikās starptautiskajā sanāksmē Hihonā, un klātienē iepazinās ar Hihonas iedzīvotāja kartes darbību, kā arī prezentēja partneriem savu pieredzi iedzīvotāju karšu izmantošanā.
Submitted by adyakova on