You are here

Näiteid piirkondade taaselustamisest URBACTi “teise võimaluse” võrgustiku kaudu

Edited on

31 August 2018
Read time: 3 minutes

Antud artikkel kirjeldab 11. linna avaliku ruumi ja tööstuslike alade ümberkujundamise ning taaselustamise plaane. Tegemist on URBACT programmi “teise võimaluse” (2nd Chance Network) võrgustikus osalevate linnade projektidega.


URBACT programmi “teise võimaluse” võrgustiku teemaks on suurtele kasutuse kaotanud hoonetele uue funktsiooni leidmine. Võrgustike aruteludes ja plaanide loomises osalevad praktikud, eksperdid ja linnade esindajad ning töötatakse välja osalusmeetodid tööstusalade uuesti kasutusse võtmiseks. Antud teema on oluline kogu Euroopa avaliku halduse valdkonnas, et toetada ühiskonna ühtset ja jätkusuutlikku arengut.
Järgnevalt on kirjeldatud projektis osalenud linnade uuenduslikke lähenemisi ja strateegiaid, mis on lähtepunktiks naabruskondade arengule ja kogu piirkonna taaselustamisele.

Õlletehas
Poolas Lublin’i linnas paiknev linnase- ja õllevabrik on näide pika ajalooga ja tühjana seisva hoone taastamisest. Endise vabrikuhoone taaselustamisele aitasid kaasa kohalikud elanikud ning hoone uus funktsioon on läbimõeldud võttes arvesse linna tuleviku arenguid. Praeguseks viiakse taastatud vabrikuhoone ühes osas läbi kultuuriüritusi, samuti paikevad seal pubi ja korterid ning teises osas toimuvad kodanikuüritused ja arutelud piirkonna säästva arengu jätkamiseks.

Ketramisvabrik
Chemnitz’i linnas Saksamaal muudeti endine vabrik üliõpilasi majutavaks ühiselamuhooneks. Samuti toimuvad seal, tänu elanike aktiivsele tegevusele, loomeüritused ja kunstifestivalid. URBACT programm valis ketramisvabriku uuendamise ka 25 “hea linnapoliitilise tava” hulka, mis tähendab, et saadud kogemusi ja õpetusi jagatakse edasi ka teistele Euroopa linnadele. Samuti on URBACT programmi “teise võimaluse” võrgustikus osalemine suurendanud era- ja avaliku sektori koostööd sarnaste tööstusalade uuendamisel.

Vanglahoone
Sitsiilias paiknevas Maribori linnas muudetakse üks moodsamaid Austria-Ungari vanglaid kultuurikeskuseks tänu arhitektuuritudengite, kohaliku kultuuripärandi säilitamise ühingu ja kodanikuühenduste koostööle. Kogu naabruskonna elavdamiseks peab endine vanglaala saama ühenduse ülejäänud linnaga, seetõttu on plaanis linna peamise kaubanduskeskuseni ja elamualadeni viivate teede ühendamine uuenduskuuri läbiva endise vangla piirkonnaga.

Ballisaal
Inglismaal Liverpooli linnas plaanitakse 19. sajandist pärineva ballisaali renoveerimist, et luua innovatsiooni ja ühiskondliku tegevuse keskus. Eesmärgiks on soodustada elanike ja erinevate omavalitsustasandite esindajate vahelist koostööd. Valitsusasutused ja Historic England koostöös URBACT programmiga üritavad tekitada investorites huvi, et renoveerida Wellingtoni ruum ja päästa ajaloolised Kreeka-Rooma figuurid. Hetkel toimub hoone restaureerimine ning käimas on hoonele funktsioonide leidmise protsess, näiteks õppeala (ülikoolidele, kunstigaleriidele ja muuseumitele) või majandusarengu teemaga seotud keskuse loomine.

Sõjaväe kasarmu
Genoa linnas Itaalias plaanitakse mahajäetud Gavalia sõjaväekasarmu muuta nö. eluasemelaboriks, luues füüsilise ja digitaalse sideme elanike ning piirkonna haldajate vahel. Hiiglaslik kasarmu paikeb looduskaunis piirkonnas UNaLab pilootprojekti asukoha läheduses (Horizon 2020 osaleja), mis soodustab võimalust muuta kogu ala turistidele atraktiivseks. See eeldab piirkonna taaselustamist ja kultuuripärandi nimekirja lisamist.

 

Suvila
Dubrovniku linna Mokosica naabruskonnas paiknev 17. sajandil rajatud villa muudeti kultuurikeskuseks. Suvilana kasutuses olnud villa on nimetatud kultuuripärandiks ning kohalikud seadused muutsid hoone restaureerimise küllaltki keerukaks ja kalliks protsessiks. URBACT programm viis läbi mitmeid prooviüritusi, et kinnitada antud hoone uue kasutuse olulisust ja vajalikkust kultuuripärandi säilitamise seisukohast. Kultuuri ja kogukonna keskuseks saanud hoone nimetati teadlase ja leiutaja Ruđer Bošković’i järgi.

Usuhoone
Recolhimento do Ferro oli eelnevalt nunnade juhitud kodutute varjupaik Santa Clara naabruskonnas Portugalis. Praeguseks on hoone uueks kasutuseks majutuse pakkumine, ruumide rentimine ja vabaaja veetmise kohtade võimaldamine. Kaasav planeerimine on kogu piirkonna elavamaks muutnud ning jätkusuutliku turismi soodustamine on andnud uue võimaluse ka linnaruumis paiknevatele ebatavalistele, kuid ajalooliselt olulise tähendusega hoonetele.

Kontorihoone
Brüsselis paiknev endine kontorihoone aadressiga Rue Arlon 104 on alates 2004. aastast kasutuseta seisnud. Aastate jooksul on hoone taaselustamiseks tehtud erinevaid plaane, et siduda ala kommertslik ja institutsionaalne loomus ning uute ja vanade elanike soovid. Praeguseks on alustatud hoone esimese korruse uuendamisega ning arhitektid, filosoofid ja teised spetsialistid, koostöös kohalike elanikega, disainivad erinevaid kasutusvõimalusi. Endisest kontorihoonest soovitakse kujundada kogukonnakeskus, mis soodustab ka kogu naabruskonna arengut ja uuenemist.

Tubakavabrik
Hispaanias Gijon’i linnas plaanitakse 17. sajandil ehitatud barokkstiilis kloostri, mida enne tühjana seisma jäämist ka tubakavabrikuna kasutati, ümberkujundamist. Asturia linna keskuses asuvast iidsest Tabacalera’st peaks saama noorte talentide magnet. Eesmärgiks on luua ärihoone, kus toimuvad ka üritused ja näitused. Uuendatud funktsiooniga hoone peaks elustama kogu naabruskonna arengut.

Sõjaväehaigla
Napoli linnas Itaalias alustati piirkonna taaselustamist Quartieri Spagnoli sõjaväehaigla renoveerimisega. Haiglat ümbritseb park ja läheduses paikneb Suor Orsola Benincasa Ülikool ning sellest suurest kompleksist avaneb imeline vaade Napoli linnale ja lahele. Pärast renoveerimistöid plaanitakse sõjaväehaigla hoones pakkuda kontoriruume, ajutisi eluasemeid, restorane ja baare, mis peaksid meelitama turiste ja kohalikke elanikke. Napoli linn on juhtpartneriks ka URBACT programmi vastavas ülekandevõrgustikus (transfer network).

Sadama laohoone
Prantsusmaal Caen’i linnas paikneval poolsaarel toimub sadamaalade rehabiliteerimine, et luua uute funktsioonide abil tasakaalustatud ja jätkusuutlik linnaareng. Integreeritud tegevuskavaga soovitakse antud alast kujunenud arvamusi muuta, luua uus elu mahajäetud struktuuridele ning soosida uute elanike saabumist poolsaarele. Samuti soovitakse uuesti taastada piirkonna merelist identiteeti, mis on hakanud aegade jooksul hääbuma.

Autor: Simone D'Antonio

Originaalartikkel: http://www.blog.urbact.eu/2018/06/11-unusual-places-reviving-thanks-to-urbact-and-the-2nd-chance-network/