Бунт на кораба: британците готвят местните бюджети в очакване на Брекзит
Edited on
08 December 2017Бюджетната процедура в британските общини
Миналата седмица г-жа Тереза Мей, министър-председател на Обединеното кралство, изпрати сърцераздерателно писмо до местните власти на „богатата“ община Оксфорд, за да изрази безпокойство за орязаните с 40% разходи за местни услуги тази година.
Министър-председателят потвърждава ангажиментите на централното правителство за процеса на децентрализация и изразява учудване защо общината не се възползва в достатъчна степен от увеличените си правомощия в управлението на местните услуги, особено по отношение на социалните грижи, образованието и здравеопазването.
Реалността, обаче, е по-друга според оксфордските общинари. Възлагат им се повече отговорности, но не и средства. Така за тях остава болезненото решение къде и от какво да режат и спестяват.
Британските общини винаги са разчитали на комбинация от трансфери от Лондон и местните приходи (имуществените данъци и отстъпената част от корпоративния данък), за да подържат приемливо качество на местните услуги. Допреди две години централната власт никога не е оспорвала необходимостта да преразпределя средства от по-богатите към по-бедните райони, които реализират доста по-малко собствени приходи.
От 2016г., обаче, в унисон с кампанията против преразпределителната роля на Брюксел, правитеството прокара и реформа в местните трансфери. Под егидата на децентрализацията на общините бе дадена по-голяма свобода да определят местните данъци и такси срещу ... драстично намаление на трансферите от Лондон. Намалението е средно 40% за 2016г., 28% за 2017% и 30% за 2018г.
Орязаните трансфери имат различно въздействие върху отделните региони и общини. По-бедните и зависими от тях директно ги „прехвърлят“ върху финансирането на местните услуги и инфраструктура. В бившите индустриални северни региони съкращенията по отношение на социални грижи, образование и здравеопазване достигат 45%. В по-богатите, южни райони около Лондон съкращенията миналата година са едва 5%.
Асоциацията на английските общини алармира, че Обединеното кралство става държава на „две скорости“ – малко на брой богати общини, които успяват да поддържат сносно ниво на услугите и многобройни изоставащи и бедни общини, които са изправени пред непрестанни съкращения. Съкращения в най-чувствителните сектори!
Общините във Великобритания са отговорни за поддържане на системата от услуги за най-уязвимите групи – за възрастните, за децата, за бездомните, самотните и инвалидите. И там, където нуждите са най-големи, съкращенията са най-драстични. Едва в ¼ от общините социалните услуги са на необходимото ниво в отношение обхват и качество.
Местните власти поддържат и останалите услуги, които изграждат и сплотяват местните общности: културните институции, обществените пространства, в т.ч. за отдих, спорт, туризъм, транспортната достъпност и пр. Все някой трябва да чисти и събира боклука. В районите, най-засегнати от британския модел на децентрализация, половината от общините са принудени да продават или концесионират паркове и зелени площи, местните библиотеки и музеи, и дори сградите на общинските съвети, които в много случаи са паметници на културата.
С тези въпроси се борят британските общинари, докато подготвят своите бюджети за следващата година. А помощ от никъде не идва. Правителството цели да елиминира основните преразпределителни механизми към 2020г., оставяйки общините да разчитат както никога досега на местните приходи.
Министрите в хор обясняват, че това ще насърчи общините всячески да преследват постигането на местен икономически растеж. Обезверените общини питат: как да привлечем инвеститори и бизнес, като вече стигнахме дъното при поддръжката на местните услуги и инфраструктура? Да вдигнем данъците на останалия все още бизнес? Да се хвалим, че се със съкращения ще станем по-привлекателни и конкурентни на Лондонското сити?
На всичкото отгоре, считано от март 2019г. - планираното начало на Брекзит - британските общини ще бъдат лишени и от подпомагане по линия на европейските фондове. Лондон обещава да ги замести с нов национален инструмент за структурна подкрепа, но неговата подготовка въобще не е започнала ... По силата на историческите връзки северните шотландските общини вече сериозно обмислят да бягат към Ирландия, та барем останат в ЕС, макар и през задния вход.
По материали от theguardian.com и www.local.gov.uk
Submitted by psimeon on