You are here

Nigrad iz Maribora v omrežju URGE

Edited on

12 February 2021
Read time: 2 minutes

Maja lani je z delom začela še zadnja skupina omrežij v programu URBACT III. Med njimi je tudi pet slovenskih partnerjev. Na srečanju partnerjev januarja 2021 smo se z njimi pogovarjali o tem, kako jim kljub omejitvam, povezanim s koronavirusom, uspeva uresničevati načrtovane aktivnosti.

Mestna občina Maribor ima bogate izkušnje s sodelovanjem v programu URBACT (omrežja Active A.G.E, FIN-URB-ACT, My Generation at Work, Urban Green Labs, 2nd Chance, CREATIVE SPIRITS,). V omrežju URGE pa partner ni občina, temveč javno podjetje Nigrad, d.o.o., ki ga zastopajo Nuša Lazar, Tomislav Ploj in Matej Majerič.

 

 

Vodilni partner projekta je mesto Utrecht (Nizozemska), ob Nigradu pa sodelujejo še München (Nemčija), Kopenhagen (Danska), Kavala (Grčija), Granada (Španija), Riga (Latvija), medobčinska skupnost Oeste (Portugalska), Prato (Italija). Partnerstvo usmerja vodilna strokovnjakinja Eleni Feleki.

Projektni partnerji omrežja URGE

 

Gradbeni odpadki ali surovine

Gradbeni sektor spada med največje porabnike surovega materiala in proizvajalce odpadkov. Po napovedih naj bi v naslednjih 30 letih zgradili toliko, kot je trenutno zgrajenega, zato je nujno razmišljati o vpeljavi principov krožnega gospodarstva tudi v gradbeni sektor. V prvi vrsti je pomembno vzdrževati in ohranjati, kar je že zgrajenega. Kadar sta prenova ali rušenje potrebna, pa je treba stremeti k uporabi krožnih procesov, s katerimi je mogoče materiale ponovno uporabiti.

Občine in mesta imajo na tem področju velik vpliv. Zato partnerji omrežja URGE, ki stoji za »circUlaR buildinG citiEs«, pripravljajo metodologijo za zapiranje snovnih tokov na večjih gradbiščih. Prizadevajo si zapolniti vrzeli v znanju in oblikovati celostne urbane politike za gradbeni sektor, ki je eden največjih porabnikov surovega materiala. Z akcijskimi načrti želijo oblikovati metodologijo za uporabo teh materialov, ki bo implementirana na večjih gradbiščih projektnih partnerjev in s čimer bodo doprinesli h krožnemu gospodarstvu v mestih.

 

Nadgradja prizadevanj Maribora na področju krožnega gospodarstva

Nigrad d.o.o. Maribor v projektu sodeluje kot edini industrijski partner in ima s svojim praktičnim vpogledom pomemben doprinos k omrežju, ki je sicer sestavljeno iz mestnih in regionalnih uprav. S sodelovanjem v URBACT omrežju Nigrad d.o.o. dopolnjuje svoje siceršnje aktivnosti v drugih evropskih projektih, kjer razvijajo rešitve za predelavo odpadnega gradbenega materiala.

Lokalno si Nigrad d.o.o. želi s svojim delom prispevati k poglobljenemu razumevanju krožnega gospodarstva in njegovemu pospeševanju v gradbeništvu. Nigrad tako nadgrajuje intenzivno delo mesta Maribor na področju krožnega gospodarstva.

Lokalno skupino v Mariboru sestavljajo zainteresirani deležniki, kot so javna podjetja, predstavniki nevladnih organizacij, izobraževalni sektor in podjetja. Kot je povedala Nuša Lazar, koordinatorica lokalne mreže deležnikov pri Nigradu, pri oblikovanju lokalne skupine niso imeli težav, ker imajo veliko stikov že vzpostavljenih. Največji izziv je zanje predstavljalo vključevanje predstavnikov izobraževalnega sektorja, vendar so tudi to uspešno premagali.

Srečanje lokalne skupine deležnikov v Mariboru. Foto: arhiv Nigrad, d.d.

 

Urbana oprema iz predelanih gradbenih odpadkov

V letošnjem letu, kot vsi partnerji akcijskih omrežij, tudi pri Nigradu pripravljajo aktivnosti, ki jih bodo izvedli kot male pilotne projekte. Kot je povedala Nuša Lazar, si želijo, da bi v izvedbo pilotnega projekta vključili čim več lokalnih deležnikov in dosegli čim večjo odmevnost. Zaenkrat razmišljajo, da bi elemente, izdelane iz gradbenih odpadkov, preizkusili kot urbano opremo, na primer klopi in stojala za kolesa, bodisi na izbrani lokaciji v mestnem središču ali ob kolesarskih povezavah, ki bodo v prihodnje vzpostavljene.

Medtem je delo v mednarodnem partnerstvu zelo živahno. Potem ko so v živo izvedli uvodni sestanek, se je vso delo preselilo na splet. Ravnokar pa partnerji pripravljajo videoposnetke, v kateri predstavljajo svoja lokalna prizadevanja na tem področju. Prve posnetke sta že objavila vodilni partner Utrecht in Granada.