You are here

Nadnárodné stretnutie v českom meste Zlín

Edited on

04 June 2019
Read time: 2 minutes

Počas 3. a 4. apríla sa v českom meste Zlín, konalo druhé nadnárodné stretnutie projektových partnerov URBACT siete pre transfer s názvom "Welcoming International Talent". Významný podnikateľ Tomáš Baťa vybudoval spoločnosť Bata Shoes a zároveň sa narodil v meste Zlín, kde v jednom období svojho života pôsobil ako primátor mesta. Zdôrazňoval vzťah medzi spotrebiteľom a produktom, ktorý ho má presvedčiť aby si ho kúpil a jednotlivcom a mestom, ktoré ho má presvedčiť, aby tu žil. Nadnárodné partnerstvo miest v sieti pre transfer WIT (Welcoming International Talent) sa intenzívne zaoberalo tvorbou verejných politík, ktoré vytvoria v meste priaznivé podmienky pre zahraničných študentov, skúsených pracovníkov a iných talentovaných ľudí zo zahraničia. 

Delegáciu privítal primátor Zlína, pán Korec a viceprimátorka Francová slávnostným prípitkom v Obradnej sále mestského úradu. Tento fakt, poukazuje na podporu mesta v URBACT projekte WIT.

Prosperujúce mesto
Tak ako pri všetkých úvodných stretnutiach v rámci projektu WIT, aj teraz bol prvý deň vyhradený na spoznávanie hostiteľského mesta, poskytnutie spätnej väzby na plánované a priebiehajúce projektové aktivity a poukázanie na súčasný stav tvorby verejných politík.
Tomáš Baťa, zakladateľ spoločnosti Bata Shoes, zanechal mestu Zlín konglomerát podnikov na výrobu a predaj obuvi. Toto dedičstvo sociálneho podnikania je prítomné v meste doteraz a je charakteristické tvrdou prácou ľudí nielen vo svoj prospech ale aj pre zlepšenie podmienok života v meste. Jeden z problémov, ktorým čelí mesto je nedostatok zahraničných študentov na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne a nedostatok zahraničnej pracovnej sily najmä v ekonomicky slabších odvetiach.

Výzvy
Jednou z prekážok je jazyková bariéra. Hoci anglický jazyk patrí medzi povinne vyučované predmety na základných a stredných školách, jednotlivci ho nie sú schopní používať v bežnej komunikácii. Týka sa to aj ľudí zo zahraničia, ktorý pracujú prevažne manuálne a pochádzajú z východnej Európy.

Odpoveďou na tieto problémy sú aktivity Univerzity v Zlíne, ktorá hostila stretnutia s Centrom pre podporu integrácie cudzincov a spoločnosťou CzechInvest, ktorá vytvára priaznivé podmienky pre nové spoločnosti a talenty v Zlíne.

Služby pre ľudí prichádzajúcich zo zahraničia
Hlavnou úlohou projektu bolo vytvoriť podporné služby pre talenty, ktoré prichádzajú zo zahraničia do mesta Zlín. Išlo najmä o pomoc so zdravotným poistením, bývaním, pracovným povolením a pod. Mnohé prekážky pramenia najmä z jazykovej bariéry.

Vzhľadom na dostatočné množstvo verejných služieb poskytovaných v regióne, je dôležité prihliadať aj na ich poskytovanie v inom než rodnom jazyku. Táto vízia vytvára strategickejší prístup k spoločnej zodpovednosti za budúce mesto Zlín.

Autor pôvodného článku: Evite van Winkoop

Odkaz na URBACT sieť pre transfer: Welcoming International Talent