MDV SR a slovenské mestá diskutujú o koncepcii mestského rozvoja
Edited on
21 November 2017Koncepcia mestského rozvoja SR je príkladom strategického materiálu, ktorý bez aktívnej účasti ostatných aktérov a najmä miestnej samosprávy nie je možné realizovať. Preto sa od začiatku roka uskutočnili pracovné stretnutia s mestami v rámci celej SR. Boli to jednak stretnutia s krajskými mestami, ktoré sú zároveň členmi Pracovnej skupiny pre mestský rozvoj a súčasne boli oslovené všetky slovenské mestá, bez ohľadu na ich status alebo veľkosť. Účasť miest bola v rámci krajov rôzna. Rovnako tak motivácia – dôvody, pre ktoré sa pracovného stretnutia zúčastnili, boli rozličné: od formálnych, cez zvedavosť, či štát ponúkne finančné zdroje alebo sa bude snažiť o ďalšiu reguláciu, až po jednoznačne priamu motiváciu podieľať sa na formulácii štátnej politiky tak, aby to prinieslo úžitok tomu-ktorému mestu.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR veľmi oceňuje vstup miest do diskusie o tom, ako mestský rozvoj akcelerovať. Aj naše mestá, hoci mierkou menšie, sú lídrom rozvoja širšieho územia. Ak sa nebudú rozvíjať mestá, na území ktorých je najvyššia koncentrácia ekonomických aktivít a interakcií subjektov, Slovensko nemôže v globálnej konkurencii uspieť. Mestá na stretnutiach jednoznačne podporili víziu, že mestá na Slovensku budú manažované tak, aby poskytovali zdravé sídelné prostredie pre kvalitný život. Jeho charakteristiky sú: dostatočne pestrá ponuka pracovných príležitostí, adekvátneho bývania a služieb; fyzický priemet je založený na kvalitných urbanistických a architektonických riešeniach a dobrom životnom prostredí. Mestá zároveň budú dbať na svoju celkovú vysokú produktivitu, spočívajúcu v efektívnom zhodnocovaní vlastných zdrojov za súčasnej tvorby čo najvyššej pridanej hodnoty.
Veľa sa diskutovalo o aktuálnych problémoch miest. Odborní pracovníci miest ťažko presadzujú strategické smerovanie, pričom prekážkou je najmä tzv. „politický cyklus“. Všetky mestá ale zároveň deklarovali, že najzávažnejšou prekážkou rozvoja je neuspokojivý stav infraštruktúry, najmä cestnej. Žiadne z miest nevie, ako tento deficit odstrániť a modernizačný dlh sa prehlbuje.
Zásadnou skutočnosťou budúceho rozvoja je nepriaznivý demografický vývoj. Počet mladých ľudí sa nezväčšuje a zároveň sa dĺžka života predlžuje. V krátkej budúcnosti sa preto výrazne zvýšia požiadavky na služby pre seniorov a poklesnú príjmy z dane z príjmov, vzhľadom na zmenšujúcu sa zložku ekonomicky aktívnej populácie. Požiadavky na informácie a dáta s cieľom lepšieho rozhodovania sú rôzne.
Koncepcia mestského rozvoja tieto aspekty berie do úvahy a priame stretnutia so zástupcami miest považuje za jediný možný spôsob ako vyhľadať riešenia, ktoré pomôžu rozvoju miest. Stretnutia preukázali, že zásadné princípy rozvoja širších mestských území – strategické rozhodovanie, integrovaný prístup a rozvoj presahujúci administratívne hranice miestnych samospráv sú všeobecne akceptovateľné a uplatniteľné.
Submitted by Kamila G on