Maloobchodný predaj v srdci lokálnych ekonomík - RetaiLink skúma nové obchodné modely pre stredne veľké mestá
Edited on
21 November 2017Tento článok si kladie za úlohu priblížiť sektor moaloobchodu lokálnym politikom, ktorí sa chcú podieľať na vytváraní takého mestského prostredia, v ktorom maloobchodníci prosperujú, navzájom súťažia a inovujú sa v prospech mesta i jeho obyvateľov.
Existujú mnohé štúdie a príklady príbehov o úspechoch a o interakcii medzi maloobchodníkmi a miestnymi ekonomikami vo väčších mestách. Je však oveľa ťažšie nájsť príklady situácií, kedy je predmet štúdia zúžený na stredne veľké mestá. Tento článok je založený na publikácii State of the Art projektu RetaiLink, ktorá sa zameriava na realitu a zložitosti stredne veľkých miest, pretože majú spoločné črty a čelia podobným problémom v rámci nevyhnutných a veľkých medzinárodných obchodných, finančných, technologických a sociálno-ekonomických zmien.
Ako sa mení maloobchod
Nové maloobchodné modely
V 80. a 90. rokoch minulého storočia prijalo mnoho stredne veľkých európskych miest maloobchodný model, ktorý pozostával z vytvorenia veľkých maloobchodných a zábavných komplexov mimo mesta. Zavedenie tohto prímestského modelu, ktorý premiestnil a roztrieštil tradičnú maloobchodnú ponuku v mestách a častokrát aj zmenil mestské maloobchodné prostredie, viedlo k tomu, že mnoho miest zaznamenalo prudký pokles obchodu v centrách miest a následné zvýšenie voľných obchodných jednotiek v dôsledku toho, že malí obchodníci a poskytovatelia služieb boli nútení ukončiť svoju činnosť. Súčasné lokálne trendy však silne naznačujú, že v mnohých mestách začali zažívať úpadok práve tieto nákupné centrá za mestami. Niečo je zle: sú potrebné nové obchodné modely. Objavujú sa nasledujúce hlavné trendy.
MALOOBCHOD = DISTRIBÚCIA: Aj napriek zjavným metodologickým rozdielom medzi maloobchodníkmi a veľkoobchodníkmi sa v súčasnosti stále viac a viac prekrýva maloobchod (predaj pre konečnú spotrebu) a distribúcia. Rozdiel medzi nimi, ako aj ich vzťahy s výrobnými firmami sa vymazali, pretože sa spoločne pohybujú v reálnom čase v dodávateľskom reťazci nahor resp. nadol: maloobchodníci stále viac vyrábajú a distribuujú svoje vlastné produkty a veľkoobchodníci sa približujú jednotlivým zákazníkom, najmä s príchodom nakupovania cez internet.
FRANCHISING: Zdá sa, že špecializácia na veľké značky získava v oblasti maloobchodu pôdu pod nohami, zatiaľ čo distribútori väčšieho množstva značiek postupne miznú z dohľadu. Franchising sa tak stal rozšíreným obchodným modelom, vďaka ktorému je možné nájsť tie isté značky v úplne každej nákupnej ulici a v každom nákupnom centre po celej Európe.
ROZSAH + PRODUKTY NA MIERU: Medzi faktory poháňajúce transformáciu obchodných modelov v tomto odvetví patrí uplatnenie informačnej a komunikačnej technológie, hľadanie efektívnosti prostredníctvom úspor z rozsahu[1] a potreba diferencovaného profilu pred zákazníkmi, aby bolo možné v takom rozsahu uspieť bez toho, aby bolo nutné obetovať ponuku atraktívneho spotrebiteľského zážitku "na mieru".
NOVÉ MALOOBCHODNÉ STRATÉGIE: Posledné narušenie starého maloobchodného modelu je spojené s nedávnym vývojom maloobchodných stratégií, ako je multikanálový predaj, technické objavy a tlaky na inovácie. Konkurencia sa premenila zo zamerania na "voľbu" produktov a cien na zameranie na "kanál": nákupné formáty, úrovne služieb a ponúkané skúsenosti.
Digitalizácia a nástroje informačnej a komunikačnej technológie pre integrovaný maloobchodný zážitok (a o čo by sa mali starať naše mestá)
NAKUPOVANIE V KAMENNÝCH PREDAJNIACH A NA INTERNETE:
Digitalizácia a nástroje informačnej a komunikačnej technológie, vrátane geolokácie (sledovanie polohy s cieľom ponúknuť vybrané a na mieru pripravené produkty a služby), internetový predaj cez PC, mobil a tablety a nové služby doručovania a vyzdvihovania, ktoré sú prispôsobené zákazníkom, prispievajú k non-stop nákupnému zážitku.
Tzv. omni alebo multikanálové maloobchodné stratégie umožňujú dnešným zákazníkom vyhľadať maloobchodníkov, ktorí zabezpečujú bezproblémový zážitok zo značky v kamenných predajniach i na internete. Súčasná predstava je tá, že najúspešnejší budú maloobchodníci so správnou rovnováhou kombinovaných riešení: internetový predaj, pouličné predajne, možnosť objednať a vyzdvihnúť, mobilné aplikácie, internetové riešenia v predajniach spoločne so skvelým zákazníckym servisom.
Digitalizácii sa väčšinou venujú veľké spoločnosti a noví maloobchodníci. To je výzvou pre ostatné, najmä rodinné alebo tradičné mikro maloobchodné lokálne podniky, ktorých majitelia sú menej zbehlí alebo majú menší záujem o nové technológie a je pre nich ťažké sa prispôsobiť novému svetu rýchlo sa meniacich nástrojov a know-how.
ZRUČNOSTI A ZAMESTNANOSŤ: Digitalizácia maloobchodu má významné dôsledky pre zamestnanosť, a to tak z hľadiska celkového počtu zamestnancov, ako aj z hľadiska meniacich sa potrebných zručností.
Z hľadiska potrieb zamestnanosti je dobrou správou, že maloobchod vykazuje relatívne dobrú výkonnosť pri riešení nesúladu zručností s požiadavkami trhu práce. V súlade so scenármi nových maloobchodných modelov rozsah potrebných zručností väčšinou presahuje obchodné zručnosti a naďalej sa rozpína s rozvojom nových formátov a kanálov, a to najmä čo sa týka zvýšeného dopytu po zručnostiach práce s počítačom a internetom.
2 z 19 miliónov európskych maloobchodných pracovných pozícií pochádza priamo alebo nepriamo zo sektoru maloobchodného predaja cez internet. Stredne veľké mestá by tomu mali venovať osobitnú pozornosť, pretože zdokonaľovanie a modernizácia odvetvia lokálneho maloobchodu bude vyžadovať infraštruktúru a podporný systém pre rozvoj nových zručností ako potenciálny zdroj nových pracovných príležitostí.
Správanie a očakávanie zákazníka
Meniaca sa charakteristika samotného zákazníka je zásadným faktorom, ktorý podmieňuje model pre maloobchodnú stratégiu pre mesto.
Európania žijú dlhšie a stále viac sa koncentrujú v mestách
Zatiaľ čo mladí ľudia majú tendenciu sa presúvať do väčších miest, stredne veľké mestá sú zvyčajne domovom pre obyvateľov s vyšším podielom dôchodcov a staršej pracujúcej populácie a s vyšším podielom detí školského veku. To má priamy vplyv na spotrebiteľské návyky a štýl nakupovania.
Starší ľudia majú zvyčajne nízku úroveň spotreby a nakupujú menej, ale tiež potrebujú malé obchody s potravinami v blízkom okolí. Mladší dospelí požadujú väčšiu jednoduchosť a pohodlie, aby mohli tráviť viac času s rodinou a svojím okolím. Stručne povedané - "zabaliť so sebou" a "lepšie využitie energie" sú "in" - "dlhé fronty" a "veľké chladničky" sú "out".
Spotrebitelia sú dnes vzdelanejší, lepšie informovaní a stále viac zbehlí v používaní digitálnych technológií
- Vo väčšej miere čakajú, že získajú rýchlejší a jednoduchší prístup k informáciám.
- Sú šetrnejší k životnému prostrediu a sú sociálne zainteresovaní. A pretože sú vzdelanejší a lepšie prepojení, majú väčšiu možnosť vyžadovať väčšiu zodpovednosť od tých, od ktorých nakupujú.
- Vykazujú rovnako veľký záujem o zážitok z nakupovania ako o samotný produkt.
- Vyžadujú optimálnu kombináciu ponúkaných produktov a služieb.
Táto animácia vytvorená sieťou RetaiLink URBACT sumarizuje hlavné trendy, ktoré menia maloobchodný sektor:
The Evolution of Retail (tj. Evolúcia maloobchodu) (ANIMÁCIA)
Submitted by Kamila G on