You are here

Městská agenda pro EU

Edited on

08 July 2016
Read time: 3 minutes

Na posledním setkání Monitorovacího výboru OP URBACT III bylo diskutováno zapojení URBACTu do Městské agendy pro EU. Co se tedy skrývá pod tímto pojmem, se kterým se určitě budeme v následujících letech často setkávat?

Evropská komise společně s členskými státy EU a řadou zastřešujících organizací zacházejí ve své snaze podpořit rozvoj měst a jejich zázemí nad rámec již dříve vytvořených urbánních integrovaných nástrojů (v ČR jde o ITI a IPRÚ) - začaly formovat Městskou agendu pro EU (v anglickém jazyce Urban Agenda for the EU), která by měla být stvrzena schválením tzv. Amsterdamského paktu na neformálním jednání ministrů odpovědných za rozvoj měst dne 30. května 2016 v Amsterdamu.

Tento pakt je závazkem pomalu končícího nizozemského předsednictví formálně i věcně ukotvit Městskou agendu pro EU. Vychází z Rižské deklarace, která byla přijata členskými státy již v roce 2014, v průběhu lotyšského předsednictví. Pakt byl již několikrát prodiskutován na různých platformách – např. pracovní skupinou pro urbánní rozvoj (Urban Development Group) či na setkání generálních ředitelů odpovědných za urbánní záležitosti. O přípravě Městské agendy pro EU a Amsterdamského paktu byli informováni i členové Národní stálé konference (platformy pro koordinaci územní dimenze Evropských strukturálních a investičních fondů) na jejím zasedání dne 29. 4. 2016; tedy včetně představitelů měst, kteří jsou nositeli urbánních integrovaných nástrojů a strategií.

Do definování agendy se na jednáních i v procesu připomínkování velice aktivně zapojila i Česká republika. Společným cílem je vydefinovat na úrovni EU regulatorní aspekty výrazně ovlivňující fungování měst v EU a navrhnout jejich změnu. Dále jde o specifikaci pokud možno všech možností financování aktivit měst ze zdrojů EU a v neposlední řadě o výměnu znalostí a zkušeností mezi městy a dalšími aktéry, kteří mají na fungování měst vliv. Předpokládáme, že aktivity realizované v rámci městské agendy budou také vstupem do debaty nad strukturou, zaměřením a financováním urbánního rozvoje v již diskutované kohezní politice po roce 2020.

Aktivity Městské agendy pro EU budou koordinovány na setkáních generálních ředitelů odpovědných za urbánní záležitosti – ČR na této půdě zastupuje ředitel odboru regionální politiky na MMR. Výše zmíněná pracovní skupina pro urbánní rozvoj (Urban Development Group) bude v souvislosti s Městkou agendou pro EU orgánem poradním a monitorovacím.

Městská agenda pro EU bude vytvářena prostřednictvím tzv. partnerství, která se setkávají k vybraným tématům a jsou tvořena zástupci měst a jejich asociací na evropské úrovni, zástupci institucí EU, členských států a dalších expertů.

Témata možných partnerství definuje Amsterdamský pakt. První čtyři pilotní partnerství začala pracovat v tomto roce. Jejich tématy jsou dostupné bydlení (Housing), kvalita ovzduší (Air quality), chudoba ve městech (Urban poverty) a problematika začleňování migrantů a uprchlíků (Inclusion of migrants and refugees). O tom, která témata začnou být řešena počínaje rokem příštím, ještě není rozhodnuto – bude se zřejmě jednat opět o čtyři témata – v úvahu připadají tato: oběhové hospodářství (Circular economy), pracovní místa a dovednosti v místní ekonomice (Jobs and skills in the local economy), přizpůsobování se změně klimatu včetně tzv. zelené infrastruktury (Climate adaptation - including green infrastructure solutions), transformace energetiky (Energy transition), udržitelný rozvoj území a přírodní řešení (Sustainable use of land and nature-based solutions), městská mobilita (Urban mobility), přechod k digitální ekonomice (Digital transition) a inovativní a odpovědné zadávání veřejných zakázek (Innovative and responsible public procurement).

Obecně platí, že k jednotlivým oblastem (regulace – financování – znalosti) mají partnerství zpracovávat akční plán aktivit, kterému se budou v nadcházejících 2-3 letech věnovat. Výsledky práce partnerství by se měly v sektorových oblastech promítnout do tvorby politik Evropské unie zaměřených na podporu měst nebo do konkrétních způsobů financování aktivit měst v EU (jeho úpravě, nebo vytvoření dalších nástrojů financování rozvoje měst na úrovni EU).

Ministerstvo pro místní rozvoj proto usiluje o zapojení českých partnerů do těchto aktivit. Poskytuje možným zájemcům ze strany rezortů, zastřešujících organizací i měst samotných informace, metodickou podporu a pomoc při zapojování do partnerství. Česká republika by se mohla některého z dalších témat dokonce ujmout jako vedoucí partner. Dále se diskutuje také o finančních zdrojích, které by práci tematických partnerství mohly podpořit.

S koordinátory jednotlivých pilotních partnerství je Ministerstvo pro místní rozvoj v kontaktu – v případě tématu bydlení (vedoucí je Slovensko) a kvality ovzduší (vedoucí je Nizozemí) je vyjednáno, že se mohou dodatečně zapojit jak česká města, tak zástupci relevantních rezortů. Jedině tak může být zajištěna geografická vyváženost zastoupení v partnerstvích a to, aby jednotlivé akční plány – a tedy vstupy pro činnost Evropské komise stran podpory rozvoje měst – zahrnovaly specifika ČR.

Věříme, že se nám ve spolupráci se všemi aktéry podaří být i po schválení Amsterdamského paktu aktivní a významně tak ovlivňovat podobu Městské agendy pro EU.

Veškeré informace k agendě i k aktivitám jednotlivých partnerství lze nalézt na internetových stránkách nizozemského předsednictví www.urbanagenda.nl, případně se lze obrátit na vedoucího oddělení urbánní politiky na MMR – Mgr. Františka Kubeše. V tomto oddělení je zároveň umístěno Národní kontaktní místo programu URBACT III.

12. 5. 2016

Autor: František Kubeš