Liepāja projektā VITAL CITIES: plāns sportisko aktivitāšu veicināšanai
Edited on
27 May 2019URBACT projektā VITAL CITIES Liepāja risināja nopietnas sociālekonomiskas problēmas, veicinot iedzīvotāju līdzdalību sportiskās aktivitātēs. Pilsēta uzlaboja gan brīvā laika pavadīšanas aprīkojumu, gan paaugstināja iedzīvotāju līdzdalību un samazināja birokrātiskās procedūras.
Liepāja ir Latvijas trešā lielākā pilsēta, kur kādreizējā Padomju Savienības teritorijā aukstā kara laika ilgtermiņa mantojums joprojām ir jūtams. Mūsdienu izaicinājumi ir iedzīvotāju skaita samazināšanās, slikta veselība un 11,5% bezdarba līmenis (salīdzinoši Latvijas vidējais rādītājs ir 7,4%). Tomēr pilsēta cenšas pārveidot pagātnes mantojumu jaunās iespējās.
Kā visas VITAL CITIES projekta partnerpilsētas, Liepāja nāca ar vēlmi apgūt citu pieredzi, kā arī sniedza sadarbības tīklam savus labās prakses piemērus. Liepājas attīstības stratēģija 2014.-2020. gadam iezīmēja plānus veicināt iedzīvotāju sportiskās aktivitātes un uzlabot mazāk attīstītās teritorijas. 2015.gadā pilsēta sāka izvietot bezmaksas ielu vingrošanas aprīkojumu sabiedriskās vietās. Liepājai ir 200 kilometri veloceliņi, BMX trases, basketbola laukumi, stadions, pludmales volejbola un futbola laukumi, kā arī skeitparki – tas viss bezmaksas lietošanai.
Pilsēta ir plaši pazīstama saistībā ar lielu sporta pasākumu organizēšanu – tai skaitā boksa turnīri, triatloni, tenisa turnīri un pludmales volejbola sacensības. Viens no labiem piemēriem ir Beberliņu parka attīstība – kādreiz tā bija pamesta militārā nometne pilsētas ziemeļos, bet pašlaik tā ir vieta sporta un atpūtas aktivitātēm. Iedzīvotāji sāka teritorijas izmantošanu – gan meža teritorijas, laukus un ūdenskrātuvi – peldēšanai, skriešanai, slidošanai un volejbolam. Pašvaldība izvēlējās atbalstīt iedzīvotāju iniciatīvu, un pašlaik ir izstrādāts ilgtermiņa plāns parka uzlabošanai.
Neskatoties uz šiem pozitīvajiem soļiem, pilsēta kopumā cīnījās ar veselības problēmām, kas saistītas ar sēdošu dzīvesveidu. Liepājai nebija metodoloģijas, lai saprastu un mērītu pilsētas sporta aprīkojuma lietošanu, trūka zināšanu kā īstenot inovatīvus risinājumus un strādāt kopā ar iedzīvotājiem. Pievienojoties VITAL CITIES Liepāja vēlējās vairāk motivēt iedzīvotājus sporta aprīkojuma izmantošanai, uzlabot esošo aprīkojumu, apgūt jaunus veidus kā iesaistīt sportiskajās aktivitātēs dažādas iedzīvotāju grupas, un izveidot monitoringa sistēmu, lai iegūtu datus par sporta aprīkojuma lietošanu.
Ar VITAL CITIES atbalstu Liepāja izveidoja vietējo URBACT grupu, kurā piedalījās pārstāvji no domes sporta, veselības un sabiedrības līdzdalības departamentiem, kā arī vietējām nevalstiskajām organizācijām, mazā biznesa īpašniekiem un iedzīvotājiem. Vietējā grupa nolēma fokusēties uz Beberliņu parku, kam joprojām bija nepieciešami uzlabojumi. Grupa cerēja, ka jauna infrastruktūra un pasākumi piesaistītu vairāk iedzīvotāju un pat tūristu.
No ziemas peldēšanas līdz datu ieguvei
Projekta “Deep Dive” vizītes laikā speciālisti no partnerpilsētām apskatīja Beberliņu parku un diskutēja kā to varētu uzlabot. Hugo Nunes, projekta vadošās pilsēta Loules (Portugāle) mēra vietnieks aprakstīja šo vizīti kā svarīgu pieredzes apmaiņu starp 10 projekta partnerpilsētām. Šajā laikā Liepājas URBACT vietējā grupa organizēja bezmaksas sporta pasākumus Beberliņu parkā, lai padarītu šo teritoriju iekļaujošāku un ģimenēm draudzīgāku. 2018.gada janvārī Beberliņos notika Latvijas atklātais čempionāts ziemas peldēšanā – tas bija rezultāts centieniem panākt aktīvāku parka izmantošanu arī ziemas sezonā un parādīt šī resursa vērtību. Piedalījās vairāk kā 200 dažādu vecumu dalībnieki.
URBACT vietējā grupa ar kopdarba metodēm strādāja pie tālākiem uzlabojumiem Beberliņos, un izstrādāja integrētu darbības plānu nākamajiem 7 gadiem. Kad tiks izveidots staigāšanas, velo un skriešanas taku tīkls, tas uzlabos iespējas veselīgām sporta aktivitātēm, kā arī veicinās apkaimes sasaisti ar plašāku teritoriju.
Papildus darbam pie Beberliņu attīstības, VITAL CITIES projekts palīdzēja Liepājai saprast kā izveidot datubāzi ar kuras palīdzību veikt analīzi par vispārējo fizisko aktivitāti pilsētā. Šāda veida analīze sniedz iespēju veidot mērķgrupām piemērotākus pasākumus, kā arī uz pierādījumiem balstītus pieteikumus aprīkojuma finansēšanai.
Liepājas vietējo URBACT grupu iedvesmoja Birmingemas piemērs par datubāzi sporta pasākumu un aprīkojuma analīzei. Testējot uz pierādījumiem balstīto pieeju, Liepājas vietējā grupa izvietoja videokameru pie populāra veloceliņa, lai mērītu tā popularitāti un lietošanas veidus. Pieredze bija veiksmīga, un rezultātā vietējā grupa iesaka izvietot vēl kameras, lai analizētu informāciju par sportiskās aktivitātes līmeni un aprīkojuma izmantošanu.
Plāns paredz arī publisku interneta platformu un izmaiņas birokrātiskajā procesā, ar mērķi atvieglot mazu, iedzīvotāju rosinātu projektu īstenošanu, veicinot inovāciju un sadarbību ar iedzīvotājiem. Iedzīvotāji platformā varēs iesniegt idejas sporta aprīkojuma izvietošanai, un sabiedrība varēs balsot kuras idejas īstenot. Artis Lagzdiņš, Liepājas pilsētas Sporta Departamenta vadītājs saka: “Projektā redzējām daudzas iedvesmojošas prakses. Piemēram, Birmingema ar Aktīvo parku iniciatīvu un informācija apkopošanas sistēmu vai Ústí nad Labem (Čehija) ar labo praksi par veselības takām pilsētas centrā. Labākā lieta, kuru VITAL CITIES atnesa uz Liepāju, ir uzlabota sadarbība starp pašvaldību un nevalstiskajām organizācijām pateicoties viņu iesaistei URBACT vietējā grupā, kur visi strādāja kopējam mērķim. Grupa turpinās strādāt pie turpmākiem uzlabojumiem Liepājā.”
Submitted by adyakova on