Kuidas Schaerbeekis avalike hangetega nullkulu eluviisi toetatakse…
Edited on
31 December 2019Schaerbeeki linn (Belgia) kuulub URBACti võrgustikku nimega Making Spend Matter (Kulutused loevad), mis keskendub Euroopa eri omavalitsuste hangete headele näidetele.
Eelloona on kasulik mainida, et 2014. aastal toimus Belgias kuues riiklik omavalitsusreform, mille järgselt kasvas omavalitsuste vastutuse ja kohustuste koorem. KOVid tundsid, et neist said tõepoolest institutsioonid, kellel on lai kompetents, kuid samal ajal on nad kõige lähemal kodanikele. Lisaks on väga oluline fakt, et omavalitsused on suurimad avaliku sektori investorid Belgias. Belgia linnapeade konverentsil 2014. aastal esitatud raporti kohaselt investeerivad KOVid isegi rohkem kui föderaalvalitsus või regionaalsed valitsused.
Esimene ja kõige tähtsam asi riigihangete puhul on vastavus nõuetele ja seadustele ning konkurentsivõimeline ja läbipaistev protsess. Hangete eesmärk on teha otsused lähtuvalt kuludest ning toodete-teenuste kvaliteedist. Samal ajal on Schaerbeeki linn teadlik avalike kulutuste mõjust kohalikule elule ning soovib reageerida majanduslikele, sotsiaalsetele ja keskkonnaalastele probleemidele efektiivselt ja selgelt.
Avaliku sektori hankeid ja lepinguid nähakse väga mõjusa tegurina jätkusuutliku, keskkonnasõbraliku ja sotsiaalselt vastutustundliku majanduse edendamisel. See oli ka Schaerbeeki linna peamine motivatsioon Making Spend Matter võrgustikuga liitumisel – võimalus avalikud kulutused efektiivselt kõrgete sotsiaalsete ja keskkonnaalaste standarditega siduda.
Schaerbeeki linn on teinud teadliku valiku käituda „vastutustundliku tarbijana“ ning lisab keskkonnaalased ja/või sotsiaalsed kriteeriumeid hangetesse. Kui vähegi võimalik, ostetakse tooteid ja teenuseid, millel on positiivne mõju keskkonnale ja kohalikule majandusele.
Sel viisil töötab KOV koos oma elanikega ning nende jaoks.
Oma kodanike jaoks töötades võttis KOV 2019. aasta septembris omaks põhimõtte, et Schaerbeeki poliitika on edaspidi jäätmeteta ja plastikuta. See põhimõte tuleneb teadlikkusest, et KOVil avaliku sektori esindajana on vastutus jäätmete tekkimise ja ühekordselt kasutatava plastiku vastu aktiivselt võidelda ning KOV saab ja peab näitama eeskuju.
Täpsemalt seletades julgustab see põhimõte erinevate klauslite ja täpsustuste lisamist hangetesse, näiteks „pakendite piirang“, „taaskasutatud materjalide kasutamine“, „hällist hällini põhimõtte järgimine“ või „öko-disain“. Samuti tähendab põhimõte selliste klauslite kaasamist, mis kohustavad iga pakkujat eelistama ökoloogilisi ja vastutustundlikke lahendusi, pidades silmas toodete valmistamise meetodit ja eluiga.
Näitena koostööst oma elanikega plaanib Schaerbeeki linn alates 2020. aastast jagada kõigile uutele sissekirjutanutele „nullkulu alustuskomplekti“. Komplekti hakkavad kuuluma näiteks korduvkasutatav riidest kandekott, väiksem kott pakendamata toidukaupade ostmiseks, korduvkasutatav vahariie (saab kasutada näiteks võileibade pakendamiseks), kohalike nullkulu algatuste ja poodide kaart ning paberreklaamidest loobumise kleeps kodusele postkastile. Eesmärk on anda inimestele konkreetsed vahendid, millega ennetada ja vähendada jäätmete teket ning samal ajal tõsta Schaerbeeki elanike teadvust jäätmete teemal. Komplekti komponentide ostmiseks korraldatakse hange – konkreetne näide, kuidas avaliku sektori ostudel võib olla positiivne ja püsiv mõju ühiskonnale ja keskkonnale.
Avalikud kulutused peavad saama vahendiks, kuidas koostöös kohalike elanike ja ettevõtetega ehitada õiglasemat ja tervislikumat keskkonda tulevaste põlvkondade tarbeks. See on Schaerbeeki linna pikemaajaline eesmärk.
Mõlema foto autoriõigused: «Schaerbeek 1030 Schaarbeek»
Originaalartikkel:
https://urbact.eu/how-public-procurement-boosting-zero-waste-approach-schaerbeek%E2%80%A6
Submitted by Madli-Johanna Maidla on