You are here

Kuidas reageerisid Covid-19 viirusele URBACT võrgustiku linnad?

Edited on

19 June 2020
Read time: 3 minutes

Ajal, mil pandeemia mõjutas tugevalt meie harjumuspäraseid eluviise, näitasid linnad oma kohanemisvõimet uudses ja ebatavalises olukorras.

Linnad leidsid uusi võimalusi, et toetada eesliinil olevaid sektoreid nagu tervishoid ja toiduainetööstus ning abistada kohalikku majandust ja hoida inimeste vaimset tervist. Mitmed linnad ehitasid oma kriisimeetmed varasematest URBACT võrgustikest saadud kogemustele, mis näitab, et programmi algtõed kohalike huvigruppide kaasamisest ja rahvusvahelisest ideevahetusest suudavad toetada linnade eesmärkide saavutamist isegi kriisiolukorras.

 

Vabatahtlikud Alteas (Hispaania).

Käesolevast artiklist saab lugeda URBACT ekspertidele silma jäänud tegevusi, mida erinevad URBACT omavalitsused kriisiolukorras rakendasid. Lisaks kajastab interaktiivne kaart paljusid teisi häid näiteid URBACTi linnadest ja valdadest üle Euroopa. Rohkem sügavuti minevaid analüüse ilmus URBACTi inglise keelsel kodulehel, mida tasub samuti lugeda.

Linnade toetus eesliinil tervishoiutöötajatele

Kohalikud omavalitsused leidsid mitmeid uusi lahendusi, kuidas toetada haiglaid ja tervishoiutöötajaid. Eddy Adams tõdes, et vähemtähtsad tegevused jäeti kõrvale ning tegeleti vaid kõige olulisemaga ehk meditsiini aitamisega. Ta tõi näiteks Pireaus’i linna Kreekas, kus Blue Lab pani oma 3D printerid tööle tervishoiutöötajatele kaitsvate näovisiiride tootmiseks. See algatus põhines linna kogemustele toetada kohalikku innovatsiooni „BlueGrowth“ võistluse kaudu, mida tunnustati 2017. aastal kui üht URBACTi head praktikat. Hetkel keskendub sellele teemale URBACTi võrgustik nimega BluAct.

Ivan Tosics Ungarist tõi esile, et „hoolimata viimastel aastatel toimunud valitsuse järjest suuremast tsentraliseerimisest ja tugevalt piiratud kohalikust eelarvest, on Budapesti linn (HU) tellinud meditsiinitarbeid ja -instrumente välismaalt ning jagab neid tervishoiuasutustele, kodutute varjupaikadele ja vanadekodudele. Linn sõlmis ka lepingu erasektori tervishoiuasutustega, et testida võtmeisikuid ja -töökohti, et säilitada elutähtsate teenuste toimimine.“

Vabatahtlik Capizzis (Itaalia), Volunteering Cities võrgustik.

Erinevad kodanikualgatused on samuti olnud oluline osa kriisile inimlike lahenduste leidmisel ning valitsejad peavad endiselt õppima, kuidas neid algatusi toetada ja julgustada. Laura Colini oli lausa imestunud, kuuldes, kuidas võrgustik Volunteering Cities, mis põhineb Athienou (Küpros) vabatahtlike volikogul, jagas näiteid, kuidas vabatahtlikud erinevates linnades on kaasatud esmatarbekaupade laialijagamisse ning maskide ja kõige muu vajaliku tootmisesse.

Linnade toetus kohalikule majandusele

Arvestades karantiini mõjusid inimeste majanduslikele tegevustele, rakendasid mitmed omavalitsused meetmeid rendi- ja ettevõtlusmaksete külmutamiseks ja aitasid kohalikel ettevõtetel toetust leida. Ivan Tosics märkis, et Budapest „suurendas omavalituse hallatavates asutustes töötajate palkasid ja kehtestas maksumoratooriumi väike- ja mikroettevõtetele, kes rendivad ruume omavalitsuselt. Kohalik omavalitsus pakkus poodidele ka tasuta silte, et kutsuda üles külastajaid piisavat distantsi hoidma.“

Paljud linnad otsisid võimalusi, kuidas parandada digitaalseid teenuseid ning toetada ettevõtteid, kes ei saa tavapäraselt toimida. Ammu enne Covid-19 pandeemiat juhtis URBACT võrgustik TechTown tähelepanu digitehnoloogiate olulisusele ja nende juhtpartner Barnsley (UK) Digitaalse Meedia Keskus tunnustati URBACTi heaks praktikaks – selle baasile on rajatud ka URBACTi praegune võrgustik TechRevolution.

Sally Kneeshaw kogetust ilmneb, kuidas linn ehitas eelnevatele kogemustele tuginedes üles oma käitumise praeguses kriisis: „Barnsley Digitalse Meedia Keskus muutis kriisi alguses oma fookust luues firmadele virtuaalse toetava kõne- ja vestluskeskuse.“ Platvorm pakub soovitusi, kuidas teha turvaliselt kaugtööd.

Kohaliku majanduse toetamine tähendab ka kohalike perede toetamist, sest paljud on kaotanud töö või osa sissetulekutest. Kuigi paljud riigid viisid kriisi tõttu sisse erinevaid töötuse leevendamise meetmeid, tõi Laura Colini esile URBACTi võrgustiku Volunteering Cities sisest kogemuste vahetust, mis on hõlmanud ka „kohalike ettevõttete ja inimeste kaasamist ideede genereerimisel ja kogemuste vahetamisel, et pakkuda tooteid või finantsabi seda vajavatele peredele“.

Kohaliku toidu varude kindlustamine

Paljud Euroopa kodanikud olid kriisi tipphetkel mures toiduvarude pärast, sest tootmine ja jaotussüsteemid olid pinge all nii töötajate tervise kui ka liikumispiirangute tõttu. UBACTi võrgustik AGRI-URBAN pööras tähelepanu kohaliku toidu jaotamisele linnalistes piirkondades juba 2016. aastal. AGRI-URBAN partnerlinna Mouans-Sartoux (FR) kollektiivne koolide toitlustus tunnustati URBACTi hea näite tiitliga 2017. aastal ja nüüd on linn juhteksperdiks Transfer Network võrgustikus nimega BioCanteens.

Praeguses kriisis hoidis nende tegevusel silma peal Marcelline Bonneau: „omavalitsuse hallatav farm, mis esialgu keskendus orgaaniliste puuviljade ja köögiviljade tootmisele kolme koolisöökla ja tuhande lõuna jaoks päevas, mitmekesistas kriisi ajal oma jaotuskanaleid, et vastata laiematele ootustele ja kaitsta töökohti. Osa toodangust läks endiselt sööklatele, kes pakkusid toitu eesliinitöötajate lastele, kes hoolimata piirangutest koolis käisid, osa toodetud toorainest töödeldi ja külmutati ning ülejäänud läks linna sotsiaalsetele toidupoodidele.

KOVi juhid mõtlesid hoogsalt, kuidas tegeleda tekkinud toidutarnimise väljakutsetega. „Varsti valmis saavad salatitaimed, mida ei saa külmutada, antakse ilmselt naaberhaiglale Grasses“, jätkas Bonneau. Samal ajal uuris linn võimalusi, kuidas suurendada tootmist järgmisel taimede istutamise hooajal, et näha ette potentsiaalseid tulevasi probleeme traditsioonilises toiduahelas.

Vic’is (ES) on olulisel kohal kogukondade toetamine. Uue URBACT võrgustiku Healthy Cities juhtpartner mobiliseeris suletud turgude müüjad, et toita isolatsioonis olnud inimesi. Selline suunatud lähenemine on karantiini ajal väga oluliseks ühenduslüliks nõudluse ja pakkumise vahel.

Mouans-Sartoux’s munitsipaalfarm (FR).

Hariduse ja vaimse heaolu toetus

Riiklikud haridussüsteemid nägid kriisi ajal palju vaeva, et kohaneda kiirelt ka lastele seatud piirangutega. URBACTi Transfer Network võrgustiku On Board juhtekspert Mirella Sanabria ütles: „Käesolev olukord hoiab meie partnerid – eriti aga suuri linnu – tegusana. Positiivse poole pealt – mõned kohalikud algatused rakendavad praktikas innovaatilisi ideid, mis on seotud digitaalsete vahendite kasutamisega õppetöös. See on keskne aspekt Education Innovation võrgustikus, mille edasi andmisele On Board keskendubki.“

Näiteks arendas On Board juhtpartner Viladecans (ES) veebilehe Kool kodus!, mis sisaldab infot uute loovate ja õpetlike tegevuste kohta lastele ja peredele igaks päevaks. Samal ajal korraldas partnerlinnas Halmstadis (Rootsi) kutsekool kriisi ajal kokandustunnid veebi teel. Kohalik omavalitsus toimetas toidupakid õpilasteni, kes toidu valmis küpsetasid ning seejärel toimetati söök inimestele, kes seda tõeliselt vajasid.

Peale hariduse tõi Sally Kneeshaw esile, et „saame nüüd teada, kui palju me kultuuri enesetoetuseks vajame. Mulle meeldib, et Tallinna Keskraamatukogu töötajad loevad kodus olevatele lastele telefoni või Skype’i teel raamatuid ette. Samal ajal on algatanud Zaragoza linn (ES) fotovõistluse #DesdeMiVentana(#MinuAknast) noortele vanuses 12 kuni 30, et keskenduda noortele, kellel on kõige raskem kodus püsida.“

Marcelline Bonneau tõstis esile teistsuguse näite Mollet del Vallès’i linnast (ES), mis „lõi programmi Vaba aeg kodus pakkudes välja tegevusi oma kodanikele, sest kodust ilma mõjuva põhjuseta lahkumine oli keelatud. Programm avaldati reedel, 27. märtsil ning sellega said liituda kõik huvitatud. Tegevusi ja soovitusi jagus nii üksinda tegemiseks kui tervele perele. Tegevused varieerusid füüsilistest harjutustest mälutreenimiseni ja kokkamisest robootikani. Platvormi uuendatakse ja laiendatakse pidevalt.“

Laura Colini tõi samuti esile URBACTi Transfer Network võrgustiku ON STAGE töö – eesmärk tutvustada uut õppekava, mis baseerub muusikale ja kunstidele. Nende algatus „hoiab inimesi koos muusika kaudu. Hiljuti jagasid nad videot noorte õpilaste esinemisest #ZsOsmec kooli partnerlinnast Brnost (CZ).“ Sellised algatused on hea meeldetuletus sellest, kui tähtis on neil keerulistel aegadel hoida vaimu erksana.

Ära unusta vaadata ka interaktiivset kaarti teiste heade näidetega URBACT programmidest üle Euroopa.