You are here

Kui interaktiivne on sinu linn? Kuidas kasutada sotsiaalmeediat kohaliku omavalitsuse töös?

Edited on

18 December 2018
Read time: 2 minutes

Võtame kokku URBACT’i Interaktiivsete Linnade (Interactive Cities) võrgustiku tulemused. Selles URBACT’i võrgustikus osales ka Tartu linn. Võrgustikus võrreldi, kuidas on erinevates Euroopa linnades kasutatud sotsiaalmeedia võimalusi ning mõeldi läbi, kuidas saab interaktiivseid lahendusi kasutada kohaliku omavalitsuse töös.

Genova on suurim linn Liguuria maakonnas Põhja-Itaalias, Alba Iulia seevastu väikelinn Rumeenias. Mõlemad väga erineva suurusega linnad osalesid Interaktiivsete Linnade võrgutikus ning tõestasid, et sotsiaalmeedia võib olla strateegiline vahend linna kuvandi arendamisel. Läbi sotsiaalmeedia saab mõjutada linna mainet nii selle elanike silmis kui ka propageerida linna kui turismisihtkohta.

Genova: positiivse kuvandi loomine pärast katastroofi

2018. aastal seisis Genova linn silmitsi tragöödiaga, kui varises kokku Morandi kiirteesild nõudes 43 inimelu. See uudis ületas rahvusvaheliste uudiste künnise ning Genova linna maine sai seeläbi tõsiselt kahjustada. Tekkis vajadus uue turismistrateegia järele, mis pidi linna kui turvalise turismisihtkoha ja elukeskkonna kuvandi uuesti üles ehitama.

Koostatud turismivaldkonna arendamise strateegia eesmärks oli kohalike elanike, kogukonna ja kohalike turismiettevõtete kaasamine ning nende vaheline sisuline koostöö. Strateegia nägi ette mitmeid sotsiaalmeediakampaaniaid. Need aitasid kujundada Genova linna kuvandit, aga ka suurendasid Genova kui turismisihtkoha populaarsust. Üks eesmärke oli seejuures leida nö saadikud, kes läbi sotsiaalmeedia linna kuvandit arendavad ja reklaamivad. Kuivõrd Instagram on muutunud oluliseks digitaalse kommunikatsiooni turundamiskanaliks, oli üks peamine meede koostöösidemete loomine kohalike Instagrami mõjuliidrite ehk influencer’idega (IgersGenova), kellel on palju jälgijaid ning kes omavad seetõttu olulist rolli internetiturunduses. Nii loodi ametlikult linnavalitsuse juurde sotsiaalmeedia turunduskoostöö võrgustik, kuhu kuulusid nii peamiselt erialase hariduseta Instagrami mõjuliidrid kui ka palgalised meediaeksperdid ja linnavalituse turismivaldkonna ametnikud. Ellu viidud sotsiaalmeedia kampaania oli esimene omataoline, mis läbi kaasaegsete sotsiaalmeedia kanalite arendas teadlikult linna kuvandit.

 

Alba Iulia: Linna interaktiivse kaubamärgi loomine

Alba Iulia linnas töötati välja linna brändimise strateegia, mis peale turismi arendamise nägi ette ka linna muutmist atraktiivsemaks uutele elanikele ja investeeringutele. Ühe rakendusliku meetmena võeti kasutusele avatud lähtekoodiga veebiplatvorm, kust kohalikud elanikud ja turistid saavad hõlpsasti leida kasuliku informatsiooni linna ja linnavalituse töö kohta ning ka vajadusel otse ametnikult küsimusi küsida. Oluline on seejuures koostöö aspekt, et platvormi sisu luuakse koostöös kohalike elanikega. Lisaks kasutati blogisid, sotsiaalvõrgustike lehti ja kohalikke sotsiaalmeedia mõjuliidrite postitusi, et laiendada platvormi nähtavust ja kasutatavust.

Madriid, Lissabon ja Murcia: interaktiivsed kaasamisplatvormid

Madriidis, Lissabonis ja Murcias kasutati interaktiivset veebipõhist platvormi kohalike elanike kaasamiseks. Näiteks Decide Madrid on kaasamise platvorm, milles linnaelanikud saavad algatada aruteluteemasid, hinnata ja kommenteerida erinevaid planeeringuid ja eskiislahendusi ning hääletada kaasava eelarvega rahastatavate projektide vahel. Antud platvormi eesmärgiks on stimuleerida interaktiivset kaasamist ja vähendada (kommunikatsiooni-)barjääre linnavalitsuse ja kohalike elanike vahel.

Lissabonis loodi veebipõhine platvorm kohalike kogukondade kaasamiseks (Community Led Local Development Lisbon Network), mille eesmärgiks oli koostööl põhineva valitsemise mudeli rakendamine läbi linnaruumiga tegelevate rohujuuretasandi initsiatiivide ning kolmanda sektori ettevõtmiste. Loodud platvorm on vaba ligipääsuga ja kasutajasõbralik, et võimalikult lihtsalt luua avalikku debatti ja kaasata kohalikke osapooli.

Murcia linnas kasutati interaktiivset veebikeskkonda kohalike elanike kaasamiseks Santa Eulalia linnaosa planeerimisel. Interaktiivne veebikeskkond aitas luua avatud dialoogi ja arvestada planeerimisel kohalike elanike arvamuse ja kogemusega ning täiendas seeläbi tavapärast avaliku arutelu vormi, kus kohalikud elanikud peavad füüsiliselt kohale tulema. Loodud internetikeskkond võimaldas kohalikel elanikel saada reaalajas teavet arendusprojekti kohta, algatada foorumiteemasid, osaleda aruteludes, esitada ettepanekuid, ideid ja kommentaare otse veebilehele.

Digitaalne omavalitsus kui tulevikumuusika

Interaktiivsete Linnade võrgustikus osalemine suunas erinevate linnade omavalitsusi läbi mõtlema sotsiaalmeedia rakendamise võimalusi oma töös. Interaktiivsete veebilahenduste kasutamine andis väga häid tulemusi nii kaasamise kui ka linna kuvandi loomise puhul. Genova ja Murcia linnad on jätkutegevusena loomas Digitaalse kodaniku (Digital Citizenship) töörühma, et rakendatud lahendusi edasi arendada EUROCITIES’e koostöövõrgustikus. Töörühmaga on kutsutud liituma kõiki Euroopa linnu, kes huvituvad sotsiaalmeedia ja digitaalsete tööriistade kasutamisest kohaliku omavalitsuse töös.

Autor: Daniela Patti, 14. november 2018

Originaalartikkel: http://www.blog.urbact.eu/2018/11/how-interactive-is-your-city/