You are here

Komisija objavila priručnik za izradu strategija održivog urbanog razvoja

Edited on

27 February 2020
Read time: 2 minutes

U siječnju 2020. godine Zajednički istraživački centar Europske komisije (JRC) objavio je priručnik namijenjen lokalnim vlastima i upravljačkim tijelima uključenima u procese održivog urbanog razvoja.

Handbook_on_SUDS

U aktualnoj programskoj perspektivi 2014-2020, održivi urbani razvoj (eng. SUD)  postao je obavezna komponenta kohezijske politike  (5% sredstava ERDF-a rezervirano je posebno za to područje) pri čemu je potvrđena i strateška dimenzija integriranog pristupa. Predstavljeni su novi teritorijalni instrumenti za provedbu strategija u urbanim područjima, u prvom redu mehanizam integriranih teritorijalnih ulaganja (eng. ITI) i lokalni razvoj vođen zajednicom (eng. CLLD). Te ključne karakteristike ostat će iste i u nadolazećem razdoblju 2021-2027 s prijedlogom rezerviranja 6% sredstava ERDF-a za održivi urbani razvoj.

Priručnik sadrži preporuke za lokalno planiranje održivog razvoja bez namjere da bude preskriptivan, čime dozvoljava dopunjavanje službenih nacionalnih (i lokalnih) regulativa i strategija. U svojoj osnovi, on je zamišljen kao alat za učenje javnih politika te koji je fleksibilan i prilagodljiv potrebama koje proizlaze iz različitih teritorijalnih i administrativnih okolnosti gradova diljem Europe. Strategije održivog urbanog razvoja predstavljaju most i poveznicu između kohezijske politike (i njene logike, pravila i aktera) s jedne strane, te lokalnih teritorijalnih sustava upravljanja s druge strane.

Priručnik posebno cilja na jedinice lokalne samouprave, upravljačka tijela i ostale relevantne dionike koji su uključeni u čitav postupak. Podijeljen je na šest poglavlja od kojih svako obrađuje jednu tematsku cjelinu koja je neophodna u procesu donošenja i praćenja javnih politika održivog razvoja.

1. Strateška dimenzija. U prvom poglavlju predstavljaju se strategije kao promišljeni kolektivni putokazi za pokretanje željene promjene. One su središnji dio održivog urbanog razvoja kako je promoviran u okviru kohezijske politike te reflektiraju trenutno shvaćanje strateškog planiranja kao prilagodljivog procesa za upravljanje promjenom.  

2. Fokus na teritorij podrazumijeva da se potrebe, izazovi i prilike za razvoj moraju poklapati s odgovarajućim prostornim i teritorijalnim kontekstom. Posebice kada je riječ o tri glavna slučaja: stavljanje naglaska na četvrti, usvajanje pristupa koji prepoznaje funkcionalna urbana područja te promoviranje urbano-ruralnih poveznica.

3. Upravljanje. U okviru održivog urbanog razvoja upravljanje podrazumijeva način na koji se relevantne vlasti i dionici dogovaraju oko planiranja, financiranja i provedbe specifične strategije. Poglavlje se fokusira na tri središnje komponente upravljanja: višerazinsko upravljanje, višedionički pristup i participativni pristup odozdo prema gore.

4. Višesektorska integracija. Višesektorski pristup urbanim strategijama podrazumijeva potrebu da se nadvlada problem 'silosa' karakterističan za javne organizacije gdje su funkcije strogo podijeljene. Cilj tog pristupa je osigurati koherentnost načela u postupku donošenja javnih politika i razvojnih ciljeva te uključivanje i suradnja aktera iz različitih sektora i područja.

5. Financiranje. Odgovarajuće financiranje je jedno od ključnih stupova održivog urbanog razvoja. Dva davno pokrenuta trenda u isporuci urbanog razvoja predmet su ovog poglavlja: kombiniranje višestrukih izvora financija te povećanje važnosti financijskih instrumenata.  

6. Monitoring. Instrumenti za praćenje daju podršku javnim vlastima u izradi i provedbi strategija održivog urbanog razvoja. Snažna intervencijska logika i odgovarajući pokazatelji za rezultate, kombinirani s mjerljivim ciljevima, su nužni za procjenu ostvarivanja željenog napretka. Poglavlje predstavlja ključne koncepte i sastavnice u praćenju strategija, naglašavajući koji su glavni izazovi u postavljanju učinkovitog okvira za praćenje.  

 

Priručnik na engleskom jeziku u pdf formatu možete preuzmite OVDJE.