You are here

Karta privremenog korištenja: Ghent (Belgija)

Edited on

07 March 2019
Read time: 2 minutes

Kao REFILL-ov vodeći partner, Ghent je iskoristio svoja iskustva i surađivao s gradovima partnerima kako bi razvio prenosive alate za privremeno aktiviranje praznih prostora u gradu.

ghent

Lokalni aktivizam u Ghentu

Slikoviti Ghent ima bogatu povijest – nekadašnje središte tekstilne industrije, u srednjem vijeku bio je jedan od najvećih i najbogatijih gradova sjeverne Europe. U posljednjih nekoliko desetljeća, međutim, grad je privukao pažnju kao pionir inovativnog urbanizma usmjerenog na zajednicu.

Ghent je 1990-ih uspostavio 'upravitelje četvrti' – lokalne službenike koji se povezuju s građanima, njihovim inicijativama i novim idejama.  Grad je 2007. godine počeo eksperimentirati s privremenim korištenjem praznih prostora, stvarajući 'De Site' na mjestu bivše tvornice, s malim vrtovima, sportskim sadržajima i urbanom farmom. To je inspiriralo slične projekte širom grada. Upravitelji četvrti sada djeluju kao posrednici za inicijative privremenog korištenja, angažirajući građane i ukazujući na mogućnosti. U 2014. godini grad je uspostavio fond za privremeno korištenje kako bi potaknuo inicijative koje doprinose urbanoj vitalnosti.

Zbog ovog bogatog iskustva – i želje da se takva aktivnost formalizira te da se izvrše procjene najboljih praksi i surađuje na međunarodnoj razini – Ghent je postao vodeći partner u URBACT-ovoj REFILL mreži.

Speed dating za projekte

REFILL je krenuo udruživati stručnjake i razvijati najbolje alate za praksu privremenog korištenja. Jedan od njih bio je alat povezivanja, razvijen u REFILL mreži i testiran u Poznanu (Poljska), Cluj-Napoci (Rumunjska) i Ghentu. To je 'speed-dating' događaj koji povezuje gradske vlasti i lokalne inicijative na produktivan, strukturiran način kako bi se razvile mogućnosti za privremeno korištenje.

ghent

Ghent je tražio ideje i koordinatore za privremeno aktiviranje zgrade stare gradske knjižnice prije njezine prenamjene, i time započeo novu dinamiku u gradskom središtu. Grad je uspostavio URBACT lokalnu grupu koja je okupila 42 dionika iz komunalnih usluga, start-upova, organizacija iz zajednice i urbanih planera kako bi osmislili akcije. Rano u 2017. godini, grad je organizirao Bibmarkt događaj upoznavanja, na kojemu se okupilo 147 izlagača koji su predstavili svoje ideje za privremeno korištenje u knjižnici. Inicijative koje nisu bile prihvaćene su otada našle druge projekte, čime je dokazana višestruka korist procesa.

Prihvaćen je prijedlog projekta kojega je osmislilo udruženje ustanova pod vodstvom lokalne neprofitne organizacije Timelab, i u svibnju 2017., zgrada je ponovno otvorena kao NEST (New Established State of Temporality – Novo stanje temporalnosti), prostor za umrežavanje, suradnju i eksperimentiranje. Tijekom dvanaest mjeseci, NEST je bio domaćin preko 30 inicijativa usmjerenih na zajednicu. Projekt – koji je uključivao i kafić, prostore za događaje, radionice i kreativni studio – postao je laboratorij za budućnost grada. „Bio je to golem izazov,“ priznaje Emma Tytgadt, službenica za sudjelovanje u politici Grada Ghenta i REFILL-ova lokalna koordinatorica, „no i veliki uspjeh, zahvaljujući grupi dionika (URBACT-ovoj lokalnoj grupi) koja je već bila formirana.“

Ghent je također unaprijedio komunikaciju i promociju projekata privremenog korištenja – koji su prikazani na digitalnoj karti na web stranici Grada Ghenta. Sveučilišna studija ponudila je okvir za procjenu utjecaja privremenog korištenja, koji se grad sada nada provesti. Ono što je počelo kao REFILL lokalna grupa nastavit će kao mreža za učenje o privremenom korištenju, a podržavat će ju  gradska Služba za sudjelovanje u politici, u kojoj rade upravitelji četvrti.