Kaj morate vedeti o konferenci Habitat III in Novi urbani agendi
Edited on
09 October 2017V zadnjih tednih ste gotovo slišali kaj o konferenci Habitat III in Novi urbani agendi. Tukaj je kratek pregled, kaj dejansko pomenita za prihodnost urbanega razvoja.
Habitat III, konferenca Združenih narodov o stanovanjih in trajnostnem urbanem razvoju, je med 17. in 20. oktobrom 2016 potekala v Quitu v Ekvadorju. Na njej se je zbralo 30.000 udeležencev iz 167 držav. S konferenco so želeli Združeni narodi okrepiti globalno zavezo k trajnostni urbanizaciji, države članice ZN pa so sprejele Novo urbano agendo (Deklaracijo iz Quita), ki gradi na Agendi Habitat iz Istanbula leta 1996 (takrat je šlo za globalni načrt za zagotovitev primernega doma).
Za kaj gre pri Novi urbani agendi?
Poenostavljeno rečeno, gre za 22 strani dolg dokument, ki ima ambicijo usmerjati trajnostni urbani razvoj v naslednjih dvajsetih letih. Nova urbana agenda je dogovor, ki so ga sklenile države članice Združenih narodov, je skupna vizija o prihodnosti mest in vsebuje okvirne zaveze k trajnostnemu urbanemu razvoju.
Skupna vizija
Skupna vizija so mesta za vse, kjer imajo vsi prebivalci brez diskriminacije, kakršnekoli vrste, možnost bivati in ustvarjati pravična, varna, zdrava, dostopna, finančno dostopna, odporna in trajnostna mesta.
Vizija vključuje enake pravice in priložnosti, temeljne svoboščine, primerno stanovanje, enak dostop do javnega dobra, participacijo in sodelovanje javnosti, enakost spolov, dostopno urbano mobilnost, upravljanje z nesrečami in odpornost, okoljsko trajnost, visoko produktivnost, konkurenčnost in inovacije s spodbujanjem polne in produktivne zaposlenosti in dostojnega dela za vse.
Zaveze
V Novi urbani agendi se države članice zavezujejo, da si bodo prizadevale za:
- socialno vključenost in odpravljanje revščine,
- urbano blaginjo in priložnosti za vse,
- okoljsko trajnost in odporni urbani razvoj.
Navedeni so tudi pogoji za učinkovito izvajanje agende, kot je priprava političnih okvirov na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, participativno načrtovanje, mednarodno sodelovanje, krepitev zmožnosti ter izmenjava praks, politik in programov med upravami na vseh ravneh. Ne vsebuje pa operativnega načrta, ciljev in kazalnikov, ki bi jih morale države članice dosegati.
Čeprav naj bi bil dokument univerzalen, njegovo izvajanje ni zavezujoče. Izvajanje je odvisno od prostovoljnih zavez držav članic in urbanih deležnikov, ki jih lahko vključijo v načrt za izvajanje Quito Implementation Plan.
Je Nova urbana agenda res nova?
O tem je vsekakor mogoče razpravljati, odgovor pa je odvisen od nacionalnega in lokalnega konteksta. Medtem ko je podpis Agende za nekatere preboj, so za druge vizija in principi samoumevni.
V evropskem kontekstu, na primer, ima celostni pristop k urbanemu razvoju dolgo zgodovino v iniciativah, politikah in programih Evropske unije, kot sta URBAN I in II, ki sta se med letoma 1996 in 2006 osredotočala na degradirane soseske. URBACT od leta 2002 spodbuja celostni urbani razvoj s povezovanjem, krepitvijo zmogljivosti in izmenjavo znanj med mesti. Leta 2005 je bila sprejeta Bristolska pogodba (Bristol Accord) o pomenu trajnostnih skupnosti za razvoj Evrope. Leta 2007 je bila sprejeta Leipziška listina o trajnostnih evropskih mestih, leta 2009 Marseille Statement, ki je pozval k izvajanju načel Leipziške listine z razvojem skupnega evropskega referenčnega okvira za trajnostna mesta (European Reference Framework for Sustainable Cities) ali RFSC. K temu so prispevali tudi Lizbonska pogodba leta 2009, ki je podala idejo o teritorialni koheziji, Strategija Evropa 2020 in Kohezijska politika z Evropskim skladom za regionalni razvoj in nedavno sprejet Dogovor iz Amsterdama, ki je uradno vzpostavil Agendo EU za mesta.
Neprestano iskanje pravih načel, sredstev in orodij kaže na kompleksnost urbanih problemov, izzivov in priložnosti ter neumoren duh oblikovalcev urbanih politik za zaščito in ohranitev »urbanih načel« v luči gospodarske krize in vzpona skrajnih političnih moči, usmeritev in odločitev.
Nova urbana agenda je rezultat dolgih pogajanj med državami članicami in številnih posvetovanj s ključnimi deležniki po vsem svetu, ki so vključevala pripravljalne svete, nacionalna, regionalna in globalna poročila, tematske dokumente, neuradne obravnave in srečanja, medvladna srečanja, regionalna in tematska srečanja, e-diskusije in druge oblike posvetovanja. Pripravljalni aparat, ki je z delom začel septembra 2014, si je prizadeval zbrati mnenja čim več urbanih deležnikov z vsega sveta in pri oblikovanju Nove urbane agende upoštevati njihov glas.
Rezultat tega občudovanja vrednega obsežnega participativnega pristopa je vključujoč in sporazumen dokument brez sentimentov, s katerim se v splošnem vsakdo strinja. To je verjetno ena od šibkosti Nove urbane agende – pomanjkanje nekonvencionalnega in kreativnega duha, operativnega načrta, ciljev, kazalnikov in načina dela, zaradi česar deluje bolj kot seznam želja namesto kot inovativen in preobražajoč program za prihodnost.
Kljub slabostim in možnostim za kritiko Nove urbane agende moramo pripoznati, da je šlo za pregleden in vključujoč proces in takšen je tudi dokument, ki opominja na vrednote, za katere se moramo zavzemati.
Kako izvajati Novo urbano agendo?
Tisoče mest po vsem svetu že leta izvaja načela Nove urbane agende. Veliko odgovorov in rešitev že obstaja, vendar morda niso znani. Pomembno vlogo pri izvajanju lahko tako odigra teritorialno sodelovanje. Nacionalne in lokalne uprave se lahko s povezovanjem in izmenjavo dobrih praks in politik učijo od drugih mest ter tako uspešno razvijejo in izvajajo trajnostne lokalne politike.
Submitted by opoetra on