You are here

Kafići ideja i satovi na otvorenom: kako povratiti javni prostor

Edited on

28 February 2019
Read time: 2 minutes

Gradu oštećenom u ratu bilo je potrebno razbuđivanje osjećaja građanskog života. Uz pomoć URBACT-a, inkluzivni događaji u zajednici  reaktiviraju javne prostore i poboljšavaju kvalitetu života.

petrinja

 

Napori Petrinje kao postratnog grada

Smještena u središnjoj Hrvatskoj, 60 km od Zagreba, Petrinja ima dugu i kompleksnu povijest. Središte obrta i trgovine u osamnaestom stoljeću, postala je centar trgovine mesa nakon što je vodeća tvornica salame u državi, Gavrilović, ondje postavila svoje sjedište. U domovinskom ratu od 1991. do 1995., međutim, društveno, ekonomsko i fizičko tkivo grada doživjelo je ozbiljne štete - a oporavak je bio spor. Grad je upotrijebio URBACT-ovu CityCentreDoctor mrežu kao način da poboljša kvalitetu života i izgrađenog okoliša u Petrinji.

U 2016., zahvaljujući svojem sudjelovanju u URBACT-u, Petrinja je uspostavila grupu lokalnih dionika (URBACT-ova lokalna grupa) te provela analizu mjesta i anketu među stanovnicima. Istraživanja su pokazala da su mnogi građani smatrali da gradsko središte ima nedovoljno iskorištene javne prostore, neiskorištene zgrade u vlasništvu države, loše poticaje za poduzetnike, puno prometa, nedostatak sadržaja za djecu i mlade i nedostatak društvenih događaja na javnim prostorima.

Vraćanje duha zajednice zahvaljujući 'Urbanoj parktivnosti'

Lokalna grupa zatim je odlučila fokusirati se na podupiranje aktivnosti zajednice kao način da mobilizira interes i potporu za unapređenje gradskog središta. U tu svrhu, isplanirali su beta akciju - jeftini prototip postavljen od strane svakog grada partnera koji je sudjelovao u CityCentreDoctor mreži kako bi testirali potencijalne buduće akcije - koja se održala na Strossmeyerovom šetalištu. Ovaj središnji trg, nalik na park, građani su smatrali ‘srcem grada’, no bila mu je potrebna revitalizacija.

U ožujku 2017., inspirirana sličnom uspješnom metodom u gradu partneru Nort-sur-Erdre (Francuska), grupa je organizirala kafić ideja kako bi uključila zajednicu u traženju novih načina za aktiviranje javnog prostora. Teme kao što su joga, karate, eko-životni stil i lokalni proizvodi pojavile su se kao prioriteti.

Namjera grupe bila je potaknuti ljude da provode više vremena u javnim prostorima grada i povezuju ih sa zdravim, uključivim, obiteljskim aktivnostima. Tako je ‘Urbana parktivnost’ bila organizirana na Strossmeyeru u svibnju 2017. Tog uzbudljivog jutra prepunog aktivnosti, grad je ustupio kioske i štandove grupama iz škole i zajednice na korištenje. Organizirani su besplatni satovi joge i plesa, a djeca iz lokalnog karate kluba demonstrirala su svoje vještine. Postavljeni su i štandovi namijenjeni uključivanju javnosti i poticanju da potpišu peticiju da se unaprijedi gradsko središte. Članovima lokalne grupe obratili su se mnogi stanovnici koji su bili puni entuzijazma za renoviranje zgrada i unapređenje javnih prostora u gradu. “Bili smo preplavljeni reakcijama ljudi”, kaže Vlasta Vuglec, pročelnica Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo, zaštitu okoliša i kulturne baštine.

'Urbana parktivnost' stvorila je nove načine korištenja Strossmeyerovog šetališta. “Zbog uspjeha Urbane parktivnosti, stanovnici Petrinje smatraju URBACT načinom da se razvije bolji i zdraviji život u Petrinji,” kaže Marko Stojanović, službenik za komunikaciju u Gradu Petrinji. Inspirirano primjerom 'Urbane parktivnosti', šetalište je sada mjesto gdje se redovito organiziraju koncerti, izložbe i radionice, kao i javni događaji koji, primjerice, obilježavaju Dan Europe, Međunarodni dan djece I Svjetski dan zdravlja.

Razmjene s europskim gradovima: faktor uspjeha

Marko Zlonoga, arhitekt kojega je grad angažirao u sklopu CityCentreDoctor mreže da podupire lokalnu grupu, dijeli svoje iskustvo: “Upoznao sam mnogo novih i zanimljivih ljudi, iskusio međunarodnu razmjenu i svu pozitivnu energiju i ideje koje su stvorene kroz taj participativni process. Ove dvije godine u CityCentreDoctor mreži donijele su mnogo znanja, iskustava, pozitivne energije i nade ljudima u upravi Grada Petrinje, članovima URBACT lokalne grupe i ostalima koji su bili uključeni.”

“Prilika za razmjenu znanja i stupanja u dijalog o sličnim problemima s devet drugih gradova širom Europe puno im je značila i pojačala njihovu vjeru, uvjerila ih da mogu uspjeti u provedbi svih tih važnih projekata za Grad Petrinju,” kaže Zlonoga.

Marko Stojanović se slaže: “Zahvaljujući CityCentreDoctor mreži, dobili smo mnogo zanimljivih ideja i prijedloga od drugih gradova o tome kako stvoriti privlačan identitet za Petrinju s ciljem revitalizacije života u gradskom središtu.”