You are here

Jaunās karjeras iespējas “viedajās pilsētās”

Edited on

14 September 2020
Read time: 2 minutes

Ar tehnoloģiju attīstību mainās ne tikai mūsu ieradumi, bet arī prasības. Informācijas tehnoloģija ir mainījusi veidu, kā mēs uztveram un mijiedarbojamies ar pilsētvidi. Šodien mums nav līdzi transporta grafika un pat taksometra izsaukšana ir tikai telefona pogas attālumā. Acīmredzamas pārmaiņas arī sabiedriskajos pakalpojumos: tagad var daudz ātrāk samaksāt sodus, atrast nepieciešamo informāciju, saņemt dokumentus vai pierakstīties pie ārsta.

Izrādās, ērta pilsēta mūsdienu nozīmē ir vieda, tehnoloģiska pilsēta. Tāpēc pilsētām ir jāievieš jaunas inovācijas arī ierastajos ikdienas pakalpojumos, lai apmierinātu iedzīvotāju vajadzības un atvieglotu mūsdienu dzīvi.

Pilsētu potenciāls izmantot datus un Lietu internetu (Internet of Things), lai uzlabotu sabiedrības drošību, ūdens apgādi, transportu un pakalpojumus iedzīvotājiem un uzņēmumiem, ir praktiski neierobežots. Faktiski eksperti prognozē, ka viedo pilsētu tehnoloģiju tirgus līdz 2020. gadam varētu sasniegt 757,74 miljardus ASV dolāru.

“Ja jūs jau darbojaties kādā tehniskajā jomā un plānojat manīt karjeru jaunajā lomā viedajā pilsētā, jums būtu svarīgi saprast, kuras lietotnes ir visinteresantākās un pievilcīgākās pilsētām,” sacīja Žanna Beliveau-Dunn, Cisco Services viceprezidente un ģenerālmenedžere, kā arī Lietu Interneta Talantu Konsorcija prezidente un izpilddirektore.

Viss, kas Tev jāzina par viedajām pilsētām. Foto: Model City Plus

Līdz ar to ir svarīgi izvērtēt, kādas darba vietas ir pieprasītākas viedajās pilsētās:

1. Datu zinātnieks (Data Scientist)

Datu zinātnieki izmantos mākslīgo intelektu, lai veiktu cilvēkiem līdzīgus uzdevumus un galu galā spētu efektīvi pārvaldīt viedās pilsētas. Daudzi datu zinātniekus dēvē par "vienradžiem", kas spēj pārveidot cilvēka prasmes un spriedumu mākslīgā intelekta formā, kas ir apmācīta veikt konkrētus uzdevumus, apstrādājot lielu datu apjomu. McKinsey kompānija prognozē, ka katru gadu tirgū trūks apmēram 250 tūkstoši datu zinātnieku.

2. Mašīnmācīšanās zinātnieks (Machine Learning Engineers)

Mašīnmācībā uzsvaru liek uz tādas programmatūras izstrādi, kura var piekļūt datiem, pašmācīties un pilnveidoties no pieredzes. Lai gan datu zinātnieka galīgie rezultāti ir analizētā informācija, diagrammas, modeļi vai vizualizācijas viedās pilsētas biznesa lietošanai, mašīnmācīšanās inženiera rezultāts ir darba programmatūra, kas faktiski var papildināt citus programmatūras komponentus, lai tie darbotos autonomi ar minimālu cilvēka uzraudzību. Mašīnmācības inženieriem ir arī liela nozīme intelektuālo produktu un pakalpojumu radīšanā, sākot no online šaha spēlēm un beidzot ar valsts projektiem.

3. Izstrādātājs (Developer)

Datortehnika noteikti ir prasmju kopums, kas ir svarīgs viedo pilsētu attīstībai. Lietu interneta pieaugums rada pieprasījumu pēc vairākiem izstrādātājiem, ieskaitot programmatūras izstrādātājus, platformu izstrādātājus un datu bāzes izstrādātājus. Šie cilvēki būs galvenie, kuri, veidojot lietojumprogrammas, apvieno lietas un jaunus risinājumus, kas vēl nekad nav bijuši savienoti.

Jaunie talanti, kuri ir ieinteresēti turpināt karjeru šajā jomā, var apsvērt iespēju iegūt uzticību, piedaloties ārštata projektos, kas saistīti ar mobilo lietotņu izstrādi, lai ar laiku pakāpeniski izveidotu spēcīgu portfeli.

4. Kiberdrošības analītiķis (Cybersecurity Analyst)

Ir svarīgi atzīmēt, ka jo vairāk cilvēku var piekļūt internetam, jo lielāks ir risks, ka mūsu sabiedrība tiks pakļauta kiberdrošības draudiem. Kiberdrošības analītiķu galvenais uzdevums ir turēt uzbrucējus vai hakerus ārpus tīkliem, lai aizsargātu digitālos failus un informācijas sistēmas pret nesankcionētu piekļuvi. Iedomājieties, kas varētu notikt, ja tiktu izslēgta visa pilsētas energosistēma? Pēc kvalificētiem kiberdrošības speciālistiem būs liels pieprasījums, jo viedās pilsētas turpina augt. Līdz ar to kiberdrošības jomā ir milzīgas iespējas personām, kuras vēlas strādāt viedajās pilsētās.

5. Mākoņu arhitekts (Cloud Architect)

Pilsētām ir nepieciešamība pēc jaunajām viedo pilsētu lietojumprogrammām, lai varētu labāk pārvaldīt savus īpašumus (autostāvvietas, apgaismojumu, sensoru uzraudzību, ūdens pārvaldību utt.). Tomēr ir ļoti svarīgi izvērtēt dažādās lietojumprogrammas un potenciāli radīt vienu mākoņu platformu, lai to integrētu izvēlētajās pilsētās. Tā rezultātā mākoņu arhitektiem viedo pilsētu attīstībā ir liela svarīga loma.

 

Rakstu sagatavoja:

Anastasija Bizjajeva

URBACT Nacionālais kontaktpunkts Latvijā