Jaké participační aktivity zavádí Hradec Králové?
Edited on
01 September 2022Neustále se diskutuje o tom, jak povzbudit lidi, aby se starali o své město, sousedství nebo park, která používají každý den např. při chůzi do práce. Nabízí se tedy otázka: Proč se nestaráme o veřejná prostranství stejným způsobem, jakým se staráme o naše byty nebo zahrady? Tato otázka poukazuje na velmi důležitý fakt, kterým je náš smysl pro společný svět, ten, který všichni společně sdílíme a kde "já a oni" splýváme v jedno. Klíčovou roli aktivních občanů tedy spatřuji v obhajobě tohoto společného smyslu. Pochopení problému nám pomůže vybudovat silnější smysl pro participativní principy a demokracii. Jako užitečného spojence v tomto úkolu vnímám Komise místní samosprávy (LGC). V reakci na to si naše lokální skupina stakeholderů (ULG) stanovuje jako jeden z dlouhodobých cílů vytvoření silného partnerství s LGC v Hradci Králové. V následujících řádcích popisuji naši taktiku, jak zapojit členy LGC do projektů aktivních občanů a jaké výhody v této spolupráci vidíme.
Na úvod krátce popíšu komise místní správy. Město Hradec Králové se skládá z 25 LGC a každý z nich reprezentuje jednu čtvrť našeho města. Členové LGC nejsou voleni a nejsou placeni. Je to víceméně dobrovolná služba pro komunitu. O členství v LGC může požádat každý, ale počet členů je stanoven předem a odpovídá počtu obyvatel. Všechna LGC mají každý měsíc pravidelná veřejná setkání. Každé LGC má svého předsedu, který komunikuje s ostatními členy LGC a s radnicí. Problémem, kterému LGC dosud čelí, je nedostatek zájmu ze strany obyvatel daných čtvrtí a ne zcela dobře rozvinutá struktura komunikace s radnicí. To jsou dva aspekty, kterými se naše ULG zabývá.
Jako první krok jsme začali zvát členy LGC na naše setkání, abychom vytvořili silnější základnu pro komunikaci mezi LGC a zástupci radnice. Máme minimálně 5 nebo 6 členů z LGC, kteří mají zájem o další spolupráci. Naším cílem je vytvořit platformu pro pravidelná setkávání všech předsedů LGC se zástupci města. Vytváříme tak neutrální půdu, ne politiku, protože bychom chtěli vytvořit bezpečný prostor pro každého, kdo by se rád podělil o své pocity a postřehy ze čtvrti, ve které žije. Víme, že členové LGC jsou cenným zdrojem znalostí, protože jsou prostředníky mezi občany a radnicí a měli by být povzbuzováni a za svou práci pro komunitu i odměňováni. Věříme, že partnerství mezi komisí místní samosprávy a účastníky projektu ActiveCitizens by nám mohlo pomoci pochopit, co občany Hradce Králové trápí.
Dalším krokem po navázání funkční spolupráce mezi radnicí a LGC je propagace aktivit LGC směrem k občanům. Radnice již pracuje na webových stránkách, na kterých by všichni královéhradečtí občané mohli najít agendy různých LGC, včetně termínů příštích schůzí a jednacího řádu. V neposlední řadě bychom ve spolupráci s LGC rádi otestovali participativní rozpočet, abychom zvýšili jeho odpovědnost a posílili demokratické procesy. Každé komisi místní samosprávy bude poskytnuta určitá částka, která by měla být rozdělena mezi vybrané projekty z jejich oblasti. I když hovoříme o malém rozpočtu, vidíme to jako příležitost, která by povzbudila občany, aby se více starali o místo, kde žijí, a zacházeli s ním jako se svým vlastním.
Jak již bylo řečeno v úvodu, všichni jsme součástí tohoto sdíleného světa – všichni máme stejné povinnosti, ale také práva. A právo pro město je rozhodně jedním z nich.
Autorka článku: Aneta Kohoutová
Submitted by Markéta Horská on