You are here

Interview s projektovou manažérkou Martinou Dankovou o zapojení mesta Michalovce do projektu URBSecurity

Edited on

03 November 2020
Read time: 4 minutes

Sieť pre akčné plánovanie „URBSecurity – Planning Safer Cities“ vznikla vďaka podpore operačného programu URBACT III v programovom období 2014 – 2020. Projekt vychádza z predpokladu, že územné plánovanie je kľúčovým prvkom pri definovaní rozvoja miest. Detailné plánovanie urbanistických štruktúr, prevádzka území, monitoringu spolu s prevenciou kriminality a uplatňovaním reštrikčných opatrení má priamy vplyv na rôzne sociálne prejavy správania. V tejto súvislosti sa sieť pre akčné plánovanie "URBSecurity" venuje nastaveniu efektívnejších a presne cielených opatrení na vytváranie bezpečnejšieho mestského priestoru aj v meste Michalovce.

Európska únia pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je umožniť európskym mestám efektívne spolupracovať, vymieňať si skúsenosti a osvedčené postupy medzi mestami naprieč celu Európou. Ako ste sa dozvedeli o tomto operačnom programe?

Prostredníctvom internetových stránok pri hľadaní možných grantových programov.
                                                                                                                                                                            

Tvorba nadnárodných sieti je nosnou aktivitou operačného programu URBACT, prostredníctvom ktorej európske mestá hľadajú spoločné udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť, akým  spôsobom ste sa do jedného z typu sieti  zapojili?  O aký typ nadnárodnej siete ide? A aké ďalšie európske mesta sú v sieti zapojené? 

Mesto Michalovce je súčasťou partnerskej siete UrbSecurity, ktorá sa snaží vytvoriť priaznivejšie a bezpečnejšie mestské prostredie pre jeho obyvateľov a návštevníkov. Partnerská sieť pre akčné plánovanie je vedená mestom Leiria v Portugalsku a vrátane mesta Michalovce, združuje ďalších osem európskych miest a regiónov: Longford (Írsko), Madrid (Španielsko), Mechelen (Belgicko), Parma (Taliansko), Pella (Grécko), Združenie obcí Szabolcs 05 (Maďarsko) a Unione della Romagna Faentina (Taliansko). Všetky naše aktivity môžete sledovať aj na FB stránke: https://www.facebook.com/urbsecur/?fref=tag.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Akým výzvam čelilo Mesto Michalovce ešte pred vstupom do siete pre akčné plánovanie „URBSecurity“? Aký je cieľ spomínaného partnerstva? Aký je Váš hlavný cieľ v rámci projektu? Prečo ste sa rozhodli riešiť spomínané výzvy prostredníctvom operačného programu URBACT?

Cieľ, s ktorým mesto Michalovce do programu URBACT vstupovalo, bolo vzdelávanie - učenie sa od seba navzájom, výmena skúseností a poznatkov na nadnárodnej úrovni. Získané poznatky môže mesto využiť pri riešení výziev na mestskej úrovni aj vďaka vzájomnej spolupráci a osvedčeným postupom (know-how) z partnerských miest. Hlavným cieľom mesta je na základe už skôr realizovaného prieskumu tzv. „pocitovej mapy“ (https://www.pocitovamapa.sk/michalovce-2018/), vytýčiť oblasti v meste, ktoré nie sú z pohľadu občanov bezpečné, zisťovať prečo a ako riešiť vzniknutý problém, zapojiť do riešenia a návrhov opatrení nielen miestnu ULG skupinu ale aj obyvateľov nášho mesta.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Hlavným mechanizmom operačného programu URBACT je uplatňovanie dvojfázového prístupu, ktorý sa využíva predovšetkým na skvalitnenie stanovených cieľov a na formovanie konečného partnerstva. Čo sa Vám podarilo zrealizovať počas prvej 6 mesačnej fázy projektu, ktorá trvala od 2. septembra 2019 do 2. marca 2020?

Prvá fáza projektu bola orientovaná viac na výmenu prvotných myšlienok a  oboznamovanie sa s výzvami ktorým čelia partnerské mestá. Počas tejto prvej fázy projektový tím absolvoval dve medzinárodné stretnutia, v polovici októbra 2019 Kick-off Meeting v portugalskom meste Leiria a začiatkom februára 2020 Final Meeting v meste Faenza. Záverom týchto stretnutí prvej fázy  bolo zostavenie spoločnej „baseline study“ a podanie prihlášky do II.fázy.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Ako prebieha spolupráca s ostatnými európskymi mestami? Ako by ste zhodnotili doterajšiu spoluprácu s „Lead Partnerom“ a „Lead Expertom“? Čo Vás zaujalo na nadnárodných stretnutiach siete pre akčné plánovanie „URBSecurity“? Ktorý príklad dobrej praxe z partnerských miest sa Vám zdal inšpiratívny? Akým spôsobom by ste chceli tieto získane poznatky využiť a aplikovať ich do svojho prostredia?   

Doterajšiu spoluprácu s partnerskými mestami, LE a LP nemôžeme hodnotiť inak ako kladne. Komunikácia prebieha na nadštandardnej úrovni, osobitne si dovolím vyzdvihnúť komunikáciu s LP. Koncom júna sa pod vedením LP a LE uskutočnilo online „aktivačné stretnutie“ partnerskej siete, v ktorom hlavnou témou boli dôsledky, opatrenia a dopady koronakrízy na projekt.  Prvé nadnárodné stretnutie, ktoré máme naplánované v novembri tohto roku v meste Leiria, sa tak uskutoční rovnakou cestou – prostredníctvom online platformy,  videokonferencie.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Zásadným prvkom operačného programu je ULG – miesta skupina URBACT, ktorá združuje všetky zainteresované subjekty. Mohli by ste čitateľom ozrejmiť ako ste mali zostavenú miestnu skupinu URBACT? Akým spôsobom ste spolupracovali? A akým spôsobom ste motivovali partnerov k účasti? 

Pri zostavovaní ULG miestnej skupiny, sme vychádzali predovšetkým z cieľa, ktorý chceme vďaka projektu dosiahnuť. Oslovili sme preto viaceré zložky mestského poriadku a bezpečnosti, vrátane štátnej polície, mestskej polície, hasičskej zložky, či technických služieb. Členmi ULG sú aj obyvatelia mesta – architekti, zamestnanci MsÚ venujúci sa problematike úzko súvisiacej s projektom zástupca MRK či mestskej zelene.
___________________________________________________________________________________________________________________________

V súčasnosti sa Mesto Michalovce a projektoví partneri siete pre akčné plánovanie „URBSecurity“ nachádzajú v druhej fáze, ktorý trvá 24 mesiacov. Aké konkrétne kroky resp. aktivity plánujete realizovať v rámci druhej fázy projektu? Čo sa Vám podarilo k dnešnému dňu zrealizovať? 

Stretnutia v rámci II. fázy, vzhľadom na momentálnu situáciu budú prebiehať prostredníctvom videokonferencií. Počas tejto fázy máme naplánovaných 8 nadnárodných stretnutí a nemenej stretnutí na miestnej úrovni. Koncom septembra, začala sieť svoje aktivity v II.fáze, symbolickými iniciatívami v každom partnerskom meste. Mesto Michalovce začalo druhú fázu s podporou žiakov Základnej umeleckej školy v Michalovciach, ktorí prispeli svojimi prácami a ukázali, ako by bezpečné mesto malo vyzerať. V spolupráci s grafikom sme následne ozdobili miestny symbol mesta na pešej zóne a  vzbudili tak záujem občanov mesta dozvedieť sa o projekte viac, a zvýšili participáciu obyvateľov na riešenej problematike.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Aké konkrétne výsledky očakávate vďaka participácii v sieti pre akčné plánovanie „URBSecurity“ na miestnej a nadnárodnej úrovni?  

Vďaka participácii na tomto projekte, vzájomnej spolupráci partnerov a zdieľaniu „know-how“ očakávame, že nájdeme riešenia a inšpiráciu pri hľadaní riešení na niektoré výzvy ktorým mesto v súčasnosti čelí v oblasti bezpečnosti. Pri plánovaní II. fázy bolo našim zámerom vytvoriť tzv. malé riešenia  v oblasti  bezpečného plánovania miest, ktorého výsledkom by mal byť manuál vytvárania bezpečných verejných priestranstiev, či jedno konkrétne pilotné riešenie v konkrétnej lokalite mesta. Tento zámer bude predmetom najbližších ULG stretnutí. Zároveň veríme, že aj my dokážeme inšpirovať iné partnerské mestá pri riešení výziev na miestnej úrovni.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Predpokladáte, že projekt bude mať pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity? Akým spôsobom by ste chceli ďalej využiť nadobudnuté poznatky po ukončení projektu? Máte úž konkrétny nápad pre implementáciu MAP – Miestneho akčného plánu? 

Vytvorený koncepčný dokument k bezpečnosti verejných priestranstiev chceme aktívne využívať pri revitalizácii konkrétnych lokalít. Ak sa realizované pilotné riešenie osvedčí, naplánujeme jeho zrealizovanie vo viacerých lokalitách mesta. Vybrané inšpiratívne riešenia partnerov chceme zapracovať do plánovacích dokumentov mesta. Kontakty a dobré skúsenosti získané prostredníctvom partnerstiev chceme využiť pri ďalších možných výzvach v budúcom programovom období.