You are here

Interview s projektovou manažérkou Máriou Hoľanovou o zapojení mesta Michalovce do projektu URBSecurity!

Edited on

05 October 2021
Read time: 4 minutes

Cieľom medzinárodnej spolupráce siete pre akčné plánovanie "URBSecurity" je vzájomná výmena skúseností v oblasti mestskej bezpečnosti. Každý partner bude preverovať, či a ako by bolo možné vyskúšať riešenia, ktoré boli úspešne aplikované v iných mestách. Zároveň táto medzinárodná diskusia poskytne podnety pre jednotlivé zúčastnené mestá o nových výzvach a trendoch. Výsledkom projektu budú miestne akčné plány, ktoré nastavia efektívnejšie a presne cielené opatrenia na vytváranie bezpečnejšieho mestského priestoru,  čo sa prejaví aj vo vyššej spokojnosti občanov a v skvalitnení ich života. Vytvorenie miestnej akčnej skupiny mestám pomôže lepšie komunikovať a spolupracovať s relevantnými organizáciami a zástupcami občanov.

Európska únia už pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je podpora integrovaného a udržateľného rozvoja v mestách vytváraním podmienok na to, aby európske mestá spoločne vyvíjali riešenia podobných urbánnych výziev, vymieňali si skúsenosti a zdieľali osvedčené postupy medzi sebou. Prečo si myslíte, že myšlienka spolupráce medzi európskymi mestami je dôležitá?

Odpoveď na túto otázku ste už vlastne naznačili. Nadnárodná spolupráca v rámci programu URBACT prináša možnosť implementácie riešení podobných alebo rovnakých výziev vo viacerých krajinách súčasne, pričom zmyslom všetkého je riešiť výzvy efektívne, čo vyplýva z podstaty tohto programu a to je udržateľnosť týchto spoločných riešení v oblasti hospodárskej, sociálnej či environmentálnej. 

Jedným z benefitov operačného programu URBACT je tvorba nadnárodných sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, realizovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť prečo ste sa rozhodli zapojiť do jednej z troch ponúkaných tematických sietí operačného programu URBACT? V rámci vyhlásenej výzvy ste mali možnosť zapojiť sa do jednej z 23 sieti pre akčné plánovanie URBACT. Čím Vás konkrétne oslovila sieť pre akčné plánovanie „URBSecurity“  v ktorej momentálne participujete? 

Do projektu sme sa zapojili s presvedčením, že práve nadnárodná spolupráca nám pomôže lepšie reagovať na výzvy v meste. Zahraničné skúsenosti nás inšpirujú vyskúšať riešenia, ktoré boli úspešne aplikované v iných mestách. Bezpečnosť považujeme za jednu z priorít mesta, pričom sieť sa zaoberá bezpečnosťou v širokom slova zmysle – najmä bezpečnosťou verejných priestranstiev.

Hlavným cieľom siete pre akčné plánovanie „URBSecurity“ je vzájomná výmena skúseností s ďalšími európskymi mestami v oblasti mestskej bezpečnosti. Mohli by ste, prosím, pripomenúť našim čitateľom, ktorý si ešte doteraz neprečítali predchádzajúce interview, aký je hlavný cieľ mesta Michalovce rámci site pre akčné plánovanie „URBSecurity“?

Hlavným cieľom mesta Michalovce je vďaka aktívnej participácií obyvateľov mesta a miestnej Urbact skupiny označiť verejné priestranstva, v ktorých potrebujeme konkrétnym spôsobom zvýšiť bezpečnosť a pri samotnej implementácií riešení rôznych problémov, dať týmto priestranstvám jednotný ráz a tým podčiarknuť myšlienku celistvosti v plánovaní bezpečnejšieho mesta.

Epidemiologické opatrenia, nedostatok sociálneho kontaktu, prechod do digitálneho prostredia... je to už nejaký čas, čo nám pandémia ovplyvnila nielen náš osobný život ale aj ten pracovný. Mohli by ste nám priblížiť do akej miery prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu COVID-19 prijaté na území SR ovplyvnili Vaše existujúce plány v súvislosti s implementáciou projektu „URBSecurity“ v meste Michalovce?

COVID-19 opatrenia ovplyvnili hlavne možnosti cestovania do partnerských miest, práve návštevy sú dôležitou súčasťou projektu. Stretnutia priamo v partnerských mestách sú prostriedkom získavania „best practice“ pri kreovaní bezpečných priestorov. Je oveľa účinnejšie vidieť konkrétne riešenia, ako len o nich počuť a následne ich aplikovať v našom meste. Osobné návštevy, diskusie, vzájomné spätné väzby na mieste rozhodne chýbajú. Online stretnutia nikdy nenahradia možnosti osobných stretnutí.

V súčasnosti sa mesto Michalovce a projektoví partneri siete pre akčné plánovanie „URBSecurity“ nachádzajú v druhej 24 mesačnej fáze. Mohli by ste pre našich čitateľov, prosím, zhodnotiť doterajšie pôsobenie mesta Michalovce v sieti pre akčné plánovanie „URBSecurity“? Aké konkrétne kroky resp. aktivity sa Vám podarilo zrealizovať k dnešnému dňu? Akým výzvam ste čelili v rámci tejto fázy?

Druhá fáza tohto projektu sa niesla v duchu predovšetkým online stretnutí, nadnárodných ako aj miestnych. Doposiaľ sa predstavilo päť zahraničných miest so svojimi riešeniami na ich zadefinované problémy v meste. Najbližšie online stretnutie je naplánované práve z nášho mesta Michalovce v mesiaci október, v rámci ktorého sa budú prezentovať výsledky pocitovej mapy zverejnenej na stránke mesta, z ktorej sme získali 247 podnetov priamo od obyvateľov mesta. Popritom sme spolupracovali s miestnou skupinou URBACT, kde nám ale chýbala väčšia zainteresovanosť zúčastnených. Napriek tomu, všetky naše aktivity v rámci projektu smerujú k vytvoreniu návrhu, ktorý bude obsahom manuálu tvorby bezpečných verejných priestranstiev s cieľom zvýšiť ich bezpečnosť a nepriamo ovplyvniť rôzne sociálne prejavy obyvateľov mesta.

                     

Tímová práca predstavuje jeden z kľúčových faktorov úspechu a úspešnej implementácie projektu. Akým spôsobom bola do projektu zapojená verejnosť? O akých členov sa rozšírila miestna skupina URBACT oproti pôvodnému stavu? A akým spôsobom ste spolupracovali s miestnymi zainteresovanými subjektmi a URBACT – Slovenským kontaktným miestom?

Na aktívne zapojenie verejnosti sme využili už spomínaný zaujímavý nástroj, tzv. pocitovú mapu, v rámci ktorej obyvatelia mesta písali podnety pre zlepšenie bezpečnosti mesta. Tým sme získali vstupné informácie pre ďalšie plánovacie procesy. Pre spoluprácu s miestnou skupinou sme tiež využili online platformu. Oceňujeme, že do týchto stretnutí sa aktívne zapájajú aj zástupcovia z Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Mohli by ste nám, prosím, priblížiť akú má pridanú hodnotu projekt „URBSecurity“ pre mesto Michalovce a čím sa tento projekt líši od iných projektov?

Do tohto projektu mohli priamo vstupovať rezidenti so svojimi podnetmi, a teda táto participácia verejnosti v spolupráci s odborníkmi pri vytváraní bezpečných priestranstiev odlišuje tento projekt od ostatných. V spolupráci so zástupcami partnerských miest sme sa naučili nové prístupy ako generovať riešenia, vytvárať návrhy v tíme, cennou skúsenosťou sú aplikované riešenia v iných mestách.

Predpokladáte, že projekt „URBSecurity“ realizovaný v rámci operačného programu URBACT bude mať v meste Michalovce pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity?

Áno, projekt URBSecurity nadväzuje na predošlý zrealizovaný projekt pod názvom „Regenerácia medziblokových priestorov sídliska Západ v meste Michalovce“, v rámci ktorého sa vybudovali ihriská rôzneho druhu pre všetky vekové kategórie, vytvorili oddychové zóny a zrevitalizovala zeleň. Neodmysliteľnou súčasťou rekonštrukcie bolo aj nainštalovanie vonkajšieho osvetlenia a kamerového systému, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana priestoru a ich obyvateľov, čo rovnako sleduje aj projekt „URBSecurity“. Rovnaký projekt renovácie medziblokových priestorov čaká aj sídlisko Východ, v ktorom sme uplatnili aj ďalšie prvky bezpečnosti. Momentálne je tento projekt v schvaľovacom konaní.

Ak by sa v budúcnosti naskytla príležitosť opätovného zapojenia sa do operačného programu URBACT, využili by ste túto príležitosť?

Rozhodne áno, najmä kvôli získaným skúsenostiam z miest zahraničných partnerov.

Čo by ste odkázali resp. aké rady a typy by ste ponúkli slovenským mestám, ktoré majú záujem zapojiť sa do operačného programu URBACT?

Určite by sme mestám odporúčali zapojiť sa. Je to jeden z jedinečných projektov a zároveň príležitosť, ako zainteresovať verejnosť do procesu zlepšenia plánovania verejných priestranstiev miest.