You are here

Interview s projektovým manažérom Petrom Formelom o zapojení mesta Prešov do projektu CIVICeState

Edited on

24 June 2021
Read time: 7 minutes

Hlavným cieľom transferovej siete CIVICeState je prenos a opätovné použitie príkladu dobrej praxe, ktorý už dosiahol výsledky v meste Neapol a následná adaptácia do prostredia miest, ktoré sa zapojili do siete. Výsledkom transferovej siete CIVICeState je zaručiť kolektívne užívanie, ako aj kolektívnu správu mestských zariadení. Tento prístup správy verejných vecí zabezpečí spravodlivý a otvorenejší prístup, participatívne rozhodovanie, udržateľnosť a zachovanie v prospech budúcich generácií. V tejto súvislosti sa transferová sieť CIVICeState venuje aj verejným priestorom v meste Prešov.

Európska únia už pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je podpora integrovaného a udržateľného rozvoja v mestách vytváraním podmienok na to, aby európske mestá spoločne vyvíjali riešenia podobných urbánnych výziev, vymieňali si skúsenosti a zdieľali osvedčené postupy medzi sebou. Prečo si myslíte, že myšlienka spolupráce medzi európskymi mestami je dôležitá?

Samotná Európska únia bola založená s cieľom spoločného pôsobenia v rôznych, časom sa rozširujúcich odvetviach, nielen spoločenského a politického života. S myšlienkou spoločnej komunikácie sa spája omnoho viac výhod, ako je zahrnutých v našej transferovej štruktúre. Čerpáme len niektoré z nich, ale pre nás o to dôležitejšie, s pridanou hodnotou osobného a individuálneho kontaktu pri konzultáciách a riešení vzájomných postupov a problémov, no najmä odovzdávaní si dobrých a overených skúseností, pri zohľadnení vzájomných odlišností. Spolupráca, založená na kolegiálnom prístupe, mala pozitívne výsledky v kultúrnej spoločnosti už od dávnoveku, prináša viac pozitívneho, ako individuálne, či direktívne prístupy. Je to aj vecou vyspelosti spoločnosti, v akej miere a s akým efektom bude nastavená vzájomná spolupráca, a to tak v rámci svojich štruktúr, ako aj s viac či menej skúsenými „susedmi“. Výzva vstúpiť do takejto spolupráce bola pre nás preto veľmi rýchlo prijatá so zámerom adekvátneho a aktívneho prístupu.


Jedným z benefitov operačného programu URBACT je tvorba nadnárodných sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, realizovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť prečo ste sa rozhodli zapojiť do jednej z troch ponúkaných tematických sietí (siete pre akčné plánovanie, implementačné siete a transferové siete) operačného programu URBACT? V rámci vyhlásenej výzvy ste mali možnosť zapojiť sa do jednej z 23 transferových sieti URBACT. Čím Vás konkrétne oslovila transferová sieť „CIVICeState“ v ktorej momentálne participujete ?

Mesto Prešov sa zapojilo do siete URBACT Civic eState, a teda transferovej siete, ktorej úlohou bolo nájsť najvhodnejšie riešenie pre aplikovanie „urban commons“ v oblasti správy nevyužívaných nehnuteľností. Táto téma nás pôvodne oslovila najmä pre možnosť získať nové myšlienky, ako sa vysporiadať so stále pretrvávajúcim problémom nevyužitých budov a zanedbaných parkov a verejných priestranstiev. Počas nášho pôsobenia v tejto sieti nás ale prekvapil rozsah problematiky a na druhej strane sme boli radi, že naše mesto netrápia problémy ostatných miest, ako sú squatting, urbex alebo opustené kostoly. Aj keď tieto problémy v súčasnosti nemáme, riešenia, na ktorých sme pracovali, by mali naše mesto pripraviť aj na tieto možnosti.


Hlavným cieľom transferovej siete „CIVICeState“ je prenos a opätovné použitie príkladu dobrej praxe, ktorý už dosiahol výsledky v meste Neapol (Taliansko) a následná adaptácia do ďalších 6 európskych miest v oblasti kolektívneho užívania a kolektívnej správy mestskej nehnuteľnosti. Mohli by ste, prosím, pripomenúť našim čitateľom, ktorý si ešte doteraz neprečítali predchádzajúce interview, aký je hlavný cieľ mesta Prešov v rámci transferovej siete „CIVICeState“?

Tie ciele sú v podstate dva: úprava právnych pomerov k nevyužitým nehnuteľnostiam, ktoré sme spomínali vyššie, a hľadanie modelu participácie verejnosti na tvorbe a správe takýchto nehnuteľností. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mesto Prešov sa v minulosti venovalo v minimálnom rozsahu projektom založeným na aktívnej participácii komunít, čo bolo mestu Prešov v začiatočnej fáze realizácie projektu URBACT verejne a otvorene prezentované. Bolo obtiažne získať dôveru, tvoriť základy efektívnej spolupráce v záujme dosiahnutia cieľov projektu, nájsť správnu cestu a spôsob, ako po nej ísť. Možno aj to bol dôvod, prečo sme v tomto projekte pokračovali, aby sme získali šancu neopakovať chyby a postavili nové základy efektívnej spolupráce, založenej na overených spôsoboch participácie, ktoré boli „vyskúšané“ a fungujú v iných mestách Európy.


Epidemiologické opatrenia, nedostatok sociálneho kontaktu, prechod do digitálneho prostredia... je to už nejaký čas, čo nám pandémia ovplyvnila nielen náš osobný život ale aj ten pracovný. Mohli by ste nám priblížiť do akej miery prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu COVID-19 prijaté na území SR ovplyvnili Vaše existujúce plány v súvislosti s implementáciou projektu „CIVICeState“ v meste Prešov?

Pandémia nás zasiahla naozaj v tej nesprávnej chvíli. Mali sme pripravenú krásnu prezentáciu pre verejnosť priamo na mieste nášho pilotného projektu v Mestskej oáze v Prešove, prvýkrát bola zrušená z dôvodu nepriaznivého počasia, druhýkrát už „zaúradovala korona“ naplno. Rozhodli sme sa presunúť celú našu prácu do on-line priestoru, kde nám chýbal fyzický osobný kontakt, ktorý je najmä pri participatívnej otázke projektu mimoriadne dôležitý, a teda v tejto časti sme napredovali veľmi, veľmi pomaly. Čo sa týka prípravy v časti majetkovo-právnych a administratívnych postupov, v tejto oblasti sme plány dodržiavali a po uvoľnení opatrení sme sa mohli naplno sústrediť na dobehnutie zameškaného už len v jednej časti. Musím pripomenúť, že naša krajina a naše mesto bolo v tomto projekte v pozícii učiaceho sa člena, a teda žiadne konkrétne výsledky sa od nás v tejto fáze ani neočakávali, no spolupráca v skupine aj medzi partnermi projektu bola naozaj inšpiratívna a motivujúca.


V súčasnosti sa mesto Prešov a projektoví partneri transferovej siete „CIVICeState“ nachádzajú v druhej 24 mesačnej fáze, ktorá sa už blíži ku koncu. Mohli by ste pre našich čitateľov, prosím, zhodnotiť doterajšie pôsobenie mesta Prešov v transferovej sieti „CIVICeState“? Aké konkrétne kroky resp. aktivity sa Vám podarilo zrealizovať k dnešnému dňu? Akým výzvam ste čelili v rámci tejto fázy?

V aktuálnej fáze projektu URBACT Civic eState hodnotíme a trasferujeme ďalej naše skúsenosti s týmto projektom, aj keď práce, ktoré sme počas projektu začali, budú pokračovať ešte ďalej. Týka sa to najmä usporiadania a zjednodušenia prístupu verejnosti ku užívaniu nevyužitých verejných nehnuteľností, kde sme stále iba na začiatku legislatívneho a nastavovacieho procesu. Čo sa týka realizácie pilotného projektu v Mestskej oáze, máme pred sebou „výzvu“ čo sa týka financovania stavebných úprav a opráv objektu a svoje skúsenosti si zopakujeme pri vyhlásení otvorenej výzvy na zhotoviteľa navrhovaných úprav, kde sa bude môcť opäť zapojiť široká verejnosť s odbornými kompetenciami v danej oblasti.
                                                                                                                                                                                                                                                           


                                                                                                                                                                                                                                                           

Transferová sieť resp. projekt „CIVICeState“ realizovaný v meste Prešov by mal samospráve priniesť zlepšenie legislatívnych procesov správy nehnuteľností a zjednodušenie užívania nehnuteľností osobami a organizáciami vykonávajúcich verejno-prospešné činnosti. Aké sú skúsenosti partnerských miest v oblasti legislatívnych procesov správy nehnuteľností? V čom sa tieto procesy líšia od tých našich slovenských?

Ak by sme sa mali baviť o vzájomných odlišnostiach v rámci našich partnerov, táto debata by bola nesmierne dlhá, veď aj partnerské stretnutia trvali niekoľko desiatok dní. Tieto odlišnosti vychádzajú najmä z historického, spoločenského a politického aspektu tej ktorej krajiny a spoločnosti v nej, či už otvorenejšieho, alebo menej prístupného legislatívneho systému, od vľúdnosti verejnej mienky, špecifík daných problémov a ich zdrojov (my na Slovensku prakticky squatterov alebo priaznivcov urbexu nemáme). Špecifikom našej úpravy je jej mimoriadne striktná úprava, vychádzajúca z postkomunistického systému a poznačená mnohými kriminálnymi skúsenosťami z minulosti, a zdĺhavý a komplikovaný systém prístupu k nehnuteľnostiam vo vlastníctve verejných subjektov (štát alebo samosprávy). Toto sme ale nevnímali ako prekážku, ale ako základ, na ktorom sme museli postaviť naše možnosti úprav, pričom v mnohom sme brali inšpiráciu od našich partnerských miest.


Tímová práca predstavuje jeden z kľúčových faktorov úspechu a úspešnej implementácie projektu.
Akým spôsobom bola do projektu zapojená verejnosť? O akých členov sa rozšírila miestna skupina URBACT oproti pôvodnému stavu?A akým spôsobom ste spolupracovali s miestnymi zainteresovanými subjektmi a URBACT – slovenským kontaktným miestom?

Participácia verejnosti bola v tomto projekte jedným z kľúčových cieľov, ktorý sme sa snažili naplniť. Ako sme spomenuli vyššie, bola a stále aj je to tá ťažšia časť na tomto projekte. Záujem verejnosti o takýto spôsob spolupráce (aj vďaka pandémii) nie je veľký, ale o to väčším prekvapením bola účasť verejnosti na našej pilotnej výzve, ktorá sa týkala predloženia návrhov na nový vizuál Mestskej oázy v Prešove, a to nie len v počte, ale aj v kvalite predložených návrhov od „laickej“ časti verejnosti. Odborná komisia mala naozaj veľký problém vybrať najlepší návrh. To sme s prekvapením prijali aj v našej miestnej skupine ULG, ktorá sa počas pandémie viac špecializovala na svoje činnosti v rámci administratívnej a právnej prípravy a komunikácia s verejnosťou sa rozbieha súčasne s uvoľňovaním opatrení. V rámci zvýšenia povedomia verejnosti o projekte nám počas pandémie pomohla aj spolupráca s organizátormi minuloročného festivalu architektúry a dizajnu FEAD a skupinou pri kandidatúre Prešova na Európske hlavné mesto kultúry, odkiaľ sme angažovali aj niektorých nových aktívnych členov ULG. Oporou v hektických časoch neistoty, čo s projektom ďalej, nám boli aj zástupcovia Národného kontaktného miesta v Bratislave z Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorí nás ubezpečovali, že či tento projekt, tak aj celú pandémiu spoločne zvládneme.


Väčšina európskych miest čelí podobným výzvam. Na jednej strane mestá neustále generujú nové riešenia, no na druhej strane ich zdieľanie a šírenie je problematické/zaužívané . Dôležitým míľnikom operačného programu URBACT je fáza zdieľania #TimeToShare, v rámci ktorej sa zapojené mestá delia o svoje kľúčové skúsenosti a dosiahnuté výsledky. Akým spôsobom plánujete v rámci tejto fázy propagovať dosiahnuté výsledky mesta Prešov na miestnej a národnej úrovni?

Mesto Prešov a niektorí členovia ULG máme v pláne sa aktívne zapájať do najbližších podujatí v rámci siete URBACT a pridružených aktivít, doterajšie výsledky našej práce budeme prezentovať na URBIS Smart City Fair a príslušnej konferencii, taktiež by sme radi aspoň chvíľku zdieľali naše skúsenosti z projektov v rámci URBACT City Festivalu v júni tohto roka, bohužiaľ opäť iba on-line bez osobného kontaktu, čo nám je nesmierne ľúto. Náš projekt ešte zďaleka nekončí, aj keď projektové obdobie áno, a čaká nás ešte mnoho práce, pri ktorej nám spoločné konzultácie s partnermi budú určite chýbať.


Plánujete sa zúčastniť najväčšieho digitálneho podujatia #URBACT City Festival 2021 určeného na objavovanie, zdieľanie a osvojenie výsledkov, ktoré boli dosiahnuté 23 transferovými sieťami operačného programu URBACT?

Ako sme uviedli vyššie: Určite áno.


V rámci fázy zdieľania #TimeToShare budú národné kontaktné body pre OP URBACT v Slovenskej a Českej republike spoločne organizovať medzinárodné podujatie pre mestá, ktoré boli zapojené do transferových sietí URBACT. Zúčastnili ste sa niekedy v minulosti takýchto podujatí? Aké máte očakávania od tohto podujatia?

Niektorí členovia našej ULG nám odtiaľ priniesli mnoho zážitkov, nových poznatkov a motivácie, tak snáď sa v blízkej dobe ešte niečo podarí zorganizovať, ak to situácia s protipandemickými opatreniami dovolí. Pre nás je každý príklad dobrej praxe inšpiráciou a posúva nás vpred.


Mohli by ste nám, prosím, priblížiť akú pridanú hodnotu mal projekt „CIVICeState“ pre Mesto Prešov a čím sa tento projekt líši od iných projektov?

Na konci našej účasti na tomto projekte môžeme s určitosťou povedať, že naše očakávania pri vstupe do spolupráce na URBACTe boli podstatne odlišné a výsledky našej práce sú omnoho lepšie, ako sme čakali. Je pravda, že vonkoncom nie sme na konci nášho projektu a čaká nás ešte veľa práce, aby sme projekt dotiahli do želaného konca, najmä čo sa týka časti smerujúcej ku komunikácii s verejnosťou. Je to pre nás nesmierna škola a získané poznatky, skúsenosti a zručnosti sú to, čo sme pôvodne vôbec neočakávali.


Predpokladáte, že projekt „CIVICeState“ realizovaný v rámci operačného programu URBACT bude mať v Meste Prešov pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity?

V dnešnej dobe je ťažké niečo záväzne predpokladať, ale dosiahnuté výstupy sú pre nás výraznou inšpiráciou zapájať sa do obdobných aktivít, založených na vymieňaní príkladov dobrej praxe. Reálne skúsenosti partnerov nám pomáhajú eliminovať prípadné problémy a posúvať sa k stanoveným cieľom rýchlejšie a efektívnejšie.


Ak by sa v budúcnosti naskytla príležitosť opätovného zapojenia sa do operačného programu URBACT, využili by ste túto príležitosť?

Určite áno, bola to príjemná a obohacujúca skúsenosť. Výhodou tohto projektu je, že pri ňom nie je čo stratiť, ale len získať, ako hovoria moderní motivátori – „win-win“ projekt.
                                                                                           

Čo by ste odkázali resp. aké rady a typy by ste ponúkli slovenským mestám, ktoré majú záujem zapojiť sa do operačného programu URBACT?

Poďte do toho! Čo neviete - to sa naučíte, čo viete - odovzdajte ďalej! Čas investovaný do tohto projektu sa mnohonásobne vráti v ušetrenom čase, ktorý by ste venovali pokusom a omylom, alebo iba rozmýšľaniu nad tým, čo a ako spraviť. Tento projekt ponúka overené nápady a taktiež odporúčania, čo nerobiť, a tieto skúsenosti sú oveľa cennejšie ako nerobiť nič. Nájdite si svoj správny balík, s ktorým máte najväčšiu „peripetiu“ u vás a naberte odhodlanie zapojiť sa, učiť sa a získavať skúsenosti bez potreby hanby alebo ostichu.


    

Je čas zdieľať ! Pre podrobnejšie informácie o mestách zapojených do transferových sieti URBACT klikajte TU!