You are here

Interview s projektovým manažérom Petrom Formelom o zapojení mesta Prešov do projektu CIVICeState

Edited on

30 October 2020
Read time: 6 minutes

Hlavným cieľom transferovej siete CIVICeState je prenos a opätovné použitie príkladu dobrej praxe, ktorý už dosiahol výsledky v meste Neapol a následná adaptácia do prostredia miest, ktoré sa zapojili do siete. Výsledkom transferovej siete CIVICeState je zaručiť kolektívne užívanie, ako aj kolektívnu správu mestských zariadení. Tento prístup správy verejných vecí zabezpečí spravodlivý a otvorenejší prístup, participatívne rozhodovanie, udržateľnosť a zachovanie v prospech budúcich generácií. V tejto súvislosti sa transferová sieť CIVICeState venuje aj verejnému priestoru "mestská oáza" v meste Prešov.

Európska únia pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je umožniť európskym mestám efektívne spolupracovať, vymieňať si skúsenosti a osvedčené postupy medzi mestami naprieč celu Európou. Ako ste sa dozvedeli o tomto operačnom programe?

Možnosť zapojiť sa do projektu URBACT bola prezentovaná rôznymi spôsobmi, prostredníctvom URBACT – Slovenského kontaktného miesta, ale ponuka bola prezentovaná aj v rámci členstva mesta Prešov v jednej z komisií fungujúcich na Ministerstve dopravy a výstavby SR, na ktorú sme po kratšej dobe reflektovali a vnímali ako jednu z foriem našej integrácie v rámci celoeurópskej urbanistickej spolupráce. Aj keď vieme, že v minulosti v rámci Slovenska jedno z miest odstúpilo od projektu, my sme stále vnímali pozitívny prínos operačného programu URBACT pre naše mesto.
                                                                                                                                                                                                                                                            

Tvorba nadnárodných sietí je nosnou aktivitou operačného programu URBACT, prostredníctvom ktorej európske mestá hľadajú spoločné udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť, akým spôsobom ste sa do jedného z typu sieti zapojili? O aký typ nadnárodnej siete ide? A aké ďalšie európske mesta sú v sieti zapojené?

Mesto Prešov spolupracuje na viacerých nadnárodných medzištátnych projektoch a nadväzuje medzinárodné spolupráce s partnerskými mestami, z ktorých vychádzajú úspešné riešenia alebo projekty prospešné pre všetkých zainteresovaných partnerov. V projekte URBACT CIVICeState sa snažíme o aktivizáciu komunitných subjektov v rámci participatívnych aktivít smerujúcich k využitiu opustených alebo nevyužitých nehnuteľností, pracujeme so skúsenosťami a dobrými príkladmi z praxe našich partnerských miest, ktorými sú Neapol, Barcelona, Gdaňsk, Amsterdam, Gent a rumunské Iaši.
                                                                                                                                                                                                                                                           

Akým výzvam čelilo Mesto Prešov ešte pred vstupom do transferovej siete „CIVICeState“? Aký je cieľ spomínaného partnerstva? Aký je Váš hlavný cieľ v rámci projektu? Prečo ste sa rozhodli riešiť spomínané výzvy prostredníctvom operačného programu URBACT?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mesto Prešov sa v minulosti venovalo v minimálnom rozsahu projektom založeným na aktívnej participácii komunít, čo bolo mestu Prešov v začiatočnej fáze realizácie projektu URBACT verejne a otvorene prezentované. Bolo obtiažne získať dôveru, tvoriť základy efektívnej spolupráce v záujme dosiahnutia cieľov projektu, nájsť správnu cestu a spôsob, ako po nej ísť. Možno aj to bol dôvod, prečo sme v tomto projekte pokračovali, aby sme získali šancu neopakovať chyby a postavili nové základy efektívnej spolupráce, založenej na overených spôsoboch participácie, ktoré boli „vyskúšané“ a fungujú v iných mestách Európy.
                                                                                                                                                                                                                                                          

Hlavným mechanizmom operačného programu URBACT je uplatňovanie dvojfázového prístupu, ktorý sa využíva predovšetkým na skvalitnenie stanovených cieľov a na formovanie konečného partnerstva. Čo sa Vám podarilo zrealizovať počas prvej 6 mesačnej fázy projektu?

Ako sme už uviedli, prvý veľký otáznik, ktorý sa nám podarilo aj vďaka partnerom vyriešiť, bolo nastavenie cieľov, ktoré závisia od konkrétnych podmienok v jednotlivých partnerských mestách, a prispôsobiť ich našim  možnostiam, ktoré sú v súlade s platnou legislatívou SR a administratívnymi  postupmi na úrovni územnej samosprávy mesta Prešov. Veľkým prínosom bola a je spolupráca s Prešovskou univerzitou, s ktorou sme podpísali v prvej fáze Memorandum o spolupráci na tomto projekte.
                                                                                                                                                                                                                                                          

Ako prebieha spolupráca s ostatnými európskymi mestami? Ako by ste zhodnotili doterajšiu spoluprácu s „Lead Partnerom“ a „Lead Expertom“? Čo Vás zaujalo na nadnárodných stretnutiach transferovej siete „CIVICeState“? Ktorý príklad dobrej praxe z partnerských miest sa Vám zdal inšpiratívny? Akým spôsobom by ste chceli tieto získane poznatky využiť, aplikovať a preniesť ich do svojho prostredia?

Zástupcovia našich partnerských miest nás ako „učiaceho sa“ člena prijali nesmierne prívetivo a ústretovo, vo veľmi krátkom čase sme si vzájomne pomohli s identifikáciou mnohých podstatných faktorov pre riešenie lokálnych otázok v tom-ktorom meste, pričom sa stretávali mestá rôznej veľkosti s rôznymi podmienkami a odlišnou právnou úrovňou kompetencií, ktoré môžu v rámci prípravy projektu využívať. Mali sme nesmierne šťastie, že našimi Lead partnermi a expertmi boli tak zanietení Neapolčania, plní entuziazmu, ochotní odovzdať skúsenosti a pomôcť pri hľadaní riešení bez ohľadu, či ste malý Prešov, alebo obrovská Barcelona. Úroveň participácie niektorých miest je na tak vysokej úrovni, že bolo množstvo momentov, ktoré boli pre nás inšpiratívne. Pri hodnotení možných cieľov a rizík mestu Prešov pomáhala spolupracujúca Prešovská univerzita, ale po zvyšovaní informovanosti o účasti v tomto projekte sa do našej ULG skupiny zapájali aj iné komunity.
                                                                                                                                                                                                                                                          

Zásadným prvkom operačného programu je ULG – miesta skupina URBACT, ktorá združuje všetky zainteresované subjekty. Mohli by ste čitateľom ozrejmiť ako ste mali zostavenú miestnu skupinu URBACT? Akým spôsobom ste spolupracovali? A akým spôsobom ste motivovali partnerov k účasti?

Vzhľadom na skôr spomenuté, bola tvorba ULG miestnej skupiny URBACT asi najťažšia úloha, keďže počiatočná vzájomná nedôvera nedovolila vybudovať silné pracovné jadro už od začiatku projektu. Po pristúpení Prešovskej univerzity k projektu sme získali aj čiastočnú dôveru niektorých nových členov a vytvorilo sa základné päťčlenné riadiace jadro. Do toho všetkého prišla aktuálna pandemická situácia a tvorba rozšírenia členskej základne sa opäť zabrzdila. Vyriešili sme to prípravou súťaže v rámci miestneho festivalu architektúry a dizajnu FEAD, kde sme ako formu otvorenej výzvy propagovali návrhovú súťaž kreativity na realizáciu aktivít v našom vytipovanom priestore – bývalej Mestskej oázy. Už počas prípravy tejto súťaže aj napriek krízovému stavu sa naša skupina rozšírila o ďalších nových členov.
                                                                                                                                                                                                                                                          

V súčasnosti sa Mesto Prešov a projektoví partneri transferovej siete „CIVICeState“ nachádzajú v druhej fáze, ktorý trvá 24 mesiacov. Aké konkrétne kroky resp. aktivity plánujete realizovať v rámci druhej fázy projektu? Čo sa Vám podarilo k dnešnému dňu zrealizovať?

Doposiaľ to bolo viac-menej o plánovaní, riešení a prispôsobovaní procesov. V súčasnosti začína skutočná práca na spolupráci s komunitami formou aktívnej participácie občanov mesta, keďže ideme do fázy realizácie prvých pilotných aktivít na základe našich príprav z prvej fázy.
                                                                                                                                                                                                                                                          

Aké konkrétne výsledky očakávate vďaka participácii v transferovej sieti „CIVICeState“ na miestnej a nadnárodnej úrovni?

Očakávania sa počas aktuálnej situácie so šírením nákazy COVID-19 podstatne oklieštili, ale nemôžeme si dovoliť prestať pracovať a zahodiť aj doposiaľ dosiahnuté čiastočne úspechy, ktoré znamenajú veľký pokrok v riešení spoločnej problematiky projektu. V prvom rade je to spustenie projektu, zameraného na hľadanie optimálneho a udržateľného využitia vybraného opusteného územia v užšom centre mesta Prešov. Sekundárne budeme pracovať na príprave a nastavení všetkých procesov tak, aby ich bolo možné v rámci projektu nielen overiť, ale následne aj aplikovať pri iných projektoch v budúcnosti.
                                                                                                                                                                                                                                                          

Predpokladáte, že projekt bude mať pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity? Akým spôsobom by ste chceli ďalej využiť nadobudnuté poznatky po ukončení projektu? Máte úž konkrétny nápad pre implementáciu MAP – Miestneho akčného plánu?

Úlohou projektu je vybudovať administratívnu schému, teda proces, ktorý sa bude v podobných prípadoch uplatňovať v budúcnosti, a otestovať túto schému v aspoň jednom pilotnom projekte. Pevne veríme, že aj napriek výrazne limitujúcim postupom v rámci územnej samosprávy bude model, ktorý tvoríme, funkčný a v prípade potreby sa časom pretransformuje priamo do riadiacej legislatívy mesta.

Bližšie informácie o transferovej sieti CIVICeState nájdete na: https://urbact.eu/civic-estate