Infónap a Jó gyakorlat felhívás kapcsán
Edited on
09 October 2017Az év végi hajrában, 2016. december 16-án a Lechner Tudásközpont mint URBACT Tájékoztatási Pont megtartotta az URBACT Jó gyakorlat felhíváshoz kapcsolódó infónapot. A felhívás részletes ismertetése és a már futó hazai projektek bemutatása után a résztvevők alapos betekintést kaptak az integrált városfejlesztés európai trendjeibe, aktuális szakmai diskurzusaiba is.
Az információs nap első részét a felhívás részleteinek szenteltük. Az URBACT Tájékoztatási Pont részéről Majorné Vén Mariann ismertette a Jó gyakorlat felhívással kapcsolatos tudnivalókat. Mindezek a felhívással kapcsolatos cikkünkből is megismerhetők, a programtitkárság által készített szórólap pedig szemléletesen is bemutatja a legfontosabb tudnivalókat.
Az infónap második egységét az URBACT III program hazai városainak bemutatkozása tette ki. A jelenleg a programban részt vevő 9 magyar város 10 projektet visz. Az egyes projektek bemutatatására rendelkezésre álló egy-egy kép és mindössze két perc éppen elég volt ahhoz, hogy a hallgatóság betekintést kapjon a futó projektek céljaiba, hátterébe. Az egyes projektek képviselői által felvillantott fejlesztési célok és célterületek egyszerre változatosak, de bizonyos átfogó témák rendszeres felbukkanását is megfigyelhettük.
A résztvevő magyar városokat bemutató slideshow után három hazai projektet képviselő szakértő tartott részletes beszámolót; egyenlőre még nem az elvégzett munkáról, hanem a projektek hátteréről, a célokhoz kapcsolódó európai törekvésekről, illetve a partnervárosokban már megismert jó gyakorlatokról.
A miskolci Smart Impact projektet Nagy István mutatta be. Az előadás alcíme – Okos város technológiák nélkül? – eleve megadta az irányt: a projekt olyan szoft, vagyis nem eszközigényes megoldásokat keres, amelyek a város „smart” átalakítását és működtetését segítik. Ezek közé tartoznak azok a feltételek is, amelyek szükségesek az okos technológiák okos működtetéséhez. Az előadás kivetített anyaga sok információt tartalmaz a tervezett munkáról.
A Nagykanizsa részvételével megvalósuló CHANGE! projektet Szigeti-Böröcz Ferenc, a projekt külső szakértője ismertette. Előadása jóval túlmutatott a projekt keretein, betekintést adva az Európa szerte megváltozó kihívásokra adott válaszok felismeréseibe, paradigmáiba, gyakorlataiba. Ide tartozik a közszolgáltatások újszerű megközelítése: elmozdulás a szolgáltatástól az együtt-csinálás és a képessé tétel felé, a szükségletek szem előtt tartása mellett pedig a belső erőforrások, a lehetőségek kihasználása. Mivel a problémák mértéke sok esetben inkább növekszik, miközben a források elapadóban vannak még Nyugat- és Észak-Európában is, fontos törekvés a szolgáltatások egy részének közösségivé tétele, vagyis a helyi lakosok, civilek, önkéntesek bevonása, az önszerveződések erősítése.
A TechTown - Digitális készségek, versenyképes munkahelyek elnevezésű projekt hazai partnere Nyíregyháza. Bartók Dávid bemutatta a projekt céljait, a partnervárosok jelenleg létező gyakorlatait. A projekt érdekessége, hogy a digitális fejlesztések kérdése is jócskán túlmutat önmagán: nem csak egy gazdasági ágazat hangsúlyának erősödéséről van szó, hanem az átalakuló életformát kísérő, de egyben az átalakulás motorjaként is szolgáló változásról. Egy beszédes példával élve: gyermekeink nagy valószínűséggel olyan munkakörökben fognak dolgozni, amelyek ma még nem is léteznek.
Az infónapot Szemerey Samu előadása zárta, aki a hazai okos város stratégiák kapcsán gyakorlatilag átfogó képet vázolt fel az Európában zajló legfontosabb tendenciákról, rávilágítva arra is, hogy a hazai törekvések ezekbe hogyan illeszkednek. Az „okos város” fogalom alá tartozik mindenekelőtt az infokommunikációs technikák alkalmazásának, a városi szolgáltatások hatékonyabbá tételének és a helyi szereplők bevonásának jól arányított kombinációja. A kulcsszó ugyanakkor az integritás, vagyis az a tény, hogy minden mindennel összefügg, és ebből a képletből nem hagyható ki sem az európai városok státuszának, anyagi helyzetének változása, sem a megváltozó életforma, sem a gazdaság folyamatos átalakulása. A fókuszban nagyon gyakran a közösség áll, az aktív és „okos” városlakók interakciói, egyéni szinten pedig az a „felhasználói élmény”, amelyet a város kínálni tud. A magyarországi helyzetkép kapcsán ismertette a Lechner Tudásközpont hazai települések okos fejlesztéseit támogató munkáját, így a fejlesztési modell megalkotását, a monitoring rendszert és a több, mint 300 gyakorlatot bemutató példatárat.
Submitted by Mariann Ven on