You are here

Eesti omavalitsused olid 2019. aastal URBACTi taotlusvoorus üliedukad

Edited on

20 December 2019
Read time: 1 minute

Euroopa Liidu URBACT programmis said 2019. aastal positiivse rahastusotsuse rekordarv Eesti linnu, valdu ja arenduskeskusi. Kevadise konkursi järel alustas septembris 2019 8 Eesti linna, valda või arenduskeskust tegevust 10-s loodud URBACTi tegevuse planeerimise võrgustikprojektis (Action Planning Networks). Üle Euroopa alustas tööd 23 uut võrgustikku, seega on Eesti partner osalemas peaaegu pooltes neist.

See on ka võrdluses teiste riikidega väga hea saavutus, eriti arvestades asjaolu, et seni oli Eestis vaid kaks URBACTi programmis osalenud linna (Tallinn ja Tartu). Uued lisandunud partnerid Eestist on Tartu vald, Tartumaa Arendusselts, Võru linn, Võru Arenduskeskus, Valga vald ja Pärnu linn.

Teemade ring, millega Eesti partnerid URBACTi võrgustikprojektides tegelevad on väga lai: kultuurilise osalemise ebavõrdsus, osalusdemokraatia suurendamine digivahenditega, linnaturundus, linna majandusarengu strateegia, säästliku regionaalse toiduvõrgustiku loomine, linnaplaneerimise ja tervise seosed, linna avaliku ruumi arendamine, süsinikuheite vähendamise meetmed linnas, sotsiaalteenuste kaasaegne disain.

EL URBACT programmil ei ole temaatilisi piiranguid. Üle-Euroopalise linnade- või valdadevõrgustiku võib luua kõigil teemadel, millega kohalik omavalitsus kokku puutub. URBACT rahastab nö pehmeid arendustegevusi – õppimist teistelt omavalitsustelt üle Euroopa. 2019. aastal alustatud võrgustike raames kujundab iga linn või vald koos kohaliku kogukonnaga 2022. aasta kevadeks kohaliku tegevuskava teemal, mille ümber rahvusvaheline võrgustikprojekt loodi. Kahe ja poole aasta jooksul saab kasutada välispartnerite nõu, käia õppevisiitidel, toetuda selle valdkonna tunnustatud rahvusvahelistele ekspertidele, aga korraldada ka kohalikul tasandil kaasavaid arutelusid.

Eesti partnerid URBACTi Action Planning Network projektides 2019–2022:

Akronüüm

Partner Eestis

Võrgustiku teema

ACCESS

Tallinna linn

Kaheksa partnerlinna väljakutse seisneb kultuurilise ebavõrdsuse vähendamises läbi elanike aruteludesse kaasamise.  

ACTIVE CITIZENS

Tartu vald

Tasakaalu leidmine esindusdemokraatia ja osalusdemokraatia vahel läbi uute digitaalsete vahendite kasutamise.

FIND YOUR GREATNESS

Võru linn

Linnade arengu edendamine ja potentsiaali leidmine, ühendades strateegilise turunduse lähenemisviisi uuenduslike nutika linna tööriistadega.

FOOD CORRIDORS

Tartumaa Arendusselts

Maa ja linna vahelise toiduvahetuse süsteemi loomine, et edendada majanduslikku, sotsiaalset ja keskkonnaalast jätkusuutlikku tootmis- ja tarbimiskeskkonda.

Health&Greenspace

Tartu Linnavalitsus

Kiire linnastumise ja linnade tihenemisega seotud mitmesuguste terviseriskide vähendamine läbi rohelise taristu loomise.

HEALTHY CITIES

Pärnu linn

Tervise ja linnakeskkonna seostamine. Soovitakse välja töötada poliitika, mis keskendub linna elanikkonna tervisliku seisundi parandamisele.

iPlace

Pärnu linn

Linna majandusarengu strateegia koostamine, et soodustada innovatsiooni. Kohaliku majanduse tugevate külgede mõistmise süvendamine ja strateegiliste meetodite väljatöötamine piirkonna majanduse elavdamiseks.

SIBdev

Võrumaa Arenduskeskus

Sotsiaalteenuste osutamisel esineva ametkondade killustatuse ja sellega kaasneva asjaajamise keerukuse vähendamine.    

Space4People

Valga vald

Linnade avalike ruumide kvantiteeti ja kvaliteeti parandamine läbi ruumi lisamise jalakäijatele mõeldud kohtadele, ühistranspordi sõlmpunktide arvu suurendamise ning parkimise vähendamise strateegiate.

ZERO CARBON CITIES

Tartu linn

Teadusepõhine süsiniku vähendamine, poliitikate ja tegevuskavade kehtestamine, et lihtsustada Pariisi kokkuleppe ja ELi süsiniku neutraalsuse strateegilise visiooni edukat rakendamist 2050. aastaks.