You are here

Eesti oma URBACT – haridusteemaline pilootprojekt ootab omavalitsusi osalema

Edited on

16 April 2021
Read time: 2 minutes

Peatselt algab kandideerimine URBACT programmi pilootprojekti, mis keskendub koostöisele haridusmudelile. Projekti „Koostöine ja innovaatiline haridus Eesti omavalitsustes“ käigus luuakse Eesti kohalikest omavalitsustest kogemuste ja lahenduste jagamise võrgustik. Projekti juhtpartner on seekord Tallinna linn, mis ise on osalenud kolmes järjestikkuses üleeuroopalises hariduse valdkonna võrgustikus ning toob juhtpartnerina URBACTi metoodika kaasa ka loodavasse võrgustikku. Ootame Tallinnale lisaks 5-6 kohalikku omavalitsust, mis varem ei ole  EL URBACT programmi projektides osalenud. Liituvatele KOVidele on see ka hea võimalus valmistuda uue avaneva URBACT IV taotlusvoorudeks. 

Mis on URBACT?

URBACT on Euroopa Liidu territoriaalse koostöö programm, mille eesmärk on toetada säästvat integreeritud kohalikku arengut Euroopa linnades, valdades ja linnapiirkondades. Programm pakub rahalist toetust teadmiste ja kogemuste vahetamise ning võrgustike loomise kaudu, mis võimaldavad läbi mõelda, kuidas ühes kohas järeleproovitud väärtuslikke kogemusi saaks rakendada mujal.

Senine Eesti kogemus näitab, et programmist saavad edukalt osa võtta nii suured kui ka väiksed kohalikud omavalitsused, teatud juhtudel ka omavalitsusliidud. Omavalitsuste rahvaarvule piiranguid ei ole.

Mis on pilootprojekt „Koostöine ja innovaatiline haridus Eesti linnades“?

Perioodil 2018-2021 osales Tallinn haridusuuendusi loovate linnade koostöövõrgustikus URBACT III OnBoard, kuhu kuulus kuus linna üle Euroopa ning mille eesmärk oli linnades ja valdades kohaliku tasandi koostöömudelite väljaarendamine. Projekti käigus algatati Tallinnas aktiivne võrgustik õpilaste ettevõtlikkuse suurendamiseks, kuhu kaasati nii koolid, lasteaiad ja noortekeskused kui ka ettevõtjad ja MTÜd. Tallinna kogemustest saab täpsemalt lugeda ja vaadata kokkuvõtvat videot Tallinna kodulehel.

URBACTi võrgustikud toimivad põhimõttel, et partnerid jagavad oma häid ja töötavaid lahendusi ning teised võrgustiku osapooled kohandavad seda vastavalt oma võimekusele ja vajadusele. Töö käigus kohtutakse korduvalt, et vahetada kogemusi ning üksteiselt õppida. Samuti on võrgustikku töösse kaasatud välised eksperdid, kes tutvustavad erinevaid metoodilisi vahendeid tõhusamaks haridustööks.

Kui enamasti on URBACTi projektid ja võrgustikud üleeuroopalised, siis kõnesolev pilootprojekt on eestikeskne ja eestikeelne ning kaasa löövad ainult Eesti omavalitsused. Varasematest URBACTi programmi kogemustepagasist lähtudes, on juhtpartneri ja metoodilise suunaja roll seekord Tallinna linnal Liituvate KOVste jaoks on projektijuhtimise ja administratiivsete asjaajamiste partner Tartu Ülikoolis Rände- ja linnauuringute keskuses asuv URBACT Eesti kontaktpunkt.

Projekt kestab 2021. aasta juunist 2022. aasta detsembrini ehk 18 kuud. Selle aja jooksul toimuvad mitmed üritused ja kokkusaamised – ideaalsel juhul kohtutakse füüsiliselt, kuid kohandame kokkusaamise vorme vastavalt piirangutele. Projekti avaüritus toimub juba selle aasta juunis.

Kuidas projektis osaleda?

Projekti tutvustamiseks toimub 16. aprillil kell 14-15 infotund Zoomi vahendusel. 

Projekti puudutav info on kirjas ToR-is (Terms of References)

Projekti kandideerimiseks tuleb läbida järgnevad sammud:

  1. anke oma huvist osaleda teada URBACT kontaktpunktile (madli-johanna.maidla@ut.ee)
  2. täitke kandideerimisvorm (tähtaeg 30. aprill): https://forms.office.com/r/wiqzqcKDQ4
  3. saatke kontaktpunktile allkirjastatud (skaneeritult, mitte digiallkirjastatult) letter of commitment (tähtaeg 30. aprill)

 

Täpsem info: URBACT kontaktpunkt, Kadri Leetmaa (kadri.leetmaa@ut.ee, 5569 4019).