You are here

Do druhé fáze první výzvy OP URBACT III pokračuje sedm projektů s českými partnery

Edited on

01 December 2016
Read time: 3 minutes

Dne 3. 5. 2016 bylo ze sítí měst schválených v první výzvě Monitorovacím výborem programu vybráno 20 sítí měst, které budou pokračovat do druhé realizační fáze. Mezi schválenými projekty se rovněž nachází sedm projektů, do kterých jsou zapojena česká města. Konkrétně se jedná o následující projekty se zapojením příslušných měst - REFILL (Ostrava), Procure (Praha 9), CityCentreDoctor (Valašské Meziříčí), VITAL CITIES (Ústí nad Labem), RetaiLink (Liberec), Sub>Urban sub>urban (Brno) a In Focus (Ostrava).

REFILL

Projekt má za cíl zkvalitnit a rozšířit městskou praxi přechodného využívání prázdných budov a pozemků a rozšířit dosavadní zkušenosti prozkoumáním možností, které by šly nad rámec dočasnosti. Cílem sítě je realizovat výměnu a vyhodnocení místních podpůrných nástrojů, zajistit dlouhotrvajících účinky dočasného využívání prostor/pozemků a vybudovat flexibilnější a více spolupracující veřejnou správu.

Procure

Místní ekonomiky jsou klíčem k místnímu hospodářskému blahobytu. Přestože místní ekonomiky opětovně nabývají na výkonnosti, stále čelí významným výzvám. Veřejné instituce jsou odpovědné za značný objem výdajů na zboží a služby v jejich lokalitě. Vytváření dobrého místního hospodářství prostřednictvím veřejných zakázek ukáže, jak využít kupní sílu těchto institucí k dosažení hospodářských, sociálních a environmentálních výhod pro podniky a lidi, což bude mít pozitivní dopad na město a jeho místní ekonomiku.

CityCentreDoctor

Projekt je zaměřen na inovativní řešení v centrech menších měst za účelem zachování místních zvyklostí, přilákání podnikatelů a vytvoření nových pracovních míst. Centra menších měst jsou prostorem pro zaměstnání, návštěvu a život. Lidé zde tráví svůj volný čas, a vytvářejí si tak spojení s daným místem. V dřívějších dobách byla populace závislá na centru města, které bylo místem sociálních, kulturních a obchodních aktivit. Dnes, vzhledem k růstu propojenosti a mobility populace, se musí městská centra vypořádat s mnohými výzvami, aby mohla přežít a prosperovat. Tento trend je více patrný u menších měst, jejichž centra v posledních desetiletích výrazně upadala. Obce hrají významnou roli při podpoře oživení spádových měst. V této souvislosti je tak potřeba zajistit prostory, které jsou v městském centru k dispozici pro nové formy maloobchodu, zaměstnání (např. pro začínající podnikatele) a kultury, dále je potřeba pečovat o prostředí, které vede k vytváření eko systémů, místně vedených iniciativ a ke konání společenských akcích. Širším rámcem projektu je snaha podpořit kreativnější a místně vedené iniciativy, které stimulují změny a inovace v centrech měst umístěných v blízkosti měst větších.

VITAL CITIES

Projekt spadá pod tematický cíl 9 OP URBACT III – podpora sociálního začleňování a boj proti chudobě. Cílem projektu je boj proti sociální exkluzi využitím veřejných prostranství v deprivovaných obytných zónách pro sportovní účely za pomoci inovativní komunity, městských sportovních akcí, nového sportovního vybavení a kvalitnější organizace poskytovaných služeb. Projekt je založen na novém přístupu. Místo toho, aby byli neaktivní obyvatelé přiváděni do sportovních zařízení, je důležité, aby se veřejná prostranství proměnila v nízkoprahová sportovní zařízení, která vyzývají všechny občany k aktivitě. Dispozice ulic, využití půdy, umístění rekreačního vybavení, parky a veřejné budovy, dopravní systém, to vše může povzbudit či odradit od fyzické aktivity. Příležitosti k fyzické aktivitě by měly být utvářeny blízko místa, kde lidé žijí. Cílem také je vytvářet čistší, bezpečnější, ekologičtější a přívětivější místní prostředí. Za tímto účelem je zapotřebí, aby byla města vybavena novými inovativními nástroji, které by byly používány v urbanistickém plánování, zajistily by dostatek prostoru pro rekreační a sportovní aktivity a využívaly by potenciálu sociálních, zdravotních a ekonomických výhod.

RetaiLink

Projekt si klade za cíl podpořit znovuoživení maloobchodní činnosti ve středně velkých městech, která představuje hybnou sílu ekonomiky, a to prostřednictvím rozvoje inovativních maloobchodních strategií. V důsledku sociálních a technologických změn vznikají nová očekávání zákazníků. V dnešní době je chování spotřebitelů většinou řízeno cenou. Aby maloobchod zůstal konkurenceschopný, je zapotřebí, aby byl nejen nákladově efektivní, ale rovněž poskytoval kvalitní zákaznický servis a nákupní zkušenost, která reaguje na očekávání spotřebitelů. V rámci inovativních přístupů k nakupování musí maloobchodníci rovněž poskytovat internetové a mobilní obchodování, a díky promyšlenému využívání internetu, sociálních médií a nových platebních metod tak přilákat a udržet širší okruh spotřebitelů.

Sub>Urban sub>urban

Cílem projektu je boj proti živelnému rozrůstání měst komplexní přeměnou jejich periferie na atraktivnější a kvalitnější prostor pro stávající a budoucí obyvatele. Téma příměstských oblastí spojuje města a regiony, které chtějí dosáhnout zvýšení kvality života prostřednictvím pomalého a pečlivého zvyšování hustoty zalidnění poválečných městských oblastí na okraji historických center namísto rozšiřování území měst. Výstupem projektu bude strategie založená na nových postupech, nástrojích a partnerství. V projektu bylo definováno 5 podtémat – změny vedoucí k intenzivnějšímu využívání prostor/území, změny vedoucí k sociální inkluzi, změny vazby k regionu, změny soukromých prostor a změny v plánování. K záměrům projektu patří, aby byly více užívány nevyužité prostory, byla zvýšena kvalita a dostupnost bydlení a občanské vybavenosti, aby byly nalezeny efektivní a transparentní způsoby, jak řešit soukromé a smíšené vlastnictví, a byla zajištěna propojenost s okrajovou oblastí.

In Focus

Tento projekt propojuje několik měst, která se zavázala ke zvýšení růstového potenciálu a jejich postavení v globálním měřítku na základě implementace strategií inteligentní specializace. Přes nedávné rozšíření výzkumných a inovačních strategií pro inteligentní specializaci na regionální úrovni (RIS3 strategie) se na úrovni městských ekonomik projevila nedostatečná výkonnost v této oblasti. Do značné míry je to otázka víceúrovňové správy. Tato výzva je rovněž propojena s omezenými zkušenostmi při vytváření konzistentní průmyslové politiky na městské úrovni ve většině členských států EU. Namísto pouhého převedení RIS3 strategie na lokální úroveň je projekt zaměřen na vytvoření specifických městských plánů pro inteligentní specializaci jako významného a zastřešujícího přístupu ke správnému propojení řady klíčových konceptů a trendů jako je segmentace na bázi klastrů, management podnikatelských talentů či vznik nových městských pracovišť.

Všem zapojeným městům gratulujeme.

10. 5. 2016

Autor: LS, EP