You are here

Dáta, kamera, akcia! Plán mesta pre aktívnych občanov: inšpiratívny príklad z mesta Liepäja (Lotyšsko)

Edited on

16 July 2020
Read time: 3 minutes

Prostredníctvom site pre akčné plánovanie "VITAL CITIES", ktorá vznikla vďaka podpore OP URBACT riešilo pobaltské mesto Liepäja (Lotyšsko) vážne socio-ekonomické výzvy prostredníctvom zapájania občanov do fyzických aktivít. Spolupráca pri skvalitňovaní voľnočasových zariadení zlepšila vzťahy medzi komunitami a zredukovala nafúknuté byrokratické procesy.

Liepäja je tretím najväčším mestom Lotyšska. Je bývalým územím Sovietskeho zväzu a stále je tu viditeľné dlhodobé dedičstvo z obdobia studenej vojny. Medzi súčasné výzvy patrí pokles populácie, vysoká miera nezamestnanosti 11,5 % v porovnaní s lotyšským národným priemerom 7,4 %.Mesto však dúfa, že pozostatky minulosti sa premenia na nové príležitosti. Rovnako ako ostatní partneri siete "VITAL CITIES", aj mesto Liepaja prinieslo do siete množstvo osvedčených postupov spolu s potrebou učenia sa a budovania kapacít. Program rozvoja mesta Liepaja na roky 2014 – 2020 načrtol plány na podporu aktívnejšieho životného štýlu obyvateľov a zlepšenie zanedbaných oblastí.

V roku 2015 mesto začalo inštalovať bezplatné prvky na cvičenie na ulici vo verejnom priestore. Liepäja má tiež 200 km cyklistických chodníkov, bežecké trate, basketbalové ihriská, atletický štadión, ihrisko na plážový volejbal, futbalové ihriská a skateparky a to všetko zdarma. Mesto je známe tým, že organizuje rozsiahle verejné športové podujatia, vrátane majstrovstiev v boxe, triatlony, tenisové turnaje a súťaže v plážovom volejbale.

Jednou z prípadových štúdií o osvedčených postupoch je park Beberlini, ktorý je súčasťou opusteného bývalého vojenského tábora na severe mesta, ale v súčasnosti slúži ako priestor pre voľnočasové aktivity a šport. Komunita začala využívať túto oblasť vrátane lesov, otvoreného priestoru a vodného prvku na plávanie, beh, korčuľovanie a volejbal. Mesto sa rozhodlo túto iniciatívu podporiť a teraz vypracovalo dlhodobé plány rozvoja parku.

Napriek pozitívnym krokom mesto stále zápasilo so zlým zdravotným stavom obyvateľstva v dôsledku sedavého životného štýlu. Mesto nemalo komplexné metódy na meranie toho, kto využíval športové zariadenie mesta. Mesto sa cítilo limitované svojou kapacitou a znalosťami pri implementácii inovatívnych úspešných riešení a spolupráci s komunitou. Pripojením sa k sieti "VITAL CITIES" chcelo mesto Liepäja motivovať viac občanov k využívaniu bezplatných športových zariadení, zlepšovať existujúce zariadenia, učiť sa nové spôsoby zapájania rôznych skupín ľudí do fyzických aktivít a vyvinúť monitorovací systém na zaznamenávanie údajov o využívaní zariadení.

S podporou "VITAL CITIES" Liepäja vytvorila miestnu skupinu URBACT zahŕňajúcu zástupcov rady pre šport, zdravie a participáciu komunity, ako aj miestnych mimovládnych organizácií, majiteľov malých podnikov a obyvateľov. Miestna skupina sa rozhodla zamerať na park Beberlini, v ktorom sa podľa názoru skupiny dá dosiahnuť zlepšenie. Skupina dúfala, že nová infraštruktúra a podujatia pritiahnu viac obyvateľov a dokonca aj turistov.
 

Od zimného plávania k zachytávaniu dát

Počas návštevy partnerských miest „Deep Dive“ navštívili delegáti park Beberlini a diskutovali o tom, ako by mohol byť vylepšený. Hugo Nunes, zástupca primátora lead partnera mesta Loulé (PT) sa zúčastnil a uznal návštevu za dôležitý okamih výmeny skúseností medzi 10 mestami.

Miesta skupina URBACT potom zorganizovala sériu bezplatných športových podujatí v parku Beberlini, aby sa stal inkluzívnejším miestom vhodným aj pre rodiny s deťmi. V januári 2018 sa tu konali lotyšské zimné majstrovstvá v plávaní, ktoré boli súčasťou snahy o zlepšenie využívania parku v chladnejších mesiacoch a preukázanie jeho hodnoty ako zdroja. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí rôznych vekových kategórií. Miestna skupina spoločne navrhla ďalšie zlepšenia a vytvorila sedem ročný integrovaný akčný plán zahŕňajúci tieto aktivity. Keď sa vybudujú nové siete pre peších, cyklistiku a jogging, zvýšia sa možnosti zdravých aktivít a zlepší sa prepojenosť širšej oblasti.

Popri aktivitách v parku Beberlini pomohla sieť "VITAL CITIES" mestu Liepäja lepšie porozumieť tomu, ako vytvoriť databázu, ktorá umožní analýzu všeobecnej fyzickej aktivity v meste a tým uľahčí organizovanie cielenejších podujatí, ako aj podávanie žiadostí o financovanie zariadení založené na dôkazoch. Miestna skupina bola inšpirovaná vytvorením databázy v partnerskom meste Birmingham (UK) na meranie a analýzu účasti na športových podujatiach a využívania zariadení.

V roku 2017 miestna skupina v meste nainštalovala videokameru pozdĺž populárnej cyklotrasy, aby sledovala popularitu a spôsoby využívania a aby mesto začalo testovať prístup založený na dôkazoch. V dôsledku toho sa v integrovanom akčnom pláne navrhuje umiestiť v meste niekoľko nových kamier, ktoré umožnia sledovanie a zhromažďovanie informácií o fyzickej aktivite a využívaní zariadení.

Plán tiež navrhuje verejnú webovú platformu a prepracovanie byrokratických procesov, ktoré pomôžu rýchlo spustiť malé, komunitne vedené projekty, povzbudiť inovácie a zlepšiť zapojenie obyvateľov. Táto platforma umožní členom komunity predkladať navrhované športové iniciatívy a obyvatelia budú môcť hlasovať za to, čo chcú vidieť zrealizované.

Artis Lagzdinš, vedúci športového oddelenia mestskej rady Liepäja, hovorí: „V sieti sme videli veľa inšpiratívnych postupov. Napríklad Birmingham (UK) s iniciatívou Active Parks a systémom zhromažďovania informácií. Osvedčená prax mesta Ústí nad Labem (CZ) sa týka zdravých turistických chodníkov v centre mesta.“ Ako ďalej hovorí "najlepšia vec, ktorú sieť VITAL CITIES priniesla do mesta Liepäja je spolupráca a zlepšenie vzťahov medzi mestom a mimovládnymi organizáciami vďaka ich zapojeniu do miestnej skupiny URBACT, kde každý pracoval pre spoločný cieľ".