You are here

Bývalý výrobný areál chceme oživiť a naplniť kultúrou

Edited on

05 February 2018
Read time: 4 minutes

Rozhovor s Thomasom Mehlhornom z nemeckého mesta Chemnitz, zapojeného do projektu programu URBACT „Second Chance“.

„Prebudiť spiace obry“ – to je motto siete URBACT „Second Chance“. Ťažiskom zapojených miest je revitalizácia veľkých nevyužívaných areálov opustených budov vo vnútri mesta. Chemnitz, mesto s viac než 150 ročnou tradíciou priemyselnej výroby, je zapojené do tejto siete. Toto saské veľkomesto chce nájsť dlhodobé koncepty využitia bývalého areálu výroby spriadacích strojov. Thomas Mehlhorn, koordinátor projektu na odbore územného plánovania mesta Chemnitz, v rozhovore hovorí o tom, čím je územie výnimočné, aké výzvy a vízie preň existujú a ako môže mesto profitovať z  medzinárodnej spolupráce a výmeny poznatkov.

Akého „spiaceho obra“ chce mesto Chemnitz prebudiť?
V rámci projektu Second Chance sa sústredíme na jeden veľký továrenský súbor v mestskej časti Altchemnitz, bývalý areál výroby spriadacích strojov, s celkovou rozlohou približne 47 tisíc m2. S nástupom industrializácie sa Chemnitz vyprofiloval ako centrum textilnej výroby a strojárstva. V období NDR tu exitoval štátny podnik, ktorý však po zjednotení Nemecka zanikol. Po páde komunizmu a zmenách v priemyselnej výrobe prišlo mesto o mnoho pracovných miest a obyvateľov. Medzičasom sa z mesta stalo centrum výskumu a vývoja, ktoré disponuje bohatým kultúrnym dedičstvom vo forme priemyselných stavieb. Dnes je Chemnitz aktívne v oblasti automobilového priemyslu, logistiky, informačných technológií, výroby strojov a zariadení, ako aj mikrotechnológií.

Hlavná budova areálu je pamiatkovo chránená. Jej najstaršie časti sú z 20-tych rokov 20. storočia, ďalšie boli postavené v 50-tych rokoch a patria do povojnovej moderny NDR. Objekt vlastní súkromný investor. V rámci siete Second Chance je to výnimka, ostatní partneri sa zaoberajú budovami, ktoré sú vo verejnom vlastníctve. Areál leží na tradičnom priemyselnom mieste na rieke Chemnitz v časti Altchemnitz, neďaleko dopravnej tepny. Poloha v rámci mesta je dobrá, areál je však prístupný len v jednom mieste, čo predstavuje určité riziko.

Čo tam má vzniknúť?
Naším cieľom v rámci mestského rozvoja je zvýšiť povedomie o potenciáli v Altchemnitz. Existuje tu veľa prázdnych pozemkov a početných brownfieldov. Mesto má veľký záujem o oživenie a opätovné využitie miest, v ktorých sa kedysi sústredila práca. Z územných štruktúr a kontextu mestského plánovania odvodzujeme rozvojové zámery pre jednotlivé komplexy. S oživením areálu výroby spriadacích strojov chceme vytvoriť niečo príkladné, prenosné a prostredníctvom projektu Second Chance plánujeme otestovať, či je tento prístup vhodný aj pre iné bývalé nevyužívané priemyselné areály.

Kto všetko je zapojený do miestnej skupiny URBACT a ako prebieha jej práca?

V súčasnosti nám ide o zosúladenie záujmov mesta s záujmami majiteľa. Súčasný vlastník svoj majetok aj spravuje a i je členom miestnej skupiny URBACT. Samozrejme, pre neho sú dôležitejšie iné veci ako pre nás: ako môže generovať príjmy a ako môže byť územie hospodárne prevádzkované? Mesto vidí budovu ako kľúčový bod v danej oblasti a chce riešiť projekt udržateľným a strategickým spôsobom. Budova je osobitá svojou otvorenou dispozíciou. V súčasnosti majiteľ využíva priestor najmä ako chladiarenský sklad, čo však stavbu ani areál veľmi neoživuje a nijak výrazne nezlepšuje stav existujúcej budovy. S pomocou URBACTu máme možnosť nájsť alternatívne riešenia ako prinavrátiť život do celého areálu, zvýšiť podiel komunitného využitia a dosiahnuť postupnú obnovu a celkovo lepšie napojenie na priľahlé štvrte a Technickú univerzitu v Chemnitzi.

Kto všetko je zapojený do miestnej skupiny URBACT a ako prebieha jej práca?
Popri majiteľovi je to napríklad spolok kultúrno kreatívneho priemyslu Creative Chemnitz a zástupcovia mesta: projekt vedie odbor mestského plánovania a zapojené je aj oddelenie koordinácie finančnej podpory (Altchemnitz je oprávným prijímateľom podpory z EFRR), ako aj ďalšie organizácie, napríklad agentúra EÚ alebo naša spoločnosť pre hospodársky rozvoj a podporu. Občianska spoločnosť je tiež zastúpená v osobe koordinátora občianskej platformy Chemnitz-Mitte. Okrem nich je v skupine aj mestská rada a samotný závod, ktorý už v súčasnosti využíva otvorený priestor tejto lokality na kultúrne podujatia a hudobný klub. Založiť pracovnú skupinu s desiatimi stálymi členmi bol dobrý krok; rytmus dvojmesačných stretnutí funguje skvele. Ľudia sú však trochu neochotní, pokiaľ ide o účasť na nadnárodných výmenách. Dôležité je aj rozdelenie úloh: kto čo robí tak, aby to bolo akceptované a podporované všetkými a aby sa očakávané výsledky dosahovali spoločne.

Začínate s projektom Second Chance od nuly alebo aký je súčasný stav areálu?

V súčasnosti je 40 percent budov bývalého výrobného komplexu prenajatých a existujú tu rôzne, s časti dočasné využitia v oblasti voľnočasových aktivít, nočného života alebo športu. Tak napríklad v roku 2015 uzrel svetlo sveta festival kultúry a umenia „Wolkenkuckucksheim“, s rôznymi koncertmi, umelcami, prezentáciami, čítaniami, tvorivými dielňami a inštaláciami zameranými na nadregionálne publikum. V roku 2016 bol festival jednou z aktivít, ktoré mesto podporilo z prostriedkov projektu. Cieľom je, aby sa kultúrna infraštruktúra ďalej rozvíjala. Mesto má navyše ambíciu stať sa Európskym hlavným mestom kultúry 2025. Závod by sa do tej doby mal strategicky posilniť, malo by sa nadviazať na už existujúce kultúrne aktivity.

S akými konkrétnymi opatreniami podporujete revitalizáciu?

Okrem podpory „Cloud Cuckoo Home“ máme tiež veľký záujem o prácu s univerzitou. Avšak spoluprácu napríklad pri spracovaní histórie lokality a pri generovaní nápadov na využitie stavieb pri zohľadnení ich pamiatkovej hodnoty sa nám zatiaľ nepodarilo naštartovať. Plánuje sa aj rozšírenie našej aplikácie: mestská geografka Katja Manz spolu so žiakmi zhromaždila materiál o rôznych priemyselne významných miestach v meste Chemnitz, zbierala informácie a uskutočnila rozhovory. V aplikácii Zažite priemyselnú históriu môžete na tieto miesta kliknúť a získať tak informácie priamo na mieste: Čo tu bolo predtým, čo tu sa dnes plánuje? Rozmýšľame nad ďalším vývojom aplikácie pre odvetvie strojného priemyslu. Tiež chceme spolupracovať s Európskou trasou priemyselného dedičstva ERIH (odkaz je externý).

V marci 2017 sme mali ideový workshop so spolkom Creative Chemnitz, ktorého sa zúčastnil aj majiteľ objektu. Mesto tým chcelo získať kreatívny pohľad na komplex budov, novú víziu. Majiteľ je viac za krátkodobé riešenia, my by sme s ním však radi vypracovali spoločnú víziu toho, ako zapojiť ďalšie skupiny užívateľov a zainteresovaných. Mali sme zaujímavé diskusie o budovaní imidžu. Je to pre nás tiež nástroj, ako sa s majiteľom dohodnúť na dlhodobom využívaní priestorov. Ten ako prípravu na workshop aktualizoval svoj vlastný rozvojový koncept areálu. Tieto kroky sú dôležité, majiteľ sa musí stotožniť s ideami, aby sa vedel dlhodobo zariadiť.

Motiváciou majiteľa zúčastňovať sa takejto ideovej výmeny je najmä jeho snaha nájsť nové možnosti finančnej podpory pre areál. Mesto Chemnitz ako súčasť miestneho akčného plánu zostavilo prehľad možností financovania v oblasti energetickej účinnosti a ekonomického rozvoja.

Okrem URBACT opatrení mesto Chemnitz zadalo vypracovať aj energetickú koncepciu priemyselno-obchodnej štvrte Altchemnitz. Projekt vedie dodávateľ energie v meste, Sachsen GmbH a Co. KG. Cieľom je zvýšiť energetickú účinnosť, rozvinúť dlhodobé scenáre pre Altchemnitz a vytvoriť návod pre aktérov v území, ako pristupovať v využívaniu energií. Vlastník areálu sa tiež podieľa na tvorbe tejto koncepcie.

Ako prebieha nadnárodná výmena v projekte?
V druhej fáze projektu sme sa zatiaľ zúčastnili na štyroch veľkých stretnutiach siete: v Liverpoole, v Chemnitzi, v Porte a v Gijone. V Liverpoole je cieľovým objektom bývalá tanečná sála - Wellington Rooms. Počas prehliadky stavby sme museli mať oblečený ochranný odev, objekt je vo veľmi zlom stave. Angličania sú veľmi silní v  používaní finančných nástrojov, najmä výpočtových modelov pre možnosti opätovného využitia, takzvané „Costed Options Appraisals“- takže si môžete vypočítať mieru hospodárnosti jednotlivých navrhovaných variantov. Tento model sprístupnili aj ostatným partnerom. V ňom môžete vidieť, aké sú náklady na obnovu, čo zostáva otvorené, kde treba hľadať ďalšie finančné prostriedky, aký nárast hodnoty dosiahneme.

Partneri, ktorí sa zúčastnili na našej prehliadke v Chemnitzi, ju hodnotili veľmi pozitívne. Prvý deň sme sa stretli v cieľovom objekte projektu, v hlavnej výrobnej budove. Druhý deň sme navštívili úspešne revitalizovaný veľký priemyselný a obchodný komplex - Schönherr Factory. Počas posledných 15 rokov obnovili osem z deviatich úsekov tohto súboru budov. Dnes tu sídli 130 firiem s viac ako 1300 zamestnancami.






Second Chance – Waking up the Sleeping Giants

vedúci expert: Nils Scheffler
vedúci partner: Neapol, Taliansko

ostatní partneri:
• Dubrovník, Chorvátsko
• Maribor, Slovinsko
• Lublin, Poľsko
• Chemnitz, Nemecko
• Brusel, Belgicko
• Caen, Francúzsko
• Liverpool, Veľká Británia
• Gijon, Španielsko
• Porto, Portugalsko
• Janov, Taliansko

Fotografie:
1) Titulná fotografia: Budovy Spinnereimaschinenbau (Foto: Mesto Chemnitz)
2) Diskusia miestna skupina URBACT 2017 (Foto: Robert Verch)
3) Stretnutie siete Chemnitz 2016 (Foto: Kristin Schmidt)


autorka článku: Heike Mages (hmages)