You are here

Autokesksest linnast jalgrattasõbraliku linnani: Thessaloniki jalgrattaliikluse arendamise tegevuskava

Edited on

29 August 2019
Read time: 2 minutes

Thessaloniki linn Kreekas on võtnud suuna jalgrattaliikluse jõulise arendamise poole vähendamaks liigset autokesksust ja sellega kaasnevat õhusaastet ning teisi negatiivseid mõjusid. Linn osaleb URBACTi võrgustikus RESILIENT EUROPE („vastupidav Euroopa“), mille raames on valminud jalgrattaliikluse arendamise tegevuskava (Integrated Action Plan) lähtekohti siinkohal ka tutvustame.

Thessaloniki on Kreeka suuruselt teine linn, mille igapäevaseks osaks on liiklusummikud. Viimasel ajal ja suuresti tänu Kreeka finantskriisiga seotud kärbetele avalikus sektoris ei ole liikuvuse parandamiseks palju investeeritud, mistõttu pole ka teede, tänavate ja muu taristu seisukord kiita. Ka linnaelanikud on seni olnud üsnagi minimaalselt kaasatud transpordi arengukavade ja -strateegiate väljatöötamisel. Läbi osalemise URBACT võrgustikus sooviti antud olukorda parandada ning õppida partnerlinnadelt kodanike kaasamise häid praktikaid, et ühtlasi taastada usku avaliku sektori toimimisse.

Võrgustikus osalemise peamiseks tegevuseks oli jalgrattaliikluse tegevuskava loomine, mille käigus sooviti arendada nii jalgrattateede taristut kui ka suurendada jalgratturite arvu. Seejuures andis võrgustikus osalemine võimaluse koondada erinevad osapooled ühise arutelulaua taha alates linna erinevatest osakondadest ja riigi taseme toimijatest kuni kohalike mittetulundusühingute ja jalgrattaklubideni välja. Uudne oli ka lähenemine, kus loodud jalgrattakasutust suurendavaid meetmeid katsetati valitud väiksemal alal ja hinnati nii nende

Korraldati avalik üritus, kus arutati kohalike elanikega läbi erinevaid jalgrattaliikluse ja –taristu arendamise meetmeid teiste linnade näidete põhjal. Arvamused koguti kokku küsimustiku kaudu, kus elanikud said välja tuua probleemsed kohad jalgrattaga liikudes ning lisada ka soovitusi, kuidas neid võiks ümber kujundada. Küsitluse tulemused näitasid, et üldiselt sooviti rohkem investeeringuid jalgrattateede taristusse  (eelkõige jalgrattateede ja –parklate korrastamist ja ehitamist), aga vajalikuks peeti ka liikluse rahustamist, tasuta liiklusohutuse koolitusi ning olemasoleva rendijalgrataste süsteemi laiendamist. Lisaks ideekorjeüritusele korraldati ka kaks peredele suunatud jalgrattapäevakut, et propageerida jalgratta kui igapäevase liikumisviisi kasutamist. Nii sõideti rahulikematel tänavatel näiteks mööda koolidest, et näidata kuidas isegi eraldatud rattateeta on jalgrattaga liiklemine Thessalonikis võimalik ja ohutu. Aastal 2017 integreeritud jalgrattaliikluse tegevuskava.

Tegevuskava alusel esitas Thessaloniki taotluse kohalikule regionaalarengu fondile, tänu millele rahastati jalgrattateede võrgustiku laiendamist ja olemasolevate jalgrattateede kaasajastamist. Thessaloniki linnavalitsuse planeerija Georgios Papastergios’e sõnul oli URBACTi võrgustikus osalemine hilisema taotluse edukuse võti. Tema sõnul oli just tegevuskava välja töötamise juures oli oluline aspekt, et õpiti teistelt, jalgrattaliikluse osas juba erinevaid meetmeid rakendanud linnadelt. Andreas Karadakis’e, Thessaloniki linnavalitsuse finantsosakonna töötaja sõnul oli URBACTi võrgustikus osalemine oluline just kaasamise metoodika väljatöötamise juures. Ta lisas, et sellist oskusteavet ei ole kerge hankida; seda eriti olukorras, kus luuakse linna esimest jalgrattaliikluse strateegiat.

Originaalartikkel: https://urbact.eu/local-drive-cycle-friendly-city