You are here

Ako reagujú URBACT mestá na krízu spôsobenú koronavírusom COVID-19?

Edited on

19 April 2020
Read time: 4 minutes

V čase, keď dopad pandémie zmenil náš spôsob života, mestá prejavujú svoju odolnosť.

Európske mestá reagujú a zasahujú novými spôsobmi, aby podporili zdravotnícke služby, dodávky potravín, miestne hospodárstvo a duševnú pohodu ľudí. Niektoré z nich priamo stavajú na kapacitách a skúsenostiach získaných z URBACT sietí, čo poukazuje, že zásady programu týkajúce sa zapojenia miestnych zainteresovaných strán a nadnárodnej výmeny môžu podporiť mestá pri dosahovaní ich cieľov, a to aj v časoch krízy.

Niektorých našich odborníkov sme sa opýtali, aké príklady reakcií miest upútali ich pozornosť. Prečítajte si ich myšlienky a potom si pozrite
interaktívnu mapu s ďalšími príkladmi miest, ktoré operačný program URBACT zhromažďuje z celej Európy.


Mestá podporujúce zdravotníckych pracovníkov

Európske mestá v súčasnosti hľadajú nové spôsoby podpory nemocníc a zdravotníckych pracovníkov. „Práve teraz sa mestá sústreďujú na krátkodobý problém,“ zdôrazňuje Eddy Adams. V Gréckom meste Pireaus obchodné a inovačné centrum „Blue Lab“ nasadilo 3D tlačiarne na vytvorenie ochranných pomôcok pre zdravotnícky personál.“ Táto iniciatíva stavia na skúsenostiach mesta s podporou miestnych inovácií prostredníctvom súťaže „Blue Growth“, ktorú OP URBACT uznal za príklad dobrej praxe v roku 2017. V súčasnosti sa zameriava na transferovú sieť „BluAct“.

Medzitým v Maďarsku Ivan Tosics zdôrazňuje, že „napriek zvyšujúcej sa centralizácii vlády v posledných rokoch a prísne obmedzeným miestnym rozpočtom reagovalo mesto Budapešť objednaním ochranných lekárskych pomôcok zo zahraničia a distribuuje ich zdravotníckym zariadeniam, bezdomovcom a domovom dôchodcov. Mesto tiež podpísalo dohody so súkromnými zdravotníckymi zariadeniami o testovaní zamestnancov v kľúčových povolaniach dôležitých pre správne fungovanie hlavného mesta“.

Riešenia  navrhované občanmi boli tiež dôležitým aspektom ľudskej reakcie na krízu ovplyvňujúcu zdravotnícke služby. Mestské úrady sa stále môžu dozvedieť viac o tom, ako podporovať a povzbudzovať takéto iniciatívy. Laura Colini bola ohromená, že transferová sieť „Volunteering Cities“ založená na skúsenostiach mesta Athiena (CY) a Mestskej dobrovoľníckej rady (MCV) „sa teraz delia o skúsenosti, ako sa dobrovoľníci angažujú v rôznych mestách, aby poskytovali nevyhnutné produkty, vyrábali ochranné masky alebo akékoľvek iné potrebné materiály“.

         
                                                                  Dobrovoľník z Talianského mesta Capizzi


Mestá podporujúce miestne hospodárstvo

Vzhľadom na vplyv politiky blokovania hospodárskej činnosti ľudí, mnohé mestské úrady rýchlo zaviedli opatrenia na zmrazenie nájomného, dane z podnikania a pomáhajú miestnym spoločnostiam získať prístup k podpore. Ivan Tosics povedal: „že mesto Budapešť zvýšilo mzdy zamestnancom podnikov vo vlastníctve mesta a zaviedlo moratórium na platby nájomného pre malé podniky, ktoré majú prenajaté priestory od mesta. Mestský úrad tiež ponúkol obchodom v meste bezplatné oznámenia, aby upozornil na správnu vzdialenosť, ktorá sa musí udržiavať medzi zákazníkmi“.

Mnohé Európske mestá a miestne spoločnosti hľadajú možnosti rozšírenia poskytovania digitálnych služieb, ktoré za súčasných okolností nemajú prístup k tradičnej podpore. Už dlho pred pandémiou COVID-19 zdôrazňovala sieť „TechTown“ význam digitálnej ekonomiky a jeho centrum digitálnych médií vedúceho partnera Barnsley (UK) bolo identifikované ako URBACT - príklad dobrej praxe, ktorá tvorí základ súčasnej transferovej siete „TechRevolution“.

Sally Kneeshaw videla, ako mesto stavia na týchto skúsenostiach, aby zintenzívnilo svoju reakciu na súčasnú krízu: „Centrum digitálnych médií v Barnsley sa minulý týždeň preorientovalo na virtuálne dodávky, ktoré podporujú podniky prostredníctvom chatových a call centier. Zaviazalo sa financovať vládnu grantovú schému pre tých, ktorí sú v najviac postihnutých odvetviach týkajúcich sa maloobchodu, voľného času a pohostinstva“.

Platforma tiež poskytuje tipy a pokyny na bezpečnejšiu prácu na diaľku. Podpora miestneho hospodárstva znamená aj podporu rodín najviac postihnutých stratou zamestnania a stratou príjmu. Aj keď sa mnohé vnútroštátne systémy nezamestnanosti prispôsobujú špecifickým súčasným výzvam, Laura Colini zdôrazňuje, že výmeny v rámci siete „Volunteering Cities“ zahŕňajú aj „nápady a výmenné praktiky týkajúce sa zapojenia miestnych spoločností alebo jednotlivcov do ponuky produktov, finančnej pomoci rodiny v núdzi".


Mestá zabezpečujúce miestne dodávky potravín

Mnohí európski občania sa obávajú pokračujúcich dodávok potravín, keďže výrobné a distribučné systémy sú pod tlakom hrozieb pre zdravie pracovníkov a obmedzení pohybu. Sieť „AGRI-URBAN“ sa zaoberala spôsobmi zlepšovania zásobovania miestnymi potravinami v mestských oblastiach už v roku 2016. Partnerské mesto Mouans-Sartoux (FR), uznalo svoje spoločné stravovanie v školách za URBACT - príklad dobrej praxe v roku 2017 a stalo sa Vedúcim partnerom transferovej siete „BioCanteens“ v roku 2018.

Marcelline Bonneau udržiavala kontakt s ich reakciou na súčasnú krízu "mestská farma - pôvodne vyrábajúca bio ovocie a zeleninu pre tri školské jedálne, ktoré poskytujú tisíce obedov za deň - diverzifikovala svoje distribučné kanály, aby uspokojila širšie potreby a chránila pracovné miesta. Časť stále patrí jedálňam, ktoré poskytujú jedlo pre niekoľko desiatok detí zdravotníckych pracovníkov a obecných agentov, ktorí môžu ešte stále navštevovať školu, časť je spracovaná a zmrazená a druhá časť ide do sociálnej siete mesta."

Mestské úrady už uvažujú o tom, ako reagovať na pretrvávajúce výzvy v zásobovaní potravinami. „Čoskoro prídu šaláty, ktoré nemožno zmraziť, pravdepodobne budú poskytnuté  susednej nemocnici v Grasse,“ pokračuje pani Bonneau. Medzitým mesto skúma spôsoby, ako „v najbližších rokoch zvýšiť produkciu v ďalších systémoch výsadby, aby bolo možné predvídať potenciálne problémy v bežných potravinových dodávateľských reťazcoch“.

Eddy Adams poznamenáva, že „mestá sa sústreďujú na aktuálny problém “. V španielskom meste Vic to je „podpora komunít“. Hlavný partner siete „Healthy Cities“ mobilizuje uzavretých predajcov potravín aby zabezpečili jedlá pre izolované zraniteľné osoby. Takéto cielené prístupy môžu byť rozhodujúce pre preklenutie priepasti medzi ponukou a dopytom.

           
                                                                 Mestský statok Mouans-Sartoux (FR)


Mestá podporujúce vzdelávanie a duševnú pohodu

Vnútroštátne vzdelávacie systémy sa snažia rýchlo prispôsobiť situácii. Mirella Sanabria, vedúca expertka transferovej siete „On Board“ nám hovorí: „Niektorí z našich partnerov - najmä vo veľkých mestách sú veľmi zaneprázdnení. Pozitívne však je, že niektoré miestne iniciatívy zavádzajú do praxe inováciu súvisiacu s používaním digitálnych nástrojov vo vzdelávacích projektoch, čo je ústredným aspektom vzdelávacej inovačnej siete „On Board“ na ktorej pracuje.“

Napríklad vedúci partner siete „On Board“ španielske mesto Viladecans vyvinulo špeciálnu domácu školu! Webová stránka, ktorá každý deň poskytuje nové tvorivé a vzdelávacie aktivity deťom a rodinám. Medzitým v partnerskom meste Halmstad (SE) vyučuje odborná škola online kurzy varenia. Obec dodáva košíky s potravinami študentom, ktorí pripravujú jedlo, ktoré sú potom dodávané najmä ľuďom v núdzi.

Okrem vzdelávania chce Sally zdôrazňuje, že „Všetci sa učíme, ak sme to už nevedeli, ako veľmi potrebujeme kultúru, aby sme sa udržali. Páči sa mi, že knihovníci Ústrednej knižnice v Talline čítajú knihy na požiadanie prostredníctvom Skype alebo telefónu pre deti doma. Medzitým Zaragoza (ES) vyhlásila súťaž fotografií #DesdeMiVentana (z môjho okna), ktorá je otvorená pre ľudí vo veku od 12 do 30 rokov, a zameriava sa na mladých ľudí, pre ktorých je najťažšie zostať doma.“

Marcelline Bonneau predstavuje iný príklad ako mesto Mollet del Vallès (ES), ktoré „vytvorilo program pre voľný čas doma navrhujúci voľnočasové aktivity pre svojich občanov, ktorí nemôžu opustiť svoj domov. Každý záujemca, ktorý sa do projektu pripojil v piatok 27. marca, sa môže tešiť z výberu navrhovaných aktivít sám alebo ako skupina. Tieto aktivity sa pohybujú od fyzických hodín po cvičenia s pamäťou, varenia až po robotiku. Platforma sa pravidelne aktualizuje a rozširuje.“

Laura Colini zdôrazňuje prácu, ktorú realizuje transferová sieť „ON STAGE“ - pracuje na zavádzaní nových učebných osnov na školách založených na hudbe a umení - pri „udržiavaní ľudí prostredníctvom hudby. Nedávno zdieľali video mladých študentov zo školy #ZsOsmec z partnerského mesta Brno (CZ) “. Takéto iniciatívy pripomínajú dôležitosť udržania dobrej duševnej pohody v týchto náročných časoch.

        

Nezabudnite sa pozrieť na interaktívnu mapu ďalších skvelých príkladov miest, ktoré program URBACT zhromažďuje z celej Európy.

Videli ste inú reakciu mesta, ktorá vás inšpirovala? Pomôžte nám ho zdieľať označením @URBACT v tweetu alebo jeho odoslaním priamo na adresu communication@urbact.eu