You are here

Akcije malih razmjera: URBACT-ova inovacija koja pomaže gradovima u eksperimentiranju lokalnih rješenja

Edited on

09 February 2022
Read time: 3 minutes

Od kvartovskih skupština do zelenih šetnji gradom, pokusi poboljšavaju kreiranje urbanih politika diljem EU-a.

Akcije malih razmjera (eng. small scale actions - SSA) dodale su novu dinamiku URBACT mrežama. Provedene uz potporu partnera iz EU-a i stručnjaka URBACT-a, ova 'probna izvođenja' omogućuju gradovima da testiraju lokalna rješenja i smanje rizike kod budućih aktivnosti, dok istovremeno uključuju lokalne dionike u razmišljanje o rješenjima za urbane izazove. Stručnjakinja za program URBACT Sally Kneeshaw istražuje.

Posljednji val od 23 URBACT mreže za planiranje, pokrenut 2019., imao je koristi od uvođenja nove značajke – malih akcija. Po prvi put je svakom gradu partneru stavljen na raspolaganje proračun od 10 000 EUR za provođenje eksperimenta koji bi mogao poslužiti za izgradnju Integriranog akcijskog plana (IAP). Ovaj završni dokument izrađuje se u svakom gradu kako bi obuhvatio planirane akcije koje se bave specifičnim urbanim izazovom, s različitim temama u rasponu od digitalizacije do gospodarenja otpadom.

SSA-i su uvedene kao odgovor na zahtjeve prethodnih mreža da se mogu potrošiti resursi na testiranje ideja prije nego što se odluči o tome trebaju li takve aktivnosti biti dio finaliziranog plana. URBACT ih je definirao kao „eksperiment. To je ideja ili koncept, možda već isproban u nekom drugom gradu, koji se može testirati kako bi se provjerila relevantnost, izvedivost i dodana vrijednost implementacije u različitim lokalnim kontekstima. Akcije malih razmjera ograničene su u vremenu, razmjeru i prostoru te po svojoj prirodi imaju pravo na neuspjeh.”

U procesu eksperimentiranja svojstvena je mogućnost neuspjeha i prilika da se uči iz neuspjeha. Ovo je često novi pomak u razvoju politika za gradove. SSA je stoga također bio proces koji je javnim upravama omogućio usvajanje agilnijih načina djelovanja, prilagođavanje metoda iz drugih sektora kao što su dizajn i tehnologija te mogućnost testiranja ideja za održive promjene prije izrade dugoročnih akcijskih planova. To može omogućiti gradovima da bolje i brže dizajniraju i grade, da se ponavljaju ili da pruže dokaze da nešto treba prekinuti umjesto da troše javna sredstva.

Prema našem najnovijem istraživanju, 85% gradova u tim URBACT mrežama prihvatilo je izazov provođenja barem jedne male akcije tijekom 2021. godine. S obzirom na to da akcijski planovi trebaju biti finalizirani do ljeta 2022., istražili smo kako su te male akcije djelovale u praksi. Jesu li poboljšali urbano područje, procese upravljanja ili živote građana i što mi, kao program, možemo naučiti od njih?

S obzirom na široku paletu urbanih izazova koje adresiraju gradovi URBACT mreža – od kružnog gospodarstva, do održivog turizma, do brendiranja grada – pojavili su se vrlo različiti pristupi SSA-ima. Većina mreža uključena je u proces utvrđivanja koja bi im akcija bila najkorisnija, u odnosu na njihove prioritete i nedostatke u informacijama. Na kraju, događaji, informativne kampanje, novi alati/metode za implementaciju i male infrastrukturne intervencije bili su najpopularniji SSA, općenito gledajući.

Evo samo nekoliko primjera lokalnih rješenja koja su URBACT gradovi isprobali prošle godine, a koji su sada spremni za proširenje i na druge gradove. 

Grad Dubrovnik je bio vrlo ambiciozan i testirao je novu morsku rutu za kretanje turista i stanovnika, o čemu smo pisali prošlo ljeto. Drugi grad unutar mreže TOURISM-FRIENDLY CITIES otvoreno je pristupio pregledu pristupačnosti posjetiteljima smanjene pokretljivosti, želeći naučiti i poboljšati iskustvo.

 

Grad Šibenik je u okviru mreže KAIRÓS, testirao nekoliko aktivnosti koje su povezivale različite generacije i urbane prostore s ciljem oživljavanja stare gradske jezgre: radionice pričanja za najmlađe, digitalno mapiranje praznih prostora te razgovori ('ćakule') sa starijim sugrađanima o nekadašnjem društvenom životu u centru grada.

 

U mreži Thriving Streets male akcije placemakinga napravile su veliku razliku u angažiranju dionika. Provođenje konkretnih fizičkih promjena, poput otvaranja ulica, izazvalo je mješavinu pozitivnih, negativnih i neočekivanih reakcija te spoznaju da je potrebna veća komunikacija među lokalnim dionicima, primjerice s vlasnicima trgovina. Buduće planirane radnje će se mijenjati na temelju ovih ishoda.

 

URBACT mreže usmjerene na okoliš, poput Resourceful Cities u kojoj se nalazi i grad Zagreb, testirale su intervencije popravka i ponovne uporabe, angažman građana i podizanje svijesti. Projekt o kružnoj potrošnji tekstila razmatrao je kako uvesti modele lizinga i iznajmljivanja za modne tvrtke i tako pokrenuti operativni model za belgijski grad Mechelen.

 

Koji su bili izazovi i što su gradovi naučili?

Kratko vrijeme dodijeljeno tim lokalnim 'probnim izvedbama' unutar svake URBACT mreže, u nekim slučajevima u kombinaciji s provedbom javne nabave, otežavalo je pojedinim gradovima pokretanje aktivnosti prema planu. Nekoliko ih je otkrilo da provedbom pilot akcija imaju manje vremena na raspolaganju za izradu integriranih akcijskih planova.

Međutim, u mnogim gradovima SSA-i su uspjeli uključiti lokalne URBACT grupe i potaknuti angažman dionika. Male akcije pružale su sjajnu priliku za djelovanje, a ne samo raspravu i planiranje, te su dionicima omogućile da raspravljaju o konkretnim opipljivim promjenama, a ne samo o idejama.

Za male gradove, koji često imaju manje kapaciteta za izradu prototipova i pilotiranje, ovaj je novi proces donio dobitnu kombinaciju znanja, vještina i povjerenja. Na primjer, zahvaljujući mreži iPlace, gradski partneri vodili su hackathone kako bi generirali ideje. Kao rezultat toga, latvijski grad Saldus nastavit će redovito održavati hackathone i dodjeljivati ​​grantove pobjednicima.

Što dalje?

Na lokalnoj razini, svaki grad sada unosi lekcije koje su proizašle iz testiranja u širi proces planiranja. Na razini programa, URBACT pomno prati gradove kako bi vidio kako poboljšati smjernice za provedbu malih akcija u budućnosti. Čini se da je velika većina anketiranih gradova partnera URBACT programa uvjerena da je pilotiranje koristan alat za provedbu njihovih integriranih akcijskih planova, posebno u prikupljanju dokaza i potvrđivanju idejnog koncepta.

Liat Rogel, vodeća stručnjakinja mreže ROOF, rekala je: „U slučaju neuspjeha ili uspjeha, sve akcije malih razmjera pomažu gradovima da naprave učinkovitije akcijske planove. Postoji prava snaga u prilici da se ponavlja kroz vlastito i iskustvo drugih.”

"U mnogim slučajevima SSA-i su uveli novu dinamiku koju bi trebalo nastaviti i ugraditi u buduće planiranje i isporuku", rekla je Adele Bucella, voditeljica programa i projekata u URBACT-u. „Gradovi su preuzimali ideje jedni od drugih i zajedno učili, na primjer kako raditi s dionicima, kako mjeriti utjecaje. Ovo lokalno testiranje uklanja rizik od planiranih radnji i čini ih pogodnijima za provedbu i ulaganja. Sljedeća faza procesa je osigurati da je učenje iz SSA dobro integrirano u sve IAP-ove.”

Autorica: Sally Kneeshaw

Prijevod: NUP Hrvatska