You are here

7 transferových sietí bolo schválených!

Edited on

14 July 2021
Read time: 3 minutes

Keď nájdete vzorec, ktorý funguje, čo môžete urobiť? Stačí ho len zopakovať!

Po úspechu prvej generácie transferových sietí, ktorých výsledky boli prezentované počas podujatia „URBACT City Festival 2021“ a v publikácii „Prenos príkladov dobrej praxe – prečo nie v mojom meste?“, operačný program URBACT vyhlásil výzvu pre mestá na predkladanie návrhov, aby z týchto príkladov dobrej praxe benefitovali ďalšie európske mestá.

Počas obdobia 18 mesiacov bude 7 transferových sietí replikovať príklady dobrej praxe, zdieľať skúsenosti a know-how s novými partnerskými mestami. Komunita URBACT sa rozširuje! Preukazuje to fakt, že 65 % z 34 vybraných mestských partnerov je v operačnom programe URBACT nových!

Noví partneri budú ťažiť z bohatých skúseností európskych miest ocenených „URBACT Good Practice“ spolu s podporou expertov operačného programu URBACT, ktorí viedli pôvodné transferové siete. Keďže už bola vykonaná veľká časť práce a príklady dobrej praxe a osvedčené postupy boli rozdelené do zrozumiteľných blokov, bola by škoda nepoužiť metódu pochopenia, prenosu a prispôsobenia do lokálnych podmienok druhýkrát. Všetky schválené transferové siete nájdete v nasledujúcej tabuľke. 

Názov transferovej
siete

Popis projektu

Projektoví partneri

BluAct II

BGI je prvou etablovanou inovačnou súťažou na úrovni EÚ (2014) v oblasti námornej/modrej ekonomiky. Súťaž prispieva k rozvoju podnikania a podporuje vytváranie nových podnikov a pracovných miest. Od roku 2020 sa názov premenoval na BGPireus a zameriava sa na predkladanie inovatívnych návrhov, vyhodnocovanie, slávnostné odovzdávanie cien a inkubačný program. Počiatočná základná zložka Marinescape (štvorzávitnicový ekosystém), bola inovovaná miestnou skupinou URBACT s cieľom stať sa klastrom.

Piraeus (EL)
Boulogne sur mer Développement Côte d’Opale (FR)
Gdansk Entrepreneurship Foundation (PL)
Liepaja City Municipality Administration (LV)
Regional development Centre Koper (SI)

TechRevolution 2.0

Stredné postindustriálne mestá v Európe hľadajú spôsoby, ako rásť a diverzifikovať svoje ekonomiky, aby konkurovali ťahu väčších uzlov. To je ešte dôležitejšie po pandémii COVID-19. Mesto Barnsley sa zaviazalo k rastu pracovných miest s vyššou hodnotou, najmä v technologických a digitálnych odvetviach. Príklad dobrej praxe mesta pozostáva z 2 hlavných pilierov: podnikanie mesta Barnsley (ocenený program podpory podnikania) a centrum digitálnych médií (medzník technologického podnikania v centre mesta).

Barnsley (UK)
Alytus (LT)
City of Roeselare (BE)
Rzeszow City Office (PL)
Novska (HR)

RU:RBAN
Second Wave

RU:RBAN sa zameriava modelom riadenia mestských záhrad v Ríme, ktorý sa má preniesť do nových miest, ktoré sú od seba geograficky, historicky a sociokultúrne vzdialené, aby sa zabezpečilo zdieľanie. skúseností s cieľom posilniť kapacity miestnej správy. Úsilie o presun sa zabezpečí na 3 dobre známych a úspešných komponentoch príkladu dobrej praxe, ktoré sú rozdelené na: 1. budovanie kapacít, 2. inšpirácia a školenie ľudí v správe mestských záhrad (záhradníci), 3. správa a nariadenia.

Rome (IT)
Algeciras - European Funds Departmnet (ES)
Carlow County Council (IE)
Split (HR)
Alexandroupolis (EL)

BeePathNet - Reloaded

Logika BEE PATH je veľmi jednoduchá – včely sú najlepším indikátorom zdravého životného prostredia! Projekt BeePathNet-Expanded rozšíri partnerstvo „miest priateľských k včelám“. Transferová sieť sa bude zaoberať výzvami mestského životného prostredia, biodiverzity a potravinovej sebestačnosti, ktoré sú spojené s včelárstvom v mestách prostredníctvom integrovaných a participatívnych prístupov, bude budovať kapacity kľúčových zainteresovaných subjektov na ovplyvňovanie príslušných politík, vývoj a implementáciu efektívnych riešení.

Ljubljana (SI)
Bansko (BG)
Cosijek (HR)
Bergamo (IT)
Prievidza (SK) - odstúpila

BioCanteens#2

BioCanteens #2 sa zameriava na zaistenie distribúcie udržateľného školského stravovania v zúčastnených mestách ako kľúčovej páky smerom k rozvoju integrovaného miestneho agropotravinárskeho prístupu chrániaceho zdravie občanov, ale aj životné prostredie. Cieľom projektu je prenos príkladu dobrej praxe mesta Mouans-Sartoux v oblasti spoločného školského stravovania do ďalších vysoko angažovaných miest v celej Európe.

Mouans-Sartoux (FR)
City of Liège (BE)
Gava (ES)
Wroclaw (PL)
Município de Évora (PT)

PLAYFUL PARADIGM II

Playfull Paradigm zvyšuje schopnosti miest odpovedať na globálne výzvy vrátane tých, ktoré sa objavili počas pandémie COVID-19. Podporuje začlenenie, medzigeneračnú solidaritu, ciele udržateľného rozvoja, odolnosť a zdravý životný štýl. Hra je vážna vec a môže byť prínosom pre lepšiu budúcnosť miest. Playfull Paradigm pomáha prehodnotiť blahobyt komunity a je replikovateľná a adaptabilná na ďalšie mestské kontexty, pretože hra je univerzálny princíp, ktorý prirodzene praktizuje každý človek.

Udine (IT)
Igualada (ES)
Jelgava (LV)
Lousã (PT)
Grosuplje (SI)

Volunteering Cities +

Volunteering Cities + využíva dobrovoľníctvo na prístup k sociálnemu vylúčeniu a chudobe na úrovni komunity. Dôraz sa kladie na medzigeneračnú spoluprácu, kde rôzne vekové skupiny dobrovoľníkov i jednotlivcov čelia sociálnym problémom a pracujú na udržateľnom vývoji kvality života v miestnej spoločnosti. Cieľom tejto siete je štruktúrovať dobrovoľnícku činnosť tak, aby platila koncepcia zdola nahor, kde môžu dobrovoľníci rozhodovať a vykonávať činnosti.

Athienou (CY)
Agia (EL)
Aljustrel (PT)
Banská Štiavnica (SK)
Vilani (LV)

Gratulujeme všetkým mestám a želáme im všetko dobré pri budúcej spolupráci!

Zároveň by sme chceli poďakovať všetkým slovenským mestám, ktoré prejavili záujem o operačný program URBACT a venovali čas vypracovaniu žiadosti o zapojenie sa do výzvy.