6 preporuka za gradove koji se planiraju uključiti u URBACT-ove transferne mreže
Edited on
07 November 2017Poziv za stvaranje mreža za prijenos URBACT-a otvoren je do 10. siječnja 2018. Cilj ovih mreža je prilagodba i prijenos dobrih praksi nagrađenih titulom URBACT-ovih dobrih praksi prema drugim jedinicama lokalne samouprave koje imaju slične izazove, ali manje iskustva.
Određena pitanja mogu se pojaviti kod gradova koji se žele prijaviti: Što grad dobre prakse dobiva od dijeljenja znanja? Što ako se politička i kulturna pozadina u mom gradu potpuno razlikuju? Koje zamke treba izbjegavati prilikom implementacije dobre prakse u mom gradu?
Da biste pronašli odgovore, nije potrebno putovati daleko: postoji određeno iskustvo unutar URBACT-a.
TUTUR je bila pilot transferna mreža URBACT-a koja je bila usredotočena na privremenu upotrebu slobodnih prostora, nastala s ciljem "testiranja" prijenosa pristupa iz jednog grada u drugi. Pokrenuta je u 2014., a trajala je 15 mjeseci. Mreža je uključivala tri partnera: Rim (IT) i Alba Iulia (RO) koji su imali ulogu transfernih gradova te Bremen (DE) koji su djelovao kao 'grad dobre prakse'.
Malo o TUTUR-u:
Bremen: Grad dobre prakse koji je učio od transfernih gradova
Oliver Hasemann, prostorni planer, suosnivač urbanističke tvrtke AAA d.o.o., radi za ZwischenZeitZentrale (ZZZ), što, doslovno prevedeno, znači Agencija za privremeno razdoblje. Od 2012. Hasemann zajedno sa svojim kolegom arhitektom Danielom Schnierom vodi agenciju ZZZ u ime grada Bremena. ZZZ je javni projekt koji vodi AAA kao vanjski ugovaratelj. AAA je provodila samostalne projekte tijekom posljednjih 10 godina. Grad ih je odabrao jer su usko povezani s korisničkom zajednicom, ali i zato što razumiju potrebe i ograničenja javne uprave. Cilj ZZZ-a je "probuditi" spavaće, slobodne zgrade i prostore, kako u javnom tako i privatnom vlasništvu, uspostavljanjem privremenih uporaba,a time i nadogradnjom nekretnina i okolnih okruga. Koncept radi na principu jeftinog prostora za privremenu uporabu. To stvara idealne uvjete za mala poduzeća, pokretanja, inicijative i udruge.
Za agenciju ZZZ, neizostavni sastojci za uspješnu privremenu uporabu su kreativni korisnici s uvjerljivim idejama s jedne strane i otvoreni vlasnici praznih zgrada i pustoši s druge strane. U tom procesu ZZZ ima ulogu posrednika: traži odgovarajuću imovinu, konzultira vlasnike nekretnina te razvija i prati projekte privremenog korištenja. ZZZ također predlaže ideje za prazna mjesta i koordinaciju nekih od njih, kao što i pomaže korisnicima da svoje projekte ostvaruju u prikladnom prostoru. Na taj način stvaraju win-win situacije za sve dionike.
2014. godine, kada je grad Bremen odlučio sudjelovati u TUTUR-u kao grad dobre prakse, ZZZ je već imao uključene relevantne dionike, kao što su predstavnici različitih odjela lokalnih vlasti i stanovnika okruga. Već su implementirali niz projekata za privremenu uporabu u lučkom području u Bremenu, u velikim praznim tvornicama i bivšim ranžirnim prugama, uključujući jedinstvene ljetne događaje kao i kontinuirane kulturne i društvene uporabe u različitim područjima kao što su bivši poslovni objekti, bolnice ili tvorničke hale.
Kroz svoje razmjene s tranfernim gradovima dobili su nove uvide u teme o tome kako na primjer povezati korištenje slobodnih prostora s nezaposlenošću mladih ili integracijom migranata i izbjeglica – to su teme koje se sada, pet godina kasnije, nalaze u fokusu grada Bremen i agencije ZZZ. Cilj je projekte privremenog korištenja otvoriti mnogo više za ove skupine u gradu i razviti odgovarajuće alate za rješavanje tih problema i pružiti povoljan prostor. U posljednje dvije godine ZZZ je surađivao s nekoliko nevladinih udruga kako bi pronašao pravi način da to učini i imao sedam radionica unutar projekta REFILL u sklopu programa URBACT III.
Rim: Transferni grad kojem nedostaje regulatorni okvir
Grad Rim imao je veliki interes za temu privremenog korištenja prostora. Talijanski glavni grad posjeduje mnoga svojstva, uključujući brownfielde, zgrade i otvorene prostore. Tijekom 2014. mnogi od njih su bili djelomično korišteni ili uopće nisu bili korišteni. Situacija je to koja je mogla dugo trajati, dok se čeka da se identificiraju nove adekvatne svrhe i potrebni financijski resursi za obnovu. Napušteni ili zloupotrijebljeni prostori bili su veliki gubitak za lokalne zajednice, dijelom zbog toga što slobodno mjesto negativno utječe na okolna područja. Eksperimentiranje s privremenim korištenjem u okviru TUTUR-a omogućilo je gradu da otvori svoje vlasništvu novim svrhama, uključujući stanovnike.
"Iako su se u prostorima javnog vlasništva u Rimu dogodile spontane građanske upotrebe, nismo imali nikakve regulatorne okvire za takve akcije. Stoga su pravila u Bremenu, i način na koji su dopušteni izuzeci, bila od velikog značaja za naše učenje. Zapravo, Rim je strože reguliran od Bremena u smislu javne nabave, sigurnosti i prostornog uređenja. U kontekstu privremene uporabe, u Bremenu je bilo moguće dodijeliti javna dobra izravno lokalnim dionicima bez javnog natječaja, čak i u slučajevima u kojima zgrade u kojima nisu u potpunosti u skladu sa svim propisima o protupožarne zaštite i sigurnosti. To u Rimu nije bilo moguće jer bi se prema postojećoj politici privremene upotrebe morale pridržavati propisa, baš kao i dugoročni najam, što uvelike utječe na ekonomsku predanost i dugoročnu odgovornost korisnika", kaže Daniela Patti , koja je u ime Rima radila kao koordinatorica TUTUR mreže. U okviru TUTUR-a, grad Rim je surađivao s lokalnim stanovnicima u četvrti Viale Adriatico Market, provodio je privremeno korištenje bivšeg Presidenti Viaduct kao biciklističke staze i mjesta okupljanja zajednice te pokrenuo korištenje napuštenog Don Bosco školskog kazališta. Otvorili su ga kao javni prostor s biciklističkom radionicom, igralištem i građanskim laboratorijem. Ova privremena uporaba bila je priprema za transformaciju u biciklističku traku napuštenog vijadukta.
6 savjeta iz TUTUR-a
Ispod, Oliver Hasemanni Daniela Patti dijele svoja iskustva TUTUR-a s nekim savjetima koji će u budućnosti pomoći gradovima u namjeri da izvuku najviše iz URBACT-ovih transfernih mreža.
1) Grad dobre prakse: Nemojte sebe smatrati samo trenerom... nađite i drugi smisao mreže.
"Kad smo se pridružili TUTUR-u kao grad dobre prakse, bili smo vrlo znatiželjni kako privremeno korištenje funkcionira u drugim europskim gradovima", kaže Hasemann. Osim dijeljenja vlastitih dobrih iskustava s ostalim gradovima, Haseman ističe da je također vrlo važno da URBACT-ov grad dobre prakse pronađe još jednu konkretnu aktivnost unutar transferne mreže, osim uloge mentoriranja transfernih gradova.
U slučaju Bremena to je značilo da im je TUTUR omogućio eksperimentiranje s novim oblicima privremene upotrebe, kao što su performativno vođeni obilasci gradskih četvrti. Stručni umjetnici sudjelovali su u tim obilascima i napravili te obilaske življim i izoštrili pogled na susjedstvo. Osim toga, imali su mogućnost da se više koncentriraju na projekte u odabranom susjedstvu. U bremenskoj četvrti Hemelingen (povijesna industrijska četvrt Bremena) koja je pretvorena u radne procese i nema značajne socijalne probleme (nezaposlenost, siromaštvo mladih), nekoliko slobodnih radnih mjesta različitih karakteristika (od prazne trgovine preko brownfielda do slobodnih tvornica) probuđeno je lokalnom mrežom javnih tijela, privatnih vlasnika udruga i nevladinih udruga.
2) “Budite konkretni s lokalnim vlastima kako biste ih osvojili na vašu stranu”
Nagrada URBACT-ovog grada dobre prakse može biti snažan argument za za uvjeravanje gradskih administracija i lokalnih predstavnika u koristi iskustava nastalih u okviru URBACT-ovih razmjena.
Međutim, Oliver Hasemann daje daljnje savjete: "Transnacionalna razmjena i dobivanje novih inspiracija zvuči vrlo apstraktno mnogim lokalnim predstavnicima. Lakše ih je pobijediti govoreći: U okviru ovog projekta provest ćemo i ocijeniti konkretnu akciju X u našoj gradskoj četvrti."
3) “Trebate prilagoditi politiku i kulturu“
"Iako su konteksti Rima i Bremena izuzetno različiti, saznali smo mnogo o privremenoj upotrebi i građansko-javnoj suradnji", kaže Daniela Patti. U očima Rima, Bremen je imao vrlo inovativan sustav za rješavanje privremene upotrebe: suradnja Grada s drugim regionalnim i nacionalnim dionicima omogućila je raspodjelu sredstava i identifikaciju prioritetnih intervencijskih područja u kojima bi Agencija ZZZ mogla odgovoriti potrebama korisnika s praznim prostorima. Daniela dodaje da je dobra praksa iz Bremena bila vrijedna inspiracija za rad u Rimu - no politički okvir da bi se to dogodilo lokalno u kontekstu Rima morao je biti potpuno drugačiji.
Njezino uvjerenje: "Nemoguće je samo kopirati i zalijepiti (praksu) iz jednog grada u drugi, treba postojati politička i kulturna prilagodba. U Rimu smo shvatili da je razrada još jedne politike reguliranja slobodnih javnih svojstava, ovoga puta u smislu privremene uporabe, bila kontraproduktivna jer smo već imali pet politika koje na ovaj ili onaj način utječu na dodjelu javnih zelenih površina ili zgrada. Umjesto toga iskoristili smo priliku da bi bolje informirali dionike o postojećem pravnom okviru putem vodiča, online materijala i seminara. Istodobno smo pridonijeli i razvoju novog propisa o urbanističkim zajednicama za cijelu upravu, koja još nije provedena zbog političkih promjena u Gradskom vijeću".
4) “Otkrijte zakulisne mehanizme dobre prakse”
"Važno je razumjeti dobru praksu i kroz njezine “zakulisne mehanizme", jer su oni često bitni za transfer. Poteškoće u transferiranju prakse iz jednog konteksta u drugi postoje u svijesti o uvjetima koji su specifični za određeno mjesto i koji utječu na funkcioniranje u lokalnom kontekstu. Osim općih kulturnih razlika, često postoje politike ili postupci koji neizravno utječu na uspjeh transfera ", kaže Daniela Patti.
"U slučaju Bremena, model upravljanja je neophodan za dobro funkcioniranje". Zapravo, praksa privremene uporabe u Bremenu ima koristi od bliske suradnje i financijske podrške raznih odjela i razina upravljanja. Nadalje, fleksibilnost grada u primjeni strategija za zgrade koje se koriste na privremenoj osnovi nije uobičajena za sve gradove u Europi, primjerice u smislu sigurnosti ili zdravlja. Drugi važan aspekt je uloga koju ima agencija ZZZ između javne uprave i korisnika, što kreativnoj lokalnoj zajednici osigurava pristup tim prostorima. U mnogim drugim gradovima diljem Europe to bi se moralo dogoditi putem postupaka javne nabave, a ne izravne dodjele, kao u slučaju Bremena.
5) “Odaberite partnere sa sličnom situacijom”
Što se tiče veličine gradova partnera, URBACT ne nameće nikakva ograničenja. Međutim, za zadovoljavajuće rješenje koje koristi svim uključenim stranama, prednost je ako partneri dijele slične situacije. "S našim trećim TUTUR partnerom, gradom Alba Iulia, došlo je do dobre razmjene u vezi organizacije i zakonskog okvira. Međutim, izazovi u malom gradu su potpuno drugačiji nego u glavnom gradu poput Rima ili gradskoj metropoli kao Bremenu. Gradovi bi trebali uzeti u obzir usporedivost prilikom traženja mrežnih partnera", savjetuje Oliver Hasemann na temelju svog iskustva.
6) “Uključite lokalne dionike i kolege”
Uključivanje lokalnih dionika u projekte urbanističkog razvoja je ključna "mantra" programa URBACT. Daniela Patti može potvrditi ovaj preduvjet: snažno preporučuje URBACT-ovim gradovima koji će sudjelovati u transfernim mrežama da uključe lokalne dionike - "i neočekivane i teške"!
Nadalje, moraju biti uključeni kolege iz drugih odjela: "Oni su ključni za strategiju, pomoći će vam da otkrijete izazove i potencijale za provedbu dobre prakse u vašem lokalnom kontekstu", kaže ona.
Nakon procesa transfera
I Hasemann i Patti se slažu da su njihovi gradovi uživali u iskustvu transfera. "TUTUR nam je omogućio pokretanje pilot programa za privremeno korištenje u jednoj od rimskih četvrti, ponovno aktiviranje nekih prostora s lokalnim stanovništvom i razvijanje preporuka za politiku gradskog propisa zajedničkim dobrima, iako to nažalost još nije odobreno zbog političkih promjena", kaže Patti. S druge strane, Bremen je dobio priliku dati dodatnu konkretnu formu njihovom pristupu privremenog korištenja primjenom nekoliko različitih projekata u gradskoj četvrti Hemelingen, poput WURST CASE u staroj tvornici mesa ili bay-WATCH na brownfieldu uz rijeku Hemelingen. Nadalje, sredstva za agenciju ZZZ produljena su do 2020. godine. Neke od ideja koje su stekli tijekom TUTUR-a sada imaju glavni naglasak u njihovom radu, usredotočujući se na veze između privremenog korištenja i integracije migranata.
Više informacija o:
• TUTUR
• ZZZ
• URBACT Dobre prakse
• Poziv za mreže za transfer (rok za prijavu: 10. siječnja 2017.)
• Lekcije URBACT-ovog transfer pilota
Submitted by emarko on