You are here

5 URBACT tanulási pont városunk közösségi tereinek javítására

Edited on

29 August 2019
Read time: 4 minutes

A módszertantól a stratégiai tervezésig, beleértve a nemek közötti esélyegyenlőséget - Jon Aguire Such megosztja a „placemaking” URBACT receptjét.

„A placemaking egy sokoldalú megközelítés a nyilvános terek tervezéséhez, kialakításához és fenntartásához. A placemaking felhasználja a helyi közösség erőforrásait, inspirációját és potenciálját azzal a céllal, hogy olyan nyilvános tereket hozzon létre, amelyek javítják az emberek egészségét, boldogságát és jólétét. A placemaking várostervezési elveket felhasználó folyamat és filozófia.” Wikipédia

Hogyan hozhatunk létre nagyszerű helyeket városunkban? Hogyan létesíthetünk dinamikusabb, befogadóbb és biztonságosabb nyilvános tereket? Hogyan alakíthatunk ki közösségvezérelt projekteket a környékünk, tereink és utcáink élhetőbbé tételéhez? E kérdésekre a válasz: „placemaking”. A Placemaking Week Europe 2019 során, amely június 12-15-én került megrendezésre La Marina València-ban, feltártuk a lehetőségeket a közterületek együttműködő tervezési folyamatokban megtestesülő javítására.

A Spanyol Nemzeti URBACT Pont, együttműködve olasz kollégáinkkal, „A placemaking gyakorlatától a városfejlesztésig” címmel szervezett műhelyt, amely azokra az URBACT hálózatok és városokra fókuszált, például Igualada (ES), San Donà di Piave (IT), San Sebastian (ES) és Medina del Campo (ES), amelyek ösztönzik a placemaking politikát és ezen keresztül fokozzák a nyilvános terek használhatóságát. Az ülés során lehetőségünk volt arra, hogy mélyebben belemerüljünk a RetaiLink és a CityCentreDoctor URBACT Akciótervezési Hálózatok, valamint a Gender Equal Cities kezdeményezés és a PAM! project tanulságaiba.

Most bemutatjuk az öt legfontosabb leckét, amelyet ott tanultunk.

1. Alakítson ki hatékony részvételt meghatározott módszertanon keresztül

A placemaking a fenntartható és kreatív helyek létrehozásáról, a közösségek megerősítéséről és a sokféleségről szól. A strukturálit részvételi módszertan használata elengedhetetlen a placemaking sikeréhez. Ezért a városoknak alkalmazniuk és fejleszteniük kell a legmodernebb befogadó részvételi módszereket. És természetesen a tervezés eredményei kötelezik az önkormányzatot. A valóban működőképes részvételi folyamat technikai szakértelmet és képességeket, valamint megfelelő kommunikációs eszközöket igényel a polgárok elkötelezettségének megteremtéséhez. Ez azt jelenti, hogy széles körű részvételi platformokat és tereket kell létrehozni, az érdekelt felekkel folytatott személyes interjúktól kezdve a nagy nyilvános rendezvényekig. Ezenkívül a sikerhez elengedhetetlen egy partnerségi stratégia elkészítése is.

De ezek az elemek értéktelenek megfelelő intézményi keretek és egyértelmű politikai elkötelezettség nélkül. Az önkormányzatok képviselőinek és a köztisztviselőknek hinniük kell az állampolgárok részvételében. Ha ez nem adott, akkor fennáll annak a kockázata, hogy megjelennek a közterek régimódi kialakításának módjai, a jellegzetesen zárt és hierarchikus berendezésükkel.

2. Vegye figyelembe a két nem eltérő szempontjait

A nemek közötti egyenlőség szempontjait is magába foglaló placemaking folyamat támogatja a demokratikusabb tervezési gyakorlatot és ennek eredményeként biztonságosabb, befogadóbb és változatosabb nyilvános terek létrehozását. Ebben az értelemben az URBACT nemek közötti esélyegyenlőséggel kapcsolatos urbanisztikai kezdeményezése, amelyet Sally Kneeshaw koordinált, rávilágít arra, hogyan inspirálnak a nemek közötti egyenlőség szempontjai pozitív változásokat a városokban. A márciusban kiadott jelentés átfogó elemzést nyújt arról, hogy mennyire fontos a nemek közötti esélyegyenlőség szempontjait beépíteni a városi politikákba.

Valójában a nemek közötti perspektíva mindent átfonó jelenléte segít más olyan szempontok figyelembevételében is, amelyek elősegíthetik a jobb közterületek kialakítását. Például amellett, hogy figyelmet fordítunk a nemek eltérő szempontjaira a jobb egyenlőség megteremtése érdekében, az életkor, a társadalmi-gazdasági helyzet, a származási hely és a kulturális sokszínűség nézőpontjai szintén elősegítik a placemaking folyamatot.

3. Végezzen stratégiai tervezést

Amint azt az URBACT projektek bőségesen bizonyítják, az integrált és részvételen alapuló várostervezés a legjobb módja városunk problémáinak megoldásának. A placemaking is olyan következetes stratégiai tervezést igényel, amely kombinálja a hosszú távú célokat (milyen legyen ez a hely a jövőben?) és a rövid távú tevékenységeket (mivel érhetünk e gyors sikereket?). De ha van egy tervünk, ez még nem oldja meg automatikusan a problémákat. Ez csak első lépése egy hosszú és izgalmas utazásnak. A terv után jön a végrehajtás. Annak érdekében, hogy tervünk valósággá váljon, időre és természetesen pénzre van szükségünk. Tehát, ne feledje, ne indítsa el a terv kidolgozását anélkül, hogy külön költségvetést ne látna a projektek végrehajtására, valamint a végrehajtásuk nyomon követésére és értékelésére.

4. Biztosítsa a műszaki és politikai elkötelezettséget és a társadalmi támogatást

A széles körű társadalmi támogatottság kulcsa az érdekelt felek bevonása a folyamat kezdetétől, és a bizalom és az átláthatóság stabil légkörének megteremtése. A közösség jóváhagyása nélkül rendkívül nehéz a tervek és projektek megvalósítása. Az elkötelezett, összehangolt és felelősségteljes politikai program is alapvető jelentőségű. Fontos egy egyértelmű és átlátható működési keret létrehozása, a jogi korlátok meghatározása és kommunikálása, a projektért felelős személyek meghatározása és a különféle érdekelt felek közötti bizalmi kapcsolatok kialakítása. De ez csak empatikus hozzáállással, mások meghallgatásának, szempontjaik megértésének hatalmas vágyával, valamint rengeteg informális beszélgetéssel lehetséges. És természetesen szoros és megbízható kapcsolatot kell kialakítanunk a résztvevőkkel. Bármit is mondunk vagy ígérünk, annak igaznak és teljesíthetőnek kell lennie. Soha ne hozzunk létre indokolatlan elvárásokat!

5. Alkalmazzunk közös innovációt, közös teremtést és a közös kormányzást

Annak érdekében, hogy megfelelő, a közösség sajátos igényeihez igazított placemaking terveket és projekteket tudjunk létrehozni, szakmákon átnyúló és többszintű perspektíván kell dolgoznunk. Ugyanakkor a városi politika kialakításában megközelítésünknek horizontálisnak és együttműködőnek is kell lennie, előmozdítva az alulról építkező folyamatokat, amelyek összehozzák a polgárokat és az érdekelt feleket. Ezenkívül elengedhetetlen a tapasztalatok, ismeretek, a tanultak, az eredmények és a frusztrációk megosztása az innovatív megoldások és az új irányítási, felügyeleti és végrehajtási eljárások közös felépítése érdekében. Mindezek az elemek vezetnek az együttműködéshez, a sikeres placemaking projektek felépítéséhez és az új városi kormányzás meghatározásához a polgárok közös felelősségvállalása mellett.

Csatlakozzon Ön is a co-urban forradalomhoz!

 

Kapcsolódó tartalmak: From Placemaking to Placekeeping? és Gender Equality and Placemaking

 

Írta: Jon Aguirre Such

Eredeti cikk: https://urbact.eu/5-urbact-lessons-placemaking-city