You are here

5 ranih lekcija iz URBACT-ovih mreža za transfer

Edited on

15 January 2020
Read time: 3 minutes

Gradovi se suočavaju sa sličnim izazovima bez obzira gdje se nalazili u Europi. Primjerice, klimatske promjene, priuštivo stanovanje i stareća populacija su na dnevnim redovima velikog broja gradskih uprava. Dobra vijest je da gradovi stalno izrađuju i provede nova rješenja. Loša vijest je da nisu baš dobri u dijeljenju njih. Zašto je tako i što možemo napraviti oko toga? Kako bi ponudio neki odgovor na ovo pitanje, URBACT je u siječnju 2019. pokrenuo 23 mreže za transfer dobrih praksi. Godinu dana kasnije, na sredini putovanja, reflektiramo o njihovom napretku.

1. Odmah na početku, dogovorite se oko toga kako izgleda uspjeh

Prijenos dobrih praksi može biti ''čupav posao''. Samo zato što rješenje funkcionira na jednom mjestu ne znači da se može jednostavno primijeniti negdje drugdje. To nije stvar kopi-pejstanja. Postupak transfera je često kompleksan, posebno ako su dobre prakse duboke i sistematske.

Kako se gradovi u mrežama za transfer nose s time? Jedan način je fokusirati se na specifične elemente dobre prakse, koje svaki grad može lakše adaptirati i implementirati u svoju sredinu. To uzima u obzir činjenicu da iako se izvorni model ne može replicirati u svojoj cijelosti, njegovi elementi mogu imati univerzalni potencijal.

Ovaj pragmatični pristup je evidentan u nizu mreža za transfer. Jedna od mreža je Making Spend Matter koja cilja na promjenu načina kako se organizira javna nabava da bi ostvarila bolji lokalni učinak. U tom slučaju, svaki grad koji sudjeluje u mreži kao početnu točku izradio je vlastitu analizu potrošnje. Za neke to može biti dovoljna svrha mreže, iako za većinu gradova to predstavlja tek platformu za daljnji rad u tom području.

2. Identificirajte brze pobjede

Uvozni koncepti mogu naići na lokalni otpor. U slučaju velikih strateških rješenje ponekad je teško razabrati potencijalne rezultate. Kako bi adresirali taj problem, neke mreže su shvatile da znatno pomaže ako se mogu identificirati opipljive, brze pobjede u svakom od participirajućih gradova.

Mreža C-Change, koju vodi Manchester, daje dobar primjer toga. Mreža promovira ulogu kulture i kreativne industrije u smanjenju emisija ugljika. Gradu su trebale godine da dostigne trenutni momentum. Ipak, kako bi ubrzao prijenos prakse u druge gradove, mreža je identificirala elemente koji se mogu brzo adaptirati i implementirati.

Jedan od koncepata je Obuka za ugljičnu pismenost koja stvara mrežu neformalnih zagovornika smanjenja ugljičnih emisija unutar ključnih lokalnih organizacija poput bolnica, škola i poduzeća. Osoblje je već ranije prošlo predmetni trening u svakom od uključenih gradova, i tako stvorilo vrijednost koje se može iskoristiti za postizanje dugoročnih ciljeva.

3. Počnite s krajem na umu – i koristite alate za praćenje napretka

U svakom od spomenutih slučajeva, partneri su se dogovorili što smatraju minimalnom razinom prijenosa dobre prakse. Svaka transferna mreža proizvela je plan prijenosa koji je svaki grad dopunio vizijom o očekivanom napretku. Takav pristup prati mantru Stephen Covey: počnite misleći na završetak. S obzirom na to da će dio partnera preuzeti dobru praksu u cijelosti, vrlo je važno shvatiti što će biti uspjeh – i kako gradovi mogu znati da idu u pravom smjeru.

Nekolicina mreža izradila je pametne alate za praćenje napretka. Jedan od primjera je mreža Biocanteens koju vodi mali francuski gradić Mouans Sartoux. Ova mreža nastoji replicirati njihov model u pružanju priuštive i lokalno uzgojene organske hrane u javnim kantinama. Svaki partner je proizveo model vizualnog transfera koji detaljno navodi njihove transferne prioritete.

Na drugoj strani Mediterana, mreža BluAct, koju vodi grčki Pirej, fokusirana je na jačanje tzv. plavog gospodarstva. Kako bi mogli jednostavno pratiti napredak gradova uključenih u mrežu, proizvedena je zgodna nadzorna ploča koja potiče razmjenu iskustva i komentara među partnerima. Vizualni alati poput ovih drže sve uključene jednako informiranima dok istodobno podržavaju posebne ciljeve uključenih gradova.

4. Počnite s malim eksperimentima

URBACT mreže daju gradovima prostor za učenje, inoviranje i eksperimentiranje.

Iako svaka transferna mreža ima grad čiju dobru praksu ostali partneri adaptiraju i usvajaju, možemo vidjeti da proces učenja ide u oba smjera. Svaki grad donosi svoje vlastito iskustvo i perspektive koje gradovi nositelji također apsorbiraju i koriste za unaprjeđenje svojih izvornih koncepata.

Izrada prototipa za nove pristupe je bitna i neke mreže su razvile specifične radne okvire za podršku u provedbi eksperimenata malih razmjera.  Dobar primjer je mreža On Board koja je fokusirana na inovacije u obrazovnom sustavu. U okviru projekta, svi partneri su se obavezali na provođenje pilot intervencija koje je razvio neki drugi grad partner. To uključuje i glavnog partnera, španjolski Viladecans, koji istražuje koncept amaterske radio stanice koju su razvili u poljskom Poznanu.

Jedan drugi poljski grad,  Łodz, vodi mrežu Urban Regeneration Mix unutar koje su multilateralno učenje i pilot akcije vrlo značajne. U njoj su Toulouse (FRA), Bologna (ITA), Baena (ŠPA), Birmingham (UK) i Braga (POR) identificirali ''jelovnik'' učinkovitih kvartovskih intervencija uključujući i pionirski pristup Łodza u uključivanju lokalnih stanovnika kao tzv. svjetioničara.

5. Potrudite se shvatiti što se događa i istražite različite načine za ispričati svoju priču

Vremenski raspored URBACT-ovih mreža za transfer je kratak i intenzivan. Nakon 18 mjeseci aktivnosti, druga polovica 2020. omogućuje platformu za djeljenje i moguće daljnje repliciranje dobrih praksi. U svojim pripremama gradovi su pratili kako napreduje njihov put učenja, a sve kako bi i drugi zainteresirani mogli imati koristi od njihovog iskustva.

Gradovi u mrežama za transfer koristili su različite kanale kako bi zabilježili svoja iskustva: od transfernih dnevnika do kratkih video uradaka. Dosljedni URBACT-ovom duhu, gradovi su identificirali različite dioničke glasove koji su im pomogli da uhvate bogatstvo i raznolikost tog puta. Na kraju 2019. već smo mogli vidjeti nekoliko svježih osobnih refleksija uključenih sudionika. Uključujući lokalne političare i službenike, oni su obuhvatili i glasove učitelja, pčelara i kuhara koji su opisali svoja vlastita putovanja. 

Autor: Eddy Adams