You are here

4 způsoby, jak města vracejí život opuštěným objektům

Edited on

14 August 2019
Read time: 3 minutes

Nová webová platforma Operačního programu URBACT III Remaking the city představuje výběr řešení, týkajících se nevyužitého prostoru ve městech.

Města po celé Evropě hledají způsoby, jak lépe využívat opuštěné budovy a prostory. Mnoho z nich objevilo jednoduché inovativní přístupy, které přivedou občany, podnikatele a rozmanitost zpět do nevyužívaných kancelářských budov, bývalých průmyslových areálů a monofunkčních čtvrtí.

Nová webová platforma OP URBACT III Remaking the city představuje výběr řešení, týkajících se nevyužitého prostoru ve městech. Jednotlivé případy můžeme nalézt v závislosti na jejich fázi v procesu městského plánování a dle typu problému: prázdné nebo nedostatečně využívané budovy, nedostatečné využívané oblasti, zanedbané segregované oblasti, monofunkční oblasti a neudržitelné oblasti.

Urbanista Ivan Tosics vytvořil webovou platformu společně s Nilsem Schefflerem z URBACT sítě 2nd Chance, s Francoisem Jégouem z URBACT sítě REFILL a s Maarten van Tuilj z URBACT sítě sub>urban. V tomto článku Ivan Tosics sdílí čtyři způsoby, jak města dosahují lepšího propojení s občany a dalšími stakeholdery, aby vrátila život zpět do zanedbaných budov a prostorů krok za krokem:

1. Organizace kulturních aktivit s cílem vrátit prázdný prostor zpět do mapy

Přístavní oblast ve městě Caen (Francie, síť 2nd Chance) se stala „no-go“ zónou poté, co byla loděnice uzavřena. Prvním krok směřující k přestavbě byl „územní marketing“, který přiláká lidi zpět – alespoň do bezpečných částí této lokality. Město zde uspořádalo umělecké a kulturní akce, jako jsou procházky, projížďky na kole, výlety na loďkách a prohlídky s průvodcem. Díky vzrůstajícímu zájmu veřejnosti se v bývalých průmyslových budovách dočasné užívání uchytilo. 

2. Vytvoření agentury, která pomůže start-upům a rodinám přesunout se do nevyužívaných budov

V Brémách (Německo, síť REFILL) uzavřelo město smlouvu s neziskovou organizací, která funguje jako zprostředkovatelská agentura spojující vlastníky prázdných nemovitostí s podnikateli a dalšími lidmi, kteří by mohli tento prostor užívat. Agentura nyní iniciuje a podporuje projekty dočasného užívání ve městě, pomáhá místním podnikům, podílí se na rozvoji zanedbaných čtvrtí a na snižování provozních nákladů.

Saská Kamenice (Německo, síť 2nd Chance) vytvořila veřejnou poradenskou agenturu, která zprostředkovává kontakt mezi vlastníky historických bytových domů a investory, aby poskytli dostupné bydlení a pracovní prostory. Dotace jsou směřovány do budov, které to potřebují nejvíce, a smlouvy uzavřené s novými majiteli zabraňují spekulacím.

3. Podpora neziskových organizací, které odpovídají dočasným kulturním projektům v opuštěných nemovitostech 

Zatímco byly v Rize (Lotyšsko, síť REFILL) po finanční krizi v roce 2008 stovky budov zanechány prázdné a chátrající, kulturní odvětví vzkvétalo a potřebovalo prostory. Existovalo zde pouze pár lokálních projektů dočasného užívání, které ale většina vlastníků nemovitostí neznala. Aktivisté Free Riga však stále intenzivněji spolupracovali s městem – a tato nezisková organizace se ukázala jako prostředník při vyhledávání kulturních projektů, které by odpovídaly volným prostorům nabízenými veřejnými a soukromými vlastníky.

4. Zapojte studenty do renovace sociálního bydlení – a naučte je novým dovednostem

Porto (Portugalsko, síť 2nd Chance) zahájilo letní školu pro studenty architektury, designu a výstavby, aby renovovali domy, kulturní centra a veřejné prostory. Výukový program kombinoval teorii udržitelné architektury s vlastními stavebními pracemi. Během léta renovovalo 40 mezinárodních studentů rozsáhlý pozemek, jehož vlastník si nemohl rekonstrukci na vlastní náklady dovolit. Díky renovaci vznikly nové, cenově dostupné rodinné domy. Blízká spolupráce mezi veřejnou správou a sociálními službami byla přínosná před, během i po uskutečněné renovaci, stejně tak jako férová smlouva s vlastníkem.

Navštivte web Remaking the city a přečtěte si rozhovor s Ivanem Tosicsem o tomto projektu.

Pokračujeme…

Znáte zajímavý příklad evropského města, které zlepšuje využívání prázdných prostor nebo opuštěných nemovitostí? OP URBACT hledá další příklady! Cílem je rozšířit webovou platformu Remaking the city a inspirovat urbanisty a představitele měst, aby se zasadili o změnu pro lepší města. Zapojte se do Remaking the city už teď!

Autorka článku: Amy Labarrière

Do sítě REFILL byla zapojena také Ostrava, která díky inspiraci od partnerských měst v rámci sítě, otevřela v červnu 2018 kancelář dočasného užívání Refill. Tato kancelář má za úkol zprostředkovávat kontakt mezi majiteli nemovitostí a začínajícími podnikateli, čímž pomáhá k oživení chátrajících a opuštěných prostor ve městě. 

Jedním z partnerských měst sítě sub>urban bylo město Brno, které na základě zkušeností ze sítě i díky participaci občanů města vytvořilo Lokální akční plán pro oblast Červeného kopce.