You are here

2017.gadā - Pārneses tīkli

Edited on

28 August 2017
Read time: 2 minutes

2017.gada rudenī plānots uzsaukums jauna veida URBACT projektiem - pārneses tīkliem.

2017.gada rudenī plānots uzsaukums jauna veida URBACT projektiem - pārneses tīkliem.

Jau šī gada beigās URBACT programma aicinās pašvaldības pieteikt labās prakses, kas varētu tikt pielietotas arī citās pašvaldībās.

Kad labās prakses būs identificētas, 2017.gadā plānots konkurss pārneses tīklu izveidei.

2016.gada oktobrī Bratislavā URBACT Uzraudzības komiteja apstiprināja jaunu konkursa uzsaukumu labās prakses piemēru identificēšanai. Balstoties uz Eiropas pilsētās izmantotajiem risinājumiem, konkursa uzsaukums paredzēts, lai izveidotu Eiropas labās prakses piemēru apkopojumu – tā rezultātā varēs izpētīt, pielāgot un atkārtoti pielietot esošo labo praksi gan citās pilsētās Eiropā, gan ārpus Eiropas.

Pilsētas Eiropā sakaras ar līdzīgiem izaicinājumiem. Nesen pieņemtais Amsterdamas pakts to atspoguļo. Amsterdamas pakts nostiprina pilsētattīstības programmu Eiropai, un nosaka skaidras prioritātes īstenošanai.

Tieši pilsētās ir vislielākās iespējas rast risinājumus 21. gadsimta ļaunākajiem izaicinājumiem. Jau pašlaik pilsētas ir pirmajās rindās risinot vides, ekonomikas un sociālās problēmas. Tātad, kā nodrošināt, ka pilsētu zināšanas un risinājumi tiek popularizēti un, galvenais, atkārtoti pielietoti pēc iespējas plašāk?

URBACT jau 14 gadus investē pilsētu sadarbības tīklos un pilsētattīstības zināšanu popularizēšanā visā Eiropā. Līdz šim, pilsētu starta punkts dalībai sadarbības tīklos ir bijis kopēja problēma, kā fokusa punkts sadarbībai.

 

Jauna veida sadarbības tīkli

Šogad URBACT pieejamie atbalsta rīki pilsētām tiks papildināti ar Labās Prakses pārneses tīkliem. Šis sadarbības tīklu veids mainīs līdzšinējo sadarbības konceptu, veidojot partnerību ar pārbaudītu labās prakses piemēru kā centrālo elementu. Svarīgi, ka labās prakses piemēram jābūt ar pārneses potenciālu – tādam, ka to var pielāgot un izmantot citā kontekstā. Pārneses potenciāls labās prakses tīklos ir ļoti būtisks faktors.

Informācijas laikmetā varam atrast daudzus labās prakses piemērus pilsētās. Bet labā prakse nav mērķis pats par sevi. Mūsu darbs ir saistīts ar ilgtspējīgas, integrētas pilsētu attīstības veicināšanu. Līdz ar to, URBACT jaunā sadarbības tīkla centrā ir pārneses process un iespējas izmantot esošos risinājumus visā Eiropā.

 

Izprast, Pielāgot, Atkārtoti pielietot

Mūsu pieeja vadās no 3 principiem – izprast, pielāgot, atkārtoti pielietot. Šie principi nāk no 2015.gadā veiksmīgi īstenotajiem pilotprojektiem.

Pilotprojektu pieredze parādīja, ka pilnīga labās prakses izpratne ir ļoti būtiska pārneses procesam. Pat ja risinājums ir labi darbojies vienā pilsētā, nav teikts, ka to tāpat varēs pielietot arī citur. Politikas pārneses procesam var būt dažādas barjeras – piemēram, pārvaldes veids, politiskas un finansiālas barjeras, un tai tiktu tām pāri nepieciešam dziļa izpratne par labās prakses darbības modeli.

No sākuma tiks izveidots labās prakses piemēru apkopojums. Katrs piemērs tiks analizēts, izskaidrots, popularizēts. URBACT Labās Prakses Pilsētām būs iespēja saņemt Eiropas mēroga atzinību par savu darbu, tai pašā laikā uzlabojot savus labās prakses piemērus ar URBACT ekspertu palīdzību. URBACT Labās Prakses Pilsētas varēs kļūt par mentoriem un vadīt Pārneses tīklus, kas apvienos pilsētas, kas vēlēsies apgūt konkrēto labo praksi.

Kas tālāk?

Kā pilsētas var iesaistīties? Labās prakses konkursa uzsaukums būs atvērts no 2016.gada 5.decembra līdz 2017.gada 31.martam. Mērķis ir atlasīt labās prakses piemērus, kuri risina kompleksas urbānās problēmas izmantojot integrētu, uz līdzdalību balstītu pieeju. Pamatojoties uz atlasītajiem labās prakses piemēriem, 2017.gada septembrī sekos uzsaukums Pārneses tīklu izveidei. Lai sekotu informāciju sekojiet līdzi www.urbact.eu un @urbact Twitter kontam.