You are here

11 niezwykłych miejsc odkrytych dzięki programowi URBACT i sieci Druga Szansa (2nd Chance)

Edited on

03 January 2019
Read time: 4 minutes

Odkryj zarówno przestrzenie i nieużytki pochodzące z 11 miast partnerskich zaangażowanych w sieć 2nd Chance, jak i pomysły oraz dobre praktyki na zrównoważone ponowne wykorzystanie tych symbolicznych dla zrównoważonego rozwoju miejskiego miejsc. Wszystkie one były sercem Zintegrowanych Planów Działania prezentowanych przez miasta partnerskie podczas konferencji podsumowującej działanie sieci. 

Spacerując przez park w Neapolu w otoczeniu budynków dawnego szpitala wojskowego, ma się wrażenie takie jak w sytuacji, gdy spotykamy jednego ze śpiących gigantów zlokalizowanych w małych i średnich centrach miast: straconych szans na odnowę tych zwykle dużych obiektów, budowanych w przeszłości w celu realizacji specyficznych funkcji.

Głównym tematem sieci 2nd Chance było wykorzystanie potencjału związanego z „uzdrowieniem” całych części miast – nadania im nowych funkcji, dzięki którym będzie możliwe odnowienie poszczególnych przestrzeni. W ostatnich latach sieć wpłynęła na rozwój debaty pomiędzy praktykami miejskimi, ekspertami i wybranymi reprezentantami poszczególnych miast w celu wypracowania partycypacyjnych modeli działania na rzecz ponownego wykorzystania nieużytków poprzemysłowych (brownfields). Modele te są kluczowym narzędziem administracji publicznej w miastach europejskich, ponieważ promują rozwój zrównoważony całych osiedli przekształcając puste, niewykorzystane przestrzenie w dostępne zasoby – czyli dobro wspólne.

Historie ukryte za każdym ze śpiących gigantów odkrywają wiele z historii miasta, podczas gdy Zintegrowany Plan Działania tworzy potencjalne trajektorie przyszłego rozwoju dzielnicy, powiązane z tymi niezwykłymi miejscami – punktami startu rewitalizacji miejskiej. Zaczynając od tych przestrzeni badamy potencjał procesu transformacji, który może posłużyć jako modelowy dla innych miast Włoch i Europy.

Słodownia

Stara słodownia i browar w Lublinie są kluczowym elementem miejskich działań rewitalizacyjnych, które uwzględniają zaangażowanie lokalnych mieszkańców we współpodejmowanie decyzji dotyczących przyszłych funkcji całego obszaru. Podczas gdy jedna część obszaru ma pełnić funkcje kulturalne – ma mieścić puby i apartamenty, druga ma być przestrzenią dla laboratoriów i różnych aktywności społecznych w celu zdynamizowania zrównoważonego rozwoju obszaru i przyciągnięcia nowych mieszkańców.

Przędzalnia

W Chemnitz (Niemcy) były budynek przędzalni stał się sercem lokalnej kultury i mieszkalnictwa dla studentów, realizując tym samym nowe funkcje dla szerokiej grupy nowych odbiorców. Aktywność i zaangażowanie mieszkańców w obmyśleniu nowego pomysłu na tę przestrzeń wspierała czasowe wykorzystanie obszaru podczas takich wydarzeń jak festiwale kreatywne (np. takich jak Wolkenkucksheim), otwartych na różne formy sztuki i kultury miejskiej. Współpraca w ramach sieci była okazją do nowego ukształtowania współpracy prywatno-publicznej w zakresie rewitalizacji brownfieldów. URBACT wybrał ten przypadek jako dobrą praktykę, która będzie dzielona w ramach Sieci Transferu ALT/BAU.

Więzienie

W Mariborze (Słowienia) w zaledwie kilometrowej odległości od obszaru centrum zlokalizowane było jedno z najnowocześniejszych więzień ówczesnych Austro-Węgier, które obecnie jest przekształcane w centrum kulturalne. Jest to możliwe dzięki współpracy studentów architektury, lokalnej agencji zajmujących się zachowaniem lokalnego dziedzictwa, stowarzyszeń i społeczeństwa obywatelskiego. W celu zachowania całości obszaru, obszar więzienia musi zostać powiązany z pozostałą częścią miasta, m.in. poprzez otwarcie centralnej drogi wiążącej mieszkaniową część miasta z mariborskim centrum handlowym.

Sala balowa

W Liverpoolu renowacja dziewiętnastowiecznej sali balowej może pozwolić na przeobrażenie obiektu w nowe centrum innowacji i rozwoju społecznego, a jednocześnie dostarczyć okazji do zaangażowanego działania mieszkańców i różnych poziomów administracji lokalnej. Uzyskując wsparcie Rządowej Agencji – Historyczna Anglia – lokalna grupa URBACT stara się przyciągać nowych inwestorów w celu renowacji Wellington Room i zachowania antycznych fresków. Podczas współdecydowania o nowych funkcjach – takich jak przestrzenie kształcenia (uniwersytet, galeria sztuki czy muzeum) lub miejsc rozwoju gospodarczego, Agencja zapewnia najpilniejsze działania renowacyjne.

Dawne koszary

W Genui dawne koszary Gavoglio mogą zmienić się z symbolu opuszczenia w stale zamieszkałą przestrzeń, która stworzy fizyczne i cyfrowe powiązanie między mieszkańcami i administracją lokalną. W tym dużym obiekcie już teraz znajduje się siedziba pilotażowego projektu UNaLab, zwycięzcy w jednym z naborów programu Horyzont2020, którego celem jest zapewnienie wdrożenia rozwiązań opartych o działania zgodne z przyrodą, w celu wzmocnienia potencjału rezyliencji (odporności) miasta. Celem jest uczynienie dawnych koszarów i otaczającego je parku miejscem otwartym dla mieszkańców Genui i turystów, co może zostać osiągnięte poprzez reintegrację tego kluczowego obiektu – elementu historyczno-kulturalnego dziedzictwa miasta.

Letnia rezydencja

W Mokosicy – dzielnicy Dubrownika letnia rezydencja zbudowana w siedemnastym stuleciu stała się centrum miejskim i inkubatorem społecznym. Stało się to mimo pewnych trudności – lokalne prawo uwzględniające konieczność ochrony zabytku uczyniło prace renowacyjne w Villi Gučetić drogimi i skomplikowanymi. Podczas trwania projektu Lokalna Grupa URBACT podjęła serię eksperymentalnych działań w celu ponownego wykorzystania obiektu: organizowała spotkania, wydarzenia, warsztaty i koncerty, które potwierdzają obecnego właściciela rezydencji – obiekt został przekształcony w społeczne centrum kulturalne na pamiątkę naukowca i wynalazcy Ruđera Boškovića.

Obiekt sakralny

Recolhimento do Ferro, dawne schronisko, prowadzone niegdyś przez siostry zakonne w dzielnicy Santa Clara w Porto (PT), będzie udostępniać tymczasowe, tanie zakwaterowanie, a także zapewni strefy co-workingu oraz ogólnodostępne przestrzenie spędzania wolnego czasu. Planowanie partycypacyjne tego bardzo długo niedostępnego obszaru, przyczyni się do spopularyzowania całego kwartału, który był tematem konkursu fotograficznego w marcu 2018 roku. Wznowienie zrównoważonej turystyki w mieście odbywa się również dzięki odzyskiwaniu niezwykłych struktur, silnie związanych z historycznym kontekstem urbanistycznym.

Budynek biurowy

Budynek przy ulicy Arlon 104 - w samym centrum brukselskiej Europejskiej Dzielnicy - był nieużytkowany od 2004 roku, ale dzisiaj zmienia się, by stać się kluczem do ponownego otwarcia strefy, która tak długo była obiektem kontrowersyjnych planów, próbujących połączyć komercyjny i instytucjonalny charakter obszaru z potrzebami starych i nowych mieszkańców dzielnicy. Począwszy od zajęcia parteru, aktywnie zaangażowani architekci, filozofowie oraz inni specjaliści we współpracy z mieszkańcami będą proponować przebudowę typu użytkowania obiektu i przyczynią się do przekształcenia budynku we wspólnotowe centrum wsparcia modułowego rozwoju działalności na Ulicy Arlon 104 oraz w okolicznych strefach Dzielnicy.

Fabryka Tytoniu

W Gijon (Hiszpania) proces transformacji zachodzi w dawnym barokowym klasztorze zbudowanym w XVII wieku, który przed opuszczeniem był jeszcze przez ponad sto lat wykorzystywany jako fabryka tytoniu. Starodawna Tabacalera, zlokalizowana w centrum miasta położonego w regionie Asturii, stanie się magnesem dla młodych talentów: celem jest przekształcenie obiektu w centrum biznesowe, które będzie dostarczać stanowiska robocze, stanowić przestrzeń organizacji różnych wydarzeń oraz udostępniać powierzchnie komercyjne, które ożywią wewnętrzny rozwój dzielnicy.

Szpital Wojskowy

W Neapolu rewitalizacja obszaru Quartieri Spagnoli rozpoczęła się od byłego szpitala wojskowego, otoczonego parkiem i sąsiadującego z Uniwersytetem Suor Orsola Benincasa. Ogromny kompleks charakteryzuje się pięknym widokiem na Neapol oraz zatokę. Takie piękno jest kluczowym elementem projektu rewitalizacji dziedzictwa historyczno-monumentalnego oraz ekologicznej sieci parku. Te imponujące struktury zostaną przywrócone miastu, zapewniając przestrzeń dla inkubatorów przedsiębiorczości w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy), miejsca tymczasowego zakwaterowania oraz restauracje i puby, które przyciągną mieszkańców i turystów do tego sztandarowego miejsca partycypacyjnej rewitalizacji miasta: ponad 200 lokalnych podmiotów jest zaangażowanych w proces ponownego przeprojektowania tej przestrzeni publicznej. W ramach projektu prowadzona jest również debata na temat obywatelskiego wykorzystania dóbr publicznych, na czym koncentruje się sieć transferu, której liderem jest Neapol.

Magazyn Portowy

W Caen (Francja) rekultywacja półwyspu wraz z wytworzeniem nowych funkcji przydatnych dla zrównoważonego i trwałego rozwoju miasta stanowi główne dziedzictwo projektu URBACT, który interweniuje w strefach, gdzie znajdują się obiekty takie jak sąd, centrum badań i innowacji oraz biblioteka. Dzięki Zintegrowanemu Planowi Działania, partnerzy projektu URBACT chcą na nowo zdefiniować wizerunek obszaru, przywrócić do życia zaniedbane obiekty i zachęcić mieszkańców do życia na półwyspie, a także na nowo odkryć morską tożsamość miasta.

 

Simone D’Antonio & Grazio Pagliarulo